Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Ukrayna Lugansk bölgesinde bağımsızlık ilanı

Ukrayna Lugansk bölgesinde bağımsızlık ilanı

Ukrayna Lugansk bölgesinde bağımsızlık ilanıDonetsk’ten sonra Lugansk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Lugansk Halk Cumhuriyeti kurulduğunu ilan etti.

Şehir merkezinde Rusya yanlılarının gerçekleştirdiği mitingde, Halk Valisi seçildiği belirtilen Valeriy Bolotov, dün gerçekleştirilen referanduma Lugansk bölgesinde yaşayan halkın yüzde 96,2 katıldığını, yüzde 75’lik bölümün bağımsızlık ve özerklik için “evet” oyu kullandığını öne sürdü.

“KANLI KİEV YÖNETİMİNDEN BAĞIMSIZ BİR HAYATA BAŞLADIK”

Bolotov, “Kanlı Kiev yönetiminin karışmayacağı, bağımsızlık yolunda ilerleyecekleri bir yönetim şekli oluşturduklarını, bundan böyle bağımsız bir hayata başladıklarını”belirterek Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ve yapılan referandumla artık bağımsız bir bölge olduklarını ilan etti.

KİEV’E ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ

Öte yandan Lugansk Bölge Konsey Başkanlığından, bugün gerçekleştirilen oturumdan sonra yapılan açıklamada, Kiev yönetiminden referandumu tanımasını ve bölgeye özerklik sağlanması hususunda anayasada gerekli değişikliklerin yapılması talebinde bulunuldu.

Açıklamada, “11 Mayıs’ta halkın büyük katılım gösterdiği referandum gerçekleşmiştir. Halk, Ukrayna’nın bugünkü geldiği ortamda yaşamak istememektedir. Yasal haklarını kullanarak bir seçim yapmışlardır. Biz de merkez hükümetten bu sese kulak vermelerini ve gerekli ve federal sisteme geçmek için en kısa zamanda anayasal değişiklikleri gerçekleştirmelerini talep ediyoruz” denildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 12 Temmuz 2020, Pazar