Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

PARALEL ÇETE’NİN HEDEFİ YENİ YÖNETİME KARA ÇALMAK!

Yayınlandı

on

46564Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkan Vekili Ercan Erensayın Onsekizmarthaber.com’a gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulundu.

1 Milyon Kitap Kampanyası, Kütüphane tabelasının söküldüğü iddiası, işten çıkarıldığı iddia edilen kütüphane personeli ve daha bir çok konu hakkında birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulunan Ercan Erensayın bazı internet haber sitelerinde kütüphane hakkında dile getirilen iddiara ilişkin yaptığı açıklamalarda iddiaların kasıtlı ve yeni yönetimi yıpratmaya yönelik iftiralar olduğunu vurguladı.

İşte o açıklamalar:

BAĞIŞ KAMPANYASI SONA ERMİŞ DEĞİL! DAHA NİTELİKLİ BÜYÜMEYE YÖNELİK TEDBİRLERİMİZİ ALDIK!

Gerçek anlamda bağış kampanyası sona ermiş değil. Çünkü bağışcılarımız bağış yapmaya devam edebilirler. Ama tabi ki bizim de belirli bir kütüphane politikamız var. Bide şöyle bir şey var, doyum noktasına ulaşmış bazı şeyler. Gelen kitapların iki aşağı beş yukarı hepsi aynı. Bunların önüne geçmek için yani nicelikten çok niteliğe önem vermekten dolayı hassas davranıyoruz. Yoksa bağışçıların gönderdikleri kitaplar geri çevrilmiyor. Ama kütüphaneye katkı sağlayabilecek politikaya uygun yayınlar şu anda bağış olarak alınmaya devam ediliyor.  Daha önceden her türlü yayın alınmış. Çoçuk kitapından tutunda kullanılmış test kitaplarına kadar. Sırf sayıyı attırmak için. Bilimsellikten uzak, her türlü yayın alınmış. Hatta bunlar niteliğine ve kullanılabilirliliğine bakılmadan kataloğa girilmiş daha sonra da tekarar katalogtan, sistemden çıkarılmış. ÇOMÜ Kütüphanesi nitelikli yayın sayısını artıracak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Nitelikli ve sağlıklı büyüyebilmek için gerekli tedbirler ne yazık ki kasıtlı bir şekilde çarpıtılıyor.

Bakın bugün, daha depolarımızda kullanılmayan, kullanılamayacak durumda olan, fazlanında fazlası binlerce yayın kutularda bekliyor.  Bunlara yer bulmaktada zorlanıyoruz. Onun için kitap bağışı kampanyasının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Kitap göndermek için bağışçıların kitaplarını yine alıyoruz, soruyoruz ellerinde ne tür yayınlar var.  Onun karşılığında bize uygunsa yayınlarını alıyoruz.

ESKİ YÖNETİM SADECE KİTAP SAYISINI ARTIRMAK İSTEMİŞ. NİTELİK GERİ PLANDA BIRAKILMIŞ. ŞU AN DEPOLARDA 40 BİN KULLANILMAYAN FAZLANIN FAZLASI KİTAP VAR!

30-40 bin civarında fazla kitap var. Bu kitaplar fazlanında fazlası. Bunlar artık hiç bir yerde kullanılmayacak. Yani merkez kütüphaneye 10 tane 15 tane verilmiş daha sonra ilçelere gönderilmiş 3 tane 5 tane. Bunun haricinde ihtiyac dışında çok fazla olan hatta kullanılamaz durumda yıpranmış, tamir edilemiycek durumdalar. Fotokopi olsun, cildleri eksik kitaplar olsun, yıpranmış kitaplar olsun, karalanmış kitaplar olsun, bu şekilde kitaplar mevcut. Bu da tabi sıkıntı meydana getiriyor. Bizden önce her gelen kitap sorgulamadan alınmış ne yazık ki. 1 milyon hedef olarak gösterildiğinden dolayı kitap gelsin de nasıl kitap gelirse gelsin denmiş.  Amaç bir an önce sayıyı yakalamak. Nitelik geri planda bırakılmış. Burası bir üniversite bir araştırma kütüphanesi olduğu için buranın bünyesine uygun kitapların seçilmesi lazım. Diğer kitaplardan da mevcutlarımız var. Çoçuk kitapı olsun, edebi eserler olsun, diğer bütün yayınlardan da azar-azar bazı nüshalar var ama sırf sayıyı attırmak için efendim on binlerce çoçuk kitapının raflarda yer tutmasına da izin vermemek gerekiyor. Üniversite kütüphaneleri araştırma kütüphaneleri olduğu için bilimsel yayınlar ağırlıklı olarak okuyuculardan, hocalardan gelen istekler doğrultusunda kolleksiyonu geliştirmek lazım.

