Bizimle İletişime Geçin

Çanakkale

Ortak Akıl Derneği’nden Mursi Açıklaması

Yayınlandı

on

3534Ortak Akıl Derneği önceki gün Mısır’da seçimle iş başsına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Dernek Eş başkanı Hasan Birsen’in yapmış olduğu açıklama da verilen kararın Mısır’da demokrasinin bittiğinin, vesayetin devam ettiğinin açıkça göstergesi olduğu vurgulandı.

İşte o açıklama:

Mısır’da Sisi’nin başını çektiği askeri cunta seçimle iş başına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbeyle görevinden uzaklaştırılarak açıkça demokrasiyi katletmişlerdi. Askeri vesayetin demokrasiyi nasıl tar umar ettiğine bir kez daha şahit olduk. Kurmaca mahkemeleri ve tahsis edilmiş hâkimleriyle yazdıkları filmi oynamaya başladılar.

hasan birsenMursi ve birlikte yargılandığı 105 dava arkadaşı hakkında verilen idam cezalarının onanması Mısır’da demokrasinin bittiğinin, vesayetin devam ettiğinin açıkça göstergesidir.  Önceden belirledikleri kararı, malum olan durumu ilan etmek için piyon hakimleri aracılığıyla karar verdiler. Bu durum hukukun, adaletin, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin,  katledilmesidir. Hayatında hiçbir zaman şiddete tevessül etmemiş bir siyasal hareketin önde gelen isimlerine bu denli barbarca bir karar verenler ve bu karara sesini çıkartmayanlar büyük bir hüsran içerisindedirler.  Mısır’da toplumsal güvenlik, huzur demokrasi, barış ve Mısır halkının refah içinde yaşamalarını istiyorlarsa bu gülünç ve utanç verici demokrasi oyunlarına son vermeleri  Mursi’yi ve dava arkadaşlarını serbest bırakmaları pisliklerini bir nebze de olsa temizleme fırsatıdır.  Mısır’ın şuan içinde bulunduğu kaos bulutları biran önce dağıtılmalı, vermiş oldukları karar hiç zaman kaybedilmeden bozularak, bu oyuna son vermeleri hem Mısır’ın, hem de Ortadoğu’nun barışı ve huzuru için çok büyük bir önem arz etmektedir.

Her fırsatta adalet ve demokrasi dersi vermeye çalışan Batı bu durum için sesini yükseltmeli, İslam alemi de bir an önce silkelenip birlik olarak kendine gelmelidir. Biz Ortak Akıl Derneği olarak her zaman Kur’an Aşığı Mursi’nin ve arkadaşlarının yanında olduğumuzu belirtirken, biliyoruz ki katillerin kurmuş oldukları planlar ve oyunlar boşa çıkacaktır. Rabbimizin şu müjdesini bir kez daha hatırlatıyoruz;

Advertisement

“Onların bir planı varsa, Allah’ında bir planı vardır.” (Tarık Suresi, 15-16)

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR