Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’LÜLER MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ’Nİ ANDI!

ÇOMÜ’LÜLER MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ’Nİ ANDI!

ÇOMÜ’LÜLER MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ’Nİ ANDI!İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH), ÇOMÜ Dogu – Bati Topluluğu ve Genç Memursen tarafından düzenlenen “Mavi Marmara Şehitleri” adlı konferans, Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz’ın katılımlarıyla Troya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Konferansa öğrencilerin yanı sıra sok sayıda Çanakkale’li de katıldı. Konferans öncesi Filistin ve Mavi Marmara sinevizyon gösterisi yapıldı.

Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, baskın olduğunda Mavi Marmara Gemisi’nde bulunduğunu,  altı tane sivil toplum örgütünün organizasyonu ile açık hava hapishanesi durumuna getirilen Gazze’ye insani yardımın ulaştırılması amacıyla gemiyi yola çıkardıklarını ifade etti.

Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, Filistin’in tarihi geçmişi hakkında bilgi vererek sözlerine başladı. Birçok peygamberin tevhit macerasının Filistin’de başladığının altını çizen Yılmaz,  “Nerede bir insanlık dramı varsa biz oraya yardım etmek ve orası için sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

haber mavi marmaraİşgalcilerin amaçlarının, işgal etmek istedikleri topraklardaki değerleri yok ederek, tahribat yaratıp alabilecekleri her şeyi almak olduğunu değerlendiren İsmail Yılmaz, İngiltere’ninde aynı politikayı uyguladığını ve birçok Yahudi’yi Filistin topraklarına davet ettiğini kaydetti. Avrupa’daki Yahudi katlinin de Filistin’de bir Yahudi Devleti kurmak olduğunu söyledi. Filistinlilerin, kendi topraklarında mülteci durumunda olan tek millet olduğunu da söyleyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: Almanlar, Yahudi cesetlerini kamyonlara koyarak sokaklarda gezdirdi. Şimdi Yahudiler de aynı şeyi Filistinlilere yapıyorlar. Filistinlilerin her günü cehennem gibidir.  Batı Şeria’da, Gazze’de hep bir ıstırap var. İsrail, Filistinlilerin ellerinden mallarını almak için her şeyi yapıyor. Berlin Duvarı’ndan daha büyük bir duvar orada örülmüş durumda. Peygamber görmüş incir ve zeytin ağaçlarını bile kökünden söküyorlar. Kontrol noktalarında çırılçıplak aramalar devam ediyor. Filistinlilerin köyleri yıkılırken İsrailliler yeşillikler içinde beyaz villalar yaparak bölgeye yeni Yahudilerin gelmesini sağlıyorlar. Her şeye rağmen yüreklerindeki korkuyu yenemiyorlar, yenemeyecekler de…  Bazen hareket eden her şeye ateş açıyorlar bu, nasıl bir paranoya içinde olduklarını gösteriyor.

“Hiçbir insani yardım içeri alınmıyor”

10338803_487044754758052_7831272696087911338_nİsmail Yılmaz, hiçbir insani yardımın içeri alınmadığını, Filistin’in; Mısır, Akdeniz ve İsrail kısmına açılan tüm kapılarının kapatıldığını, tünellerin de yıkılarak insanları kendi kendilerine ölüme mahkûm ettiklerini söyledi.

Sözlerine şöyle devam eden İsmail Yılmaz: Mavi Marmara Gemisi yola çıkmadan önce Türkiye’de kampanyalar yapıldı, kermesler düzenlendi ve bir filo oluşturuldu. Bu gemide yaşlılar, gençler ve kadınlar da vardı. Her ırktan insanın bulunduğu gemiye uluslararası sularda sabaha karşı, gemide namaz kılınırken baskın yapıldı. Bir anda geminin etrafını hücum botları sardı ve tepemizde helikopterler belirdi. Tüm dünyaya yapılan yayını kestiler ama ikinci yayını akıl edemediler. Bu sayede yapılan katliamı tüm dünya izledi ve ilk defa Birleşmiş Milletler yapılanın bir katliam olduğunu kabul etti ve İsrail Devleti ilk defa yaptıklarından dolayı özür diledi, dedi. Bir Filistinlinin “Biz kaybettiğimizi kabullenmedikçe kazanamayacaklar.” sözünü hatırlattı.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 5 Haziran 2020, Cuma