Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Murat Bardakçı yazdı: Papa’nın mihrabında Hz. Ali vardı

Murat Bardakçı yazdı: Papa’nın mihrabında Hz. Ali vardı

Habertürk’ün tarihçi yazarı Murat Bardakçı, hayatının 10 senesini İstanbul’da geçiren ve daha sonra Papa 23. John adı ile papalık yapan Kardinal Angelo Giuseppe Roncalli’nin, İstanbul’da bulunduğu sırada mihrabında Hazreti Ali’ye ait bir sözün bulunduğunu belirtti.

PAPANIN MİHRABINDA HZ. ALİ’NİN SÖZÜ

İşte Bardakçı’nın bugünkü köşesindeki o bölüm;

Geçen hafta aziz ilân edilen Papa John’un mihrabında, Hazreti Ali’nin sözü asılıydı, Sonra Oku Papa Fransuva’nın geçen Pazar günü “aziz” ilân ettiği ve 1958 ile 1963 arasında “23. John” adı ile papalık yapan Kardinal Angelo Giuseppe Roncalli, on senesini Türkiye’de geçirmişti. Roncalli’nin İstanbul’daki “şapel”inin, yani küçük özel kilisesinin mihrabında son devrin en önemli hattatlarından Kâmil Efendi’nin yazmış olduğu Hazreti Ali’ye ait bir söz vardı.

RÜTBELERİN EN YÜCESİ..

Bir haftadan buyana “Aziz John” yahut “Aziz Yohannes” olan ve bundan böyle bu isimle anılacak olan Papa 23. John’un Papa’nın temsilcisi ve kardinal olarak İstanbul’da bulunduğu senelerde yaşadığı Elmadağ’daki evinin mihrabında Hazreti Ali’nin bir sözünün asılı bulunduğunu ise çok daha az kişi bilir. Hazreti Ali’nin sonraki senelerde papalık makamına gelecek olan Kardinal Roncalli’nin mihrabındaki sözü “Rutbetu’l-ilmi ale’r-ruteb”dir, yani “Rütbelerin en yücesi, bilgin kişinin rütbesidir” mânâsına gelir ve son devrin en büyük hattatlarından olan Kâmil Efendi’nin hattı ile yazılmıştır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 29 Mayıs 2020, Cuma