Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Kur’an’a hakaret edilirse bir müslüman ne yapmalı

Kur’an’a hakaret edilirse bir müslüman ne yapmalı

420493-275Prof. Dr. Caner Taslaman, müslümanların Kur’an’a yapılan hakaretler karşısında nasıl davranılması gerektiğini Kur’an’dan ayetlerle anlattı.

Charlie Hebdo saldırısını değerlendiren Caner Taslaman: Kur”an”a göre savaşta bile aşırılık olmaz

Paris’teki Charlie Hebdo isimli dergiye yapılan saldırının ardından Avrupa’da yükselen İslamofobi daha da irtifa kazanmaya başladı. Müslümanların, kendilerine, Kur’an’a, Hz. Peygamber’e karşı yapılan saldırılara karşı nasıl tavır alması gerektiğini, Prof. Dr. Caner Taslaman yine Kur’an ayetleriyle anlattı.

Star’ın  haberine göre 24 TV’de Ardan Zentürk’ün Sıcak Gündem isimli programına konuk olan Caner Taslaman, İslam dinine, müslümanlara karşı yapılan tahkirler, tahrikler ve saldırılarda bir müslümanın Kur’an’a ve sünnete uygun davranışlar sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

Taslaman şöyle konuştu:

Ayetler çok açık. Kur’anda diyor ki; “Müşriklerden, Sizden önce kitap verilenlerden(Yahudilerden, Hristiyanlardan) incitici sözler işiteceksiniz. Sabredin” diyor. Ve bunun takva sahiplerinin yapması gereken bir şey olduğunu söylüyor. “Bir mızrak saplayın, bir tuzak kurun, onları öldürün” demiyor.

KUR’AN-I KERİM’E HAKARET EDİLİRSE BİR MÜSLÜMAN NE YAPMALI?

Kur’an-ı Kerim, Kur’an ayetleriyle alay edildiğinde de bize ne yapacağımızı söylüyor. “Orayı terkedin, kalkın gidin” diyor. O sözün parçasıymış gibi bir tavır sergilemeyin diyor. O eğlencenin bir parçası olmayın diyor.

Yine Kur’an’da namaza çağrıyla(ezan) alay edenlerden bahsediyor. Onlardan “akıl etmeyen” insanlar olarak bahsediyor.

MÜSLÜMAN ŞİDDET EYLEMİNDE BULUNAMAZ MI?

Peki müslümanlar şiddet eyleminde bulunamaz mı? Bulunabilir tabi ki. Kendisine karşı bir şiddet eylemi gerçekleşiyorsa, o zaman eyleme karşılık verebilir, kendini savunabilir. Karşı taraf sana savaş açıyorsa “aman sen otur, seni yok etsinler” demiyor Kur’an. Onlara karşı savaşmaya müsade ediyor. Ama orada bile aşırıya gitmemeyi söylüyor Kur’an. Karşı taraf barışa yanaşırsa, müslümanların da barışa yanaşması söyleniyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 14 Ağustos 2020, Cuma