Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Erdoğan‘dan Obama ve Sarkisyan‘a Çanakkale daveti

Erdoğan‘dan Obama ve Sarkisyan‘a Çanakkale daveti

45646Erdoğan, Çanakkale Savaşları anma törenlerine, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve ABD Başkanı Obama’yı da davet edecek.

23-24 Nisan’da planlanan görkemli tören  için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından 102 ülkeye mektup gönderdi. Bir hükümet yetkilisi Sarkisyan’a yönelik davet için; Çanakkale’de şehit düşen askerleriin içinde Ermenilerin de olduğunu, bir nevi birlikte savaştık vurgusunun yapıldığını kaydetti.

Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın köşesinde aktardığı bilgiye göre; Erdoğan geçtiğimizyıl 24 Nisan’da “Gayri insani sonuçlar doğurdu” diyerek Ermenilerin torunlarına yönelik taziye mesajı yayımlamıştı. Erdoğan’ın daveti, Ermenistan ve diasporanın tehcirin 100’üncü yıl dönümü için geniş kapsamlı hazırlık yaptığı bir dönemde olması nedeniyle, Sarkisyan davete icabet etmese de tarihe not düşülecek önemli bir adım olacak.

Bir diğer dikkat çekici mektubun muhatabı da her yıl 24 Nisan günü, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yapacağı açıklamadaki dili Türkiye tarafından dikkatle takip edilen ABD Başkanı Barack Obama. Keza Obama’nın da bu yönde açıklanmış bir programı bulunmuyor.

Anzakların anma gününden iki gün önce, 23 Nisan’da, İstanbul’da bir “Barış Zirvesi” düzenlenmesi planlanıyor.

24 Nisan’da ise zirveye katılacak tüm devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Çanakkale’de anma töreni düzenlenecek.

‘Birlikte savaştık’

Hükümet yetkilisi, Çanakkale anma törenlerine, 1. Dünya Savaşı’na katılmış bütün devletlerin yöneticilerinin en üst düzeyde davet edildiğini, Başbakan Davutoğlu’nun başbakanlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da cumhurbaşkanlarına birer mektup göndererek, “Çanakkale savaşlarının 100. yıl dönümünde sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız” mesajını ilettiğini söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 2 Haziran 2020, Salı