KÜTÜPHANE TABELASI GÜVENLİK AMACIYLA SÖKÜLDÜ. DAHA GÜVENLİ VE DAHA ŞIK BİR TABELA YAPILIYOR!

Benden önceki Daire Başkanı tarafından tabelanın tehlike arz ettiğinden dolayı İdari Mail İşler Daire Başkanlığı’na yazılmış bir talep yazısı var. Defalarca yukarıdan parça düşmüş, her hangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemesi için böyle bir dilekçe yazmış bizden önceki arkadaş. Bizde bunun takipçisi olduk sadece. Yani onun dilekçesi bizden önce verilmiş. Burdaki gaye, kütüphane tabelasının yani yok edilmesi değil, insanlara bir zarar gelmesin. Çanakkale çok rüzgarlı bölge, defalarca parça uçmuş. Kütüphane kullanıcıları için tehlike arz eder olmuş. Bu sebeple söküldü ve yerine modern bir şekilde, daha şık bir tasarımla tabela yapılacak.

İDDİALAR KASITLI VE YÖNETİMİ YIPRATMAYA YÖNELİK İFTİRALAR!

Daha önce de dediğim gibi şu günlerde kütüphane hakkında dile getirilen iddiaların neredeyse hepsi kasıtlı ve yeni yönetimi yıpratmaya dönük iftiralar. Şu anda kütüphaneyi hem elektronik hemde basılı kaynaklar yönünden zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Ki nitelikli büyümeye önem veriyoruz. Kütüphane kullanıcıları tarafından yapılan yayın isteklerinin hepsini temin etmeye çalışıyoruz.  Bu doğrultuda bundan sonra da dünyanın önde gelen veri tabanlarının alımı devam amaç olacak. Bundan hiç bir kullanıcımızın şüphesi olmasın.  Basılı yayınlarla birlikte dijital yayınlar birbirine paralel olarak artmaya devam edecek. Tabi önceliğimiz nitelik ve asıl amaca uygun olmak olacak.

İŞ SÖZLEŞMELERİ SONA EREN PERSONELDEN ESKİ YÖNETİM SORUMLU!

Sözleşmeleri yenilenmeyen arkadaşlarımız,  zaten 1 Milyon Kitap Kampanyasna yönelik olarak, bağışlanan kitapların raflarda gözükmesi için bu arkadaşlarımızdan faydanılmış. Günlük olarak bir arkadaşımız kataloga 50 tane kitap giriyorsa 10 arkadaş 500 tane yapar ve günlük olarak ÇOMÜ’nün kitap sayısı 500 tane artmış oluyor. Ama bu on kişinin haricinde de bizim yine bünyemizde 8 tane katalogcu arkadaşımız var. Bu 10 arkadaşımız sadece o an bağışla biriken kitapları eritmek için işe alınmışlar. Ki işe alım ihalaleri de sadece 6 ay olarak yapılmış. Hizmet alımı sürekli tekrarlanmış. Ki bu arkadaşlarımıza önceki yönetim tarafından “sizi 1 ay sonra 2 ay sonra kadroya geçircez” diye vaadlerle bulunulmuş. Onun için buraya gelen insanlar umutla gelmişler. Bu işte umutla çalışmışlar ve umut bağlamışlar. Ama bunlara her hangi bir kadro verilmemiş. Bir noktada bu arkadaşlarımız eski yönetim tarafından kandırılmış. Düşünün, kütüphanenin önüne bir kamyon inşaat malzemesi getirsek, bu malzemeyi buradan kaldırmak için 4-5 arkadaş lazım olsa, malzeme kalktıktan sonra bu adamların burda hala tutmanın bir anlamı olur mu? Çünkü bu arkadaşlarımız zaten hizmet alımı ile alınmış. Dolayısıyla bu hizmet bittikten sonra o arkadaşların burada yapacakları iş kalmadı. Ondan dolayı idare böyle bir yola baş vurdu. Ki yeniden hizmet alımı yapılmayan bu 10 arkadaşımızdan 4 tanesi daha önce ayrılacaklarını belirtmişlerdi.

Bu arkadaşlarımız sadece kataloga kitap girişi yapıyordu. Sadece kitap sayısını bir an önce arttıralım diye işe alınmış bu arkadaşlarımız. İş bittiğinden dolayı bu arkadaşlarımıza da ihtiyaç kalmadı. Şu an bu konuyu art niyetli olarak çarpıtan önceki yönetimde şuanda yönetime devam etmiş olsaydı bunu onlar kendileri yapmış olacaklardı. Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Tek dert yeni yönetimi öyle yada böyle yıpratalım.

Kaldı ki  iş sözleşmeleri biten bu arkadaşlarımızdan İngilizce bilenlerin farklı birimlerde değerlendirilmek istendi. Fakat bu arkadaşların içinde de ileri düzeyde İngilizce bilen yok.

Dolayısıyla ne yazık ki değerlendirilemedi. Yine de üniversite yönetimimiz, üniversitemizin ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı yapıldığı vakit iş sözleşmeleri sona eren bu arkadaşlarımıza öncelik verileceğini belirtti.

ESKİ YÖNETİM MENSUPLARININ TEK HEDEFİ YENİ YÖNETİME KARA ÇALMAK!

Ben açıkçası bu arkadaşlarımızı anlamakta zorluk çekiyorum. Yani görevler yapılır, belirli makamlara gelinir, hizmet verilir. Zaman içerisinde bu makamlardaki insanlar görevi başkalarına devreder. Bu böyledir. Normal olan budur. Ama bu arkadaşlarımızın yaptığı gibi görev verilmeyince göreve yeni gelen kişilere yönelik yıpratma operasyonlarına kalkışmak doğru da değildir, ahlaklıda değildir. Bunları yaparak görevini yapmaya çalışanları yıpratmanın bir anlamı yok, size kazandırdığı bir şeyde yok.  Siz yapışsınızdır belli bir yere getirmişsinizdir bundan sonrada belli bir yere gidecektir. Ama biz ordayken şunu yaptık, şöyle yaptık, böyle yaptık demek sonrada yeni yönetime kara çalmaya çalışmak, olur olmadık, yalan yanlış kasıtlı çarpıtmalara kalkışmak en basit ifadeyle ahlaksızlıktır.

Yok efendim kütüphane battı, yok kitap alınmadı, yok personelin hiç biri mutlu değil gibi iftiralarla kamuoyu yanlış yönlendirmeye yönelik bir algı çalışması yapılıyor.

Zannediyorum önceki yönetim üniversiteyi sadece babalarından kalan bir yermiş gibi, sadece onlara aitmiş bir yermiş gibi görmüş.  Burada tabiri caizse mutaasıbane bir yönetim güderek asıl insanları mutsuz hale getiren,  onları huzursuz eden bir baskı oluşturarak herkesi sindirmeye çalışan asıl onlar kendileri olmuşlardır. Kütüphanemizde çalışan her bir personelimiz belki de uzun zamandır ilk kez bu kadar huzurlu bir çalışma ortamına kavuştu. Bir önceki yönetim ne yazık ki bu anlamda sınıfta kalmış huzur ortamına büyük zararlar vermiştir. Ki göreve geldiğimiz ilk andan itibaren zedelenen bu huzur ortamını tekrar sağlamak olmuştur. Biz bu minval üzerine çalışlarımızı sürdürüyoruz. Şu anda çalışanlarımız işlerine daha huzurlu daha umutlu bir şekilde sarılıyor ve hizmet üretiyorlar.

KÜTÜPHANE 7/24 ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK!

7/24 çalışma esasından geri dönüleceğine dönelik iddialar kasıtlı ve gerçek dışıdır. Kütüphanemiz 7/24 hizmet vermeye devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

kaynak: onsekizmarthaber.com

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR