Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

En İyi 100 Üniversite Açıklandı!

En İyi 100 Üniversite Açıklandı!

En İyi 100 Üniversite Açıklandı!Bilkent ve Koç üniversiteleri dünyanın en iyi 100 genç üniversitesi arasına girdi. Kuruluşu 50 yılı geçmeyen üniversitelerin listesinde Bilkent Koç’un önünde.

Ünlü eğitim araştırma kurumu Times Higher Education tarafından yapılan araştırmaya göre kuruluş tarihleri 50 yılı aşmayan dünyanın en iyi genç üniversiteleri sıralamasında Bilkent Üniversitesi 31’inci oldu. Geçen yılın değerlendirmesine göre 8 basamak yükselen Bilkent, listeye girmeyi başaran Türk üniversiteleri arasında en üst sırada yer aldı. İlk 100’de yer alan ikinci Türk üniversitesi olan Koç Üniversitesi ise geçen yıla göre 10 basamak gerileyerek listeye 41’inci sıradan girdi.

Liste oluşturulurken üniversiteler eğitim kalitesi ve öğretim atmosferi, bilimsel araştırma sayısı, bilimsel atıflar, uluslararası öğretim elemanları ve öğrenciler, endüstri geliri ve araştırma projelerine verilen finansal destek gibi 13 farklı performans kriteriyle değerlendirildi. 

Uzakdoğu zirvede

Listenin zirvesinde Güney Kore’nin okulu Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yer aldı. İkinci Avrupa’nın önder bilim ve teknoloji okulu olan İsviçre’nin Lozan Federal Teknik Üniversitesi, üçüncü ise Güney Kore Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü oldu. Listenin ilk beşini oluşturan üniversitelerden dördünün Uzakdoğu ülkelerinde yer alması dikkat çekti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Temmuz 2020, Pazar