Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

BÜLENT TURAN: “DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ÇOMÜ’NÜN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAK”

BÜLENT TURAN: “DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ÇOMÜ’NÜN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAK”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne Diş Hekimliği Fakültesi kuruluyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne (ÇOMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasına ilişkin resmi gazetede yayınlanan kararı değerlendiren AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ÇOMÜ’nün Çanakkale’nin önemli bir değeri olduğunu belirtirken üniversitenin kısa bir zaman içinde Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olacağını vurguladı, “Diş Hekimliği Fakültesi ÇOMÜ’nün marka değerini artıracak” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yaptığı atılımlarla dikkat çektiğini vurgulayan Turan Çanakkale’nin de üniversite kenti olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.

AK Parti iktidarı ile Türkiye’nin son 10 yılında üniversitelerin gelişimi anlamında önceki yıllara nazaran bir parametre değişikliği olduğunu söyleyen Bülent Turan “Çünkü biz öğrencilerin hepsinin üniversite okumasını ve okurken de daha rahat ulaşım imkanıyla beraber kendi doğduğu, büyüdüğü orta okul liseye gittiği yerlerde daha çok okuma imkanı bulmasını tercih ediyoruz ve istiyoruz. Bununla ilgili eski yıllarda onlarla ifade edilen üniversite sayısı bugün yüzlerle ifade edilmeye başladı. 200’den fazla üniversitemiz var. Şu önemli bir kırılmaydı; Türkiye’de on civarında, yirmi civarında üniversite olup sadece belirli kesimler, belirli sayıda imkanı olan aileler mi çocuklarını okula götürsün, hayır tüm Türkiye çocukları mı okusun? Tartışma buydu bence. AK Parti bu ikinciyi tercih etti. Yani 90 yılda neredeyse çok az sayıda üniversite olmasına rağmen son 10 yılda 200’e yakın üniversitenin olması bu kırılmayı gösteriyor. Dedi ki AK Parti; arkadaş bu ülkede okumak isteyen hangi genç varsa, üniversite okuyabilsin dedi, bununla ilgili ciddi bir adım attı. Çanakkale’deki 18 Mart Üniversitemiz de yine bildiğiniz gibi 40 bin civarındaki öğrencisiyle ülkemizin önemli okullarından bir tanesi haline geldi. Hem bölgemizdeki esnafından en büyük yatırımcısına kadar, ciddi imkanlar sunan haliyle, hem çok farklı bölümlerle kaliteli öğrenci, kaliteli öğretim üyesi iddiasıyla hem kampüsünün iddialı manzarası ve tüm ekibiyle beraber güzel olmasıyla farklı bir odak haline geldi. Ben Çanakkale’nin kendisinin bir marka değeri olduğunu hem de üniversitenin bir marka değeri olduğunu düşünerek diyorum ki; inşallah yeni yıllarda çok daha yeni bölümlerle, yeni altyapılarla bizim de desteğimizle, teşvikimizle, yeni yönetimimizin bu konudaki desteğiyle teşviğiyle göreceksiniz hem nüfusun artması öğretim görevlisi açısından, hem öğrencisinin sayısının artması, hem fizikî altyapısının daha iyi olması için ciddi bir mesai harcanacak. Şu an Çanakkale’nin çok az sayıda ilçesinde üniversitenin fakültesi yok, okulu yok tabiri caizse. Bunula ilgili oralarda da yeni okulların, üniversitelerin açılmasını, bölümlerin açılmasını gündeme getirerek tüm Çanakkale’nin ilçelerinde 18 Mart’ın bir hatırası olsun istiyoruz. Çünkü bir daha diyorum, üniversite yerel kalkınmayla beraber yürüyen bir kurum. Sadece eğitim alanına bakmak doğru değil. Eğitim artı ekonomi artı ticaret vesaire. Dolayısıyla her ilçede üniversitemizin bir bölümünün olması hem üniversitemiz için, hem o ilçemiz için bir katma değer.” dedi.

Türkiye’nin en büyük marka değerinin Çanakkale olduğunu belirten Turan, bakanlar kurulunun onayından geçen Diş Hekimliği Fakültesi’nin üniversitenin marka değerine kıymet katacağını belirtti.

Turan konu ile ilgili şunları söyledi:

“Uzun yıllardan beri, ÇOMÜ bu konuyla ilgili adımlar atmış, taleplerde bulunmuş. Ancak bir takım haklı haksız geçiyorum gerekçelerle beraber, bu üniversitenin yeni fakültesinin kabulü ertelenmiş. Yeni dönemde üniversitedeki yeni yönetimin de işbasına gelmesiyle beraber, bizler de yeni vekiller olarak hep beraber bu işe sarıldık, sahip çıktık. Çanakkale’nin kıymetini zaten bilen insanlara tekrardan hatırlatma fırsatını bulduk. Ve gördüğünüz gibi 27 Ağustos tarihli resmi gazetede üniversitemizin içinde Diş Hekimliği Fakültesi açılması imkanı verildi. Ben bu yeni kararın hem bölgemize hem üniversitemize ciddi bir katma değer ürettiğini düşünüyorum. Her fakülte bir kıymettir. Ama tıp gibi, hukuk gibi, bazı mühendislikler gibi, diş hekimliği gibi alanlar daha özel bir kıymettir. Tıp Fakültemiz vardı biliyorsunuz, güzel de bir dönem geçirdi, mezunlar vermeye başladı. Şimdi bunun yanında yeni bir Diş Hekimliği Fakültesi başlayacak. Ben tüm Türkiye’den öğrencilerin buna ilgi duyacağını, buraya geleceğini düşünüyorum. Eğer fiziki alt yapı imkanları da daha iyi hazırlanırsa ki bununla ilgili imkanlarımız var; hazırlanırsa örnek bir fakülte olacağını düşünüyorum. Hep Çanakkalemize, hem bölgemize hem de üniversitemize ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Marka değerini daha da arttıracağını düşünüyorum. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde, resmi olan bu karar fiili olarak da hayata geçer. Öğretim görevlileri, hