Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

“Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler” Paneli Gerçekleşti

“Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler” Paneli Gerçekleşti

web11Çanakkale Valiliği, Çanakkale Koordinasyon Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi, ÇOMÜ Tarih ve Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Toplulukları (ÇSATT) ortaklığında “Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler” Paneli gerçekleşti.

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele; Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Sürücü, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale protokolü ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan panelin açılış Konuşmasını yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner konuşmasında şunları aktardı;

‘’Nihayet 2015 yılı geldi. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılındayız. Savaşları en güzel şekilde anmak herhalde nedenlerini anlamakla ve sebeplerini ortadan kaldırmakla mümkün olabilir. Bu ise daha çok yazmakla daha çok analiz etmekle, makalelerle, yazılarla ve elbette ki böyle konferanslarla mümkün olabilir.

Bizde üniversite olarak Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılına hocalarımızla hazırlanmaya çalıştık. Bu yıl pek çok konferans var. Avustralyalılarla da yapacağımız büyük bir konferans var. Hatta kimya, fizik ziraat gibi alanlarda bile pek çok ulusal ve uluslararası kongre de, Çanakkale’de düzenlenecek. Bu yıl herkes Çanakkale’yi konuşsun arzu ediyoruz. Bugün  konferanstaki konuşmacılardan Lokman hoca, Kürşat Hoca ve Tarih Bölümünün diğer hocaları hepsi çok çalıştılar. Ve birçok kitap ortaya çıkarttılar. Hatta bazı günlükleri ve anıları da ortaya çıkarttılar.

Bana sorarsanız Çanakkale zaferinin 100. Yılı için yapılan en önemli çalışmalar bunlar yani askerlerimizin yaşadıklarının ortaya çıkarılması. Elbette bu yıl Sayın Valimizin önderliğinde pek çok faaliyet yapılacak. Ankara’nın da birçok faaliyeti olacak. Bunların hepsi çok anlamlı.

Savaşları anlamada, nedenleri ve sonuçlarını anlamada ne yapabilirsek onlar kalacak. Bugünkü toplantının da çok faydalı olacağına eminim. Çanakkale Savaşları dendiği zaman okullarımızda dahi bir masal gibi anlatıldığını görüyoruz ve üzülüyoruz. Çünkü bu savaş bir kalp savaşıydı yani insanlar bu savaşı imanlarıyla kazandılar. Büyük fedakârlıklarla kazandılar.

Çanakkale Savaşları Aynı Zamanda Bir Akıl Oyunları Savaşıdır

Mehmet Akif Ersoy; ‘Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var’ diyor. Yani ufkumuzda çelik zırhlı duvarlar örülmüş, ama biz bu savaşı iman dolu bir insan bedeniyle kazandık diyor. Ama savaşı o bedenin sadece kalp ve iman kısmıyla kazanmadık aynı zamanda akıl kısmı da var. Bu savaşı yakından inceleyenler göreceklerdir ki bu savaş aynı zamanda akıl oyunları savaşıdır. Hem Deniz Harbi hem Kara harbi kısmı; akıl oyunları istihbarat oyunları, taktik oyunları savaşıdır. Çavuşlar, erler, onbaşılar dahi çok yücelmişlerdir. Generallerden bile daha büyük şekilde isimlerini tarihe altın harfler ile yazdırmışlardır. O çavuşların, onbaşıların, erlerin komutanlarının ne kadar yüceldiklerini neler yaptıklarını tahmin etmek zor değil. Ama bu savaşları çok iyi analiz etmediğimiz için bu komutanlar genelde gözden kaçıyor idi. Oysaki arkadaşlarımızdan öğrendiğim ‘Çanakkale Muharebeleri’nin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler’ kitabından öğrendiğim kadarıyla, bu zafer 300’e yakın komutanın ki içlerinden bir tanesi de Mustafa Kemal Atatürk’tür, eseridir. O anlamda öğrenebileceğimiz daha çok şey var. Gideceğimiz daha çok yol var. Demek ki 100 yıl yeterli olmamış. Ümit ederiz en kısa zamanda en doğru şekilde anlar ve yeniden böyle bir tecrübe edinme ihtiyacını ortadan kaldırırız.

Ben bu kitabın ortaya çıkmasında ve bu toplantının yapılmasında katkılarını esirgemeyen Çanakkale Valiliğine çok teşekkür ediyorum. ÇOMÜ maddi manevi her türlü desteği görüyor. Bu toplantının da yararlı olmasını temenni ediyorum’’.

Panelin gerçekleşmesine önemli destek veren Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ise konuşmasında şunları ifade etti;

Çanakkale Savaşlarının 100. yılına fiilen girmiş bulunuyoruz. Bir dizi etkinlikler yapılıyor ve devam ediyor. Daha büyük etkinliklerde yapılacak. Bununla ilgili olarak valiliğimiz ciddi çalışmalar, hazırlıklar yaptı ve Kültür Bakanlığımızın bünyesinde kurulan Tarihi Alan Başkanlığı, Kültür Bakanlığı merkezli olarak çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah bu sene dolu dolu bir 100. Yıl yaşayacağız.

Konferanslar dizisinde de ilk kez üniversitemiz ile birlikte ‘1. Dünya Savaşı ve Mirası’ konulu bir konferans düzenlenmişti. Bu konferans ise ikincisi oluyor. Çanakkale Savaşı’nda komutanlar konusu bence çok özel bir konu olmuş. Çanakkale Savaşı çok fazla konuşulan, çok bilinen ancak detayları fazla bilinmeyen bir savaş. Rektörümüzün de söylediği gibi; herkesin dilinde ama çok da detaylı bilinmeyen ve bilinç yönünden de çok da anlaşılamayan bir savaş. Komutanlar özel bir alan ve özel bir konu, bu konuyu akademisyen hocalarımızdan dinleyeceğiz. Çanakkale savaşında bir hayat vardı, Çanakkale’nin köylerinde yaşayan insanlar vardı, o dönemde bu insanlar neler yapıyorlardı, hayatları nasıl geçiyordu bunlar merak konusu, bunlarla ilgili de konferans olacak. Çanakkale savaşlarında sağlık hizmetleri nasıl yürütülüyordu, hastaneler, doktorlar ve yaralılar da özel bir alan. Çanakkale savaşında kadınlar nasıl rol alıyorlardı, özellikle sağlık alanındaki hemşireler ve görevlilerle birlikte gönüllü rol alan kadınlar vardı bunlar gibi çok özel, merak edeceğimiz ve bilmemiz gereken konular da var.

Bugün komutanları ve kim olduklarını öğreneceğiz. Bu şekilde bir eser ortaya çıktı, hep söylediğim gibi bir şeyi yaparsanız olur, yapmazsanız olmaz; işte bu alanda hem bir konferans yapılıyor hem de bir kaynak eser ortaya çıkmış oldu. Bunun devamı da gelecek. Bütün bu çalışmaları üniversitemiz ile birlikte yapıyoruz. Bu vesile ile Üniversitemize ve Sayın Rektörümüze de teşekkür ediyorum. Ama özellikle Yrd. Doç. Dr. Lokman Erdemir’e çok teşekkür ediyorum’’.

Konuşmaların ardından panelistler, oturum başkanlığını ÇOMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lokman Erdemir’in yaptığı panel sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelde; Kırıkkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran; Çanakkale Savaşlarındaki tanınmış komutanları, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ömer Çakır; Başkumandan Sultan V. Mehmed Reşad’ın Penceresinden Çanakkale Muharebelerini ve ÇOMÜ’den Doç. Dr. Muhammet Erat ise Çanakkale Muharebelerinde 9. Piyade Tümen Komutanı Miralay (Albay) Halil Sami Bey’i anlattı.

Panel sonunda Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan Panelistlere hediye takdim ettiler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Şubat 2020, Pazartesi