Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ YOL HARİTASINI BELİRLİYOR

ÇOMÜ YOL HARİTASINI BELİRLİYOR

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ilk Akademik İstişare Toplantısı Dardanos Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in Başkanlığında gerçekleşen toplantının ilk basamağında Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Enstitü Müdürleri, Daire Başkanları, Rektör Danışmanları, Genel Sekreter ve Yardımcıları ile Hukuk Müşaviri yer aldı.

Kahvaltı ile başlayan toplantıda ÇOMÜ’nün bazı temel konularda izleyeceği yol ve yöntemler konuşuldu. Toplantı gündeminde; BAP destekleri, Proje Koordinasyon Ofisi ve Proje Destek Birimleri; yapısı görev ve yetkileri, Üniversite merkez ve birim kütüphanelerinin gelişimi, eksiklikleri, yeni yönelimler, kaynaklar ve yöntemler, sempozyum ve bilimsel toplantılara katılımların desteklenmesi, enstitülerde kurum dışı akademik danışmanlıklar, yüksekokul ve meslek yüksekokul öğretim üyelerinin enstitü dersleri ve danışmanlık görevlendirmeleri ile uzaktan eğitim konularına yer verildi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer yapılan toplantı ile ilgili şunları ifade etti;

‘Yeni yönetim olarak, önümüzdeki dört yıl içerisinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde hangi konular üzerinde çalışılacağını daha önce hocalarımızla ve kamuoyuyla paylaşmıştık. Bunların bir kısmı akademik ağırlıklı, bir kısmı ise idari ağırlıklı konular.

Önümüzdeki dört yıl içerisinde gündemimizi oluşturacak bu konularda izlenecek yöntemleri beraber çalıştığımız ekibimizle belirlemek istedik. Rektör ve rektör yardımcıları dışında fakülte dekanlarımız, enstitü müdürlerimiz, meslek yüksekokulu ve yüksekokul müdürlerimizin üzerinde çalışacağımız konularda görüşlerini alarak izleyeceğimiz yolları belirlemek istedik.

Gerçekten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde, bugüne kadar ekip içerisinde dahi bir istişare, danışma sisteminin çok geliştiğini söyleyemeyiz. Yeni dönemde bizim, kurumsallaşma bağlamında bu meseleye çok ciddi önem vermemiz lazım. Ekip içerisinde çalışan hocalarımızın, üzerinde çalıştığımız konulara ilişkin görüşlerini iletebiliyor olması lazım. Aynı zamanda gerektiği zaman hocalarımıza, bölüm başkanlarına, hem de bireysel olarak bazı hocalarımıza konu ile ilgili uzmanlıkları dolayısı ile danışıyor olmamız lazım. Ancak bu şekilde doğru yolları ve yöntemleri seçebiliriz. Yani uygulamada sorunları görmeden önce, uzman hocalarımızın görüşlerini alarak bence daha doğru, daha verimli, daha sağlıklı yöntemler seçebiliriz.

Konular gerçekten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi için çok önemli. Bilimsel araştırmalara destek, hocalarımızın bilimsel toplantılara ve sempozyumlara katılmalarının desteklenmesi, yayın teşvikleri, proje ofislerinin kurulması ve geliştirilmesi gibi; Sosyal Bilimler Enstitüsü derslerinden veya Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri Enstitülerindeki derslerde; Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokullarda görev yapan öğretim üyelerimizin ders verebiliyor ve danışmanlık alabiliyor olmalarının sağlanması gibi oldukça önemli akademik konular var. Onun dışında tabii ki idari konular anlamında üniversitemizin yapısal olarak geliştirilmesini hedef alan konular var. Fiziki mekânlarla ilgili gelişmesi gereken unsurlar var.

Bütün bunlar üzerinde biz; öncelikle bugün dekanlarımızla ve enstitü müdürlerimizle bir araya geldik. Aynı zamanda üniversitemizin genel sekreteri, yardımcıları ve daire başkanları da toplantıda bulundular. Onlar da bu konulara ilişkin hazırlıklarını yaptılar. Bilgilendirme yapmaları gerektiği zaman kendilerine söz verildi ve bilgilendirme yaptılar. Böylelikle güzel bir kahvaltılı toplantıyla bugün, üç saati aşkın bir istişare toplantısı yapmış olduk. Yarın da Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokul müdürlerimizle bir araya geleceğiz ve onların da görüşlerini alacağız. Dediğim gibi; bütün bu görüşlerden doğru yol ve yöntemler çıkacaktır.’

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı