Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

10. FEFKON Toplantısı Gerçekleşti

Yayınlandı

-

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı dolayısıyla 10. Fen, Edebiyat, Fen – Edebiyat, Dil ve Tarih – Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimi  Fakülteleri Dekanlar Konseyi (FEFKON) toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) ev sahipliğinde Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya FEFKON üyeleri ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi üniversitesi yönetimi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik dinletisine geçildi. Öğretim üyesi Ersin Karabacak ve Öğretim elemanı Mehmet Ali Emir’in verdiği kısa müzik dinletisinin ardından toplantının açılış konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmalarını sırasıyla ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Baysal, FEFKON Toplantı Başkanı Prof. Dr. Bekir Salih ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yaptı.

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Baysal, ÇOMÜ olarak FEFKON’a ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğunu söyleyerek toplantıda temel bilimlerin sorunlarına yönelik çözüm önerileri üzerinde durulacağını belirtti.

FEFKON Toplantı Başkanı Prof. Dr. Bekir Salih, ÇOMÜ’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek temel bilim kavramı, dünyadaki ve Türkiye’deki üniversitelerde temel bilimlerin durumu üzerinde durarak toplantının çözüm odaklı olacağını ifade etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise ÇOMÜ FEF’te 4 binin üzerinde öğrenci olduğunu, 70 bine yakın mezun verildiğini belirterek ÇOMÜ FEF’in üniversitenin en büyük fakültelerinden biri olduğunu kaydetti. Rektör Acer, fakültelerin bir araya gelerek işbirliklerine gitmesini çok önemli gördüğünü belirterek böyle bir yaklaşımın FEF’lerin geleceğinin oldukça parlak olduğunu gösterdiğini ifade etti. Sorunların tespit edilmesinin yanı sıra bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmenin önemine de değinen Rektör Acer, oluşturulan çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekliliğini de kaydetti.

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

GSF’de Madde ve Madde Bağımlılığı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda “Madde ve Madde Bağımlılığı” bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen toplantıda Dekan Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya açılış konuşmasını yaparken toplantıya akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı. Narkotik şubeden polisler madde bağımlılığı ve maddeyle mücadele konularında bilgilerini paylaşırken, narkotik köpeği Linayı sahneye alarak narkotikte köpeğin önemi, eğitimi konusunda bilgiler verdiler.

Kaynak: gsf.comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

Eğitimde Şenlik Var etkinliği gerçekleşti

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Foto: egitim.comu.edu.tr

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılını şenlikleri Anafartalar Kampüsü’nde gerçekleşti.

“EĞİTİMDE ŞENLİK VAR” adı altında konser ve çeşitli geleneksel çocuk oyunları ile gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğrenci, akademik/idari personel ve vatandaş katılım sağladı. Öğrenciler ve diğer katılımcılar, bütün yılın yorgunluğunu yapılan eğlencelerle üzerinden attı. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki GENÇ’in konuşmalarıyla başlayan şenlikte ilk olarak Uzman Halk Bilimci Songül YEŞİL DOYKUN ve Arş. Gör. Samet DOYKUN geleneksel çocuk oyunları hakkında bilgi verdi. Daha sonra şenliğe katılanlar bu geleneksel oyunları deneyimleme fırsatı yakaladı. Etkinlik “TROİA QUİNTET” müzik grubunun konseri ve pilav dağıtımı ile son buldu.

“EĞİTİMDE ŞENLİK VAR” etkinliği Eğitim Fakültesi Dekanlığı, Türkçe Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap ÖZDEN, Arş. Gör. Samet DOYKUN, Arş. Gör. Dr. Enes YAŞAR ve Uzman Halk Bilimci Songül YEŞİL DOYKUN tarafından düzenlendi.

Kaynak: egitim.comu.edu.tr

Okumaya Devam Et

BİRİM HABERLERİ

İletişim Fakültesi’nde Kadın ve Medya Semineri Gerçekleştirildi

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde “Kadın ve Medya Semineri” gerçekleştirildi.  Seminerde İletişim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Hicran Ilgın ve Doç. Dr. Serhat Çoban birer konuşma yaptılar. İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilen seminere öğrenciler katılım gösterdi.

Seminerde Olağan Dışı Durumlarda Kadın ve Medya üzerine açılış konuşmasını Doç. Dr. Hicran Özlem Ilgın gerçekleştirdi. Doç. Dr. Ilgın, “Olağan dışı durumların ortak özellikleri yaşam kaynaklarına zarar verebilecek olmasıdır. Yapılan çalışmalar kadınların olağandışı durumlarda daha fazla zarar gördüğünü ve öldüğünü göstermektedir. Bunun nedenleri incelendiğinde ise farklı bakış açılarıyla erkeklerin kadınlara kıyasla biyolojik üstünlükleri olduğu görüşü, toplumun kadın ve erkeklerden beklediği roller farklılaşmış olması ve sosyal onay almak isteyen bireyler bu belirlenen rollere uygun davranış kalıpları sergileme çabasına ilişkin görüş ilk sırlarda yer alır. Bunun yanı sıra gelişmemiş, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınların eğitim düzeylerinin erkeklerden daha az olması hatta okuma yazma bilmeyen birçok kadın olması, kadını afetler karşısında erkeklerden daha savunmasız yaptığı görüşü ile afet durumlarında kendi başına karar alamama, koşma, yüzme, ağaca tırmanma gibi temel becerilerin eksikliği görüşü sıralanabilir. Bu durumda sizlerden beklenen bir medya çalışanı olarak olağan dışı durumlarda zarar görebilirliği yüksek olan tüm dezavantajlı gruplara karşı duyarlılık geliştirilmesidir. Savaş, göç, afet mağduru kadınların tüm olağan dışı durumlarda sağlık, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarına ilişkin farkındalık sahibi olunmalıdır. Kamuoyunu bilgilendirme açısından özel bir önemi ya da yararının olmadığı durumlarda tecavüz, taciz, istismar gibi suçlar haberleştirilmemesi noktasında hassasiyet gösterilmelidir. Eğer haberleştiriliyorsa reyting-tiraj malzemesi haline getirilmek amacıyla detaylara yer verilmemelidir. Olağan dışı durumlarda medyanın toplum üzerindeki etkileri göz önüne alınarak haber dili ve görsel öğeleri değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Hicran Özlem Ilgın’ın konuşmasının ardından Doç. Dr. Serhat Çoban ‘Haberde Kadın Temsili’ üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Öncelikle toplumsal yaşamda cinsiyetçi dil konusuna değinerek dilin cinsiyetçi ifadelerden arınması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Çoban, sektörde yönetici görevlerde bulunan kadın çalışan sayısının erkeklerle eşit bir biçimde yer almadığını kaydetti. ‘’2016 verilerine göre medyada yönetici konumundaki 2052 Genel Yayın Yönetmeninin yalnızca 552’si kadındır. Kadınların haberlerde görünürlüğü ise 1995’de yüzde 16 iken 2015’de yüzde 26’ya ulaşmıştır” diyen Doç. Dr. Çoban, mevcut istihdam durumunun haber üretim pratiklerine de yansıyabileceğinin altını çizdi. Haberde cinsiyet vurgusunun sorunlu yönler taşıdığını, kadına yönelik şiddet konulu haberlerin magazinleştirilmemesi gerektiğini, kadın odaklı haberleri yazarken kadın dernekleri ve avukatlarla da görüşülmesi gerektiğinin önemi belirten Doç. Dr. Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasama, yürütme ve yargıdan sonra toplumu etkileyebilme, değiştirebilme potansiyeli taşıyan medyanın dördüncü güç olarak cinsiyetçi ifadeleri kullanmaması gerekir, aksi takdirde bu tarz haberler kadınlara karşı önyargıları ve şiddeti tekrar üretir”.

Kaynak: iletisim.comu.edu.tr | Haber: Betül Çetinkaya/ Foto Muhabir: Serkan Şimşek

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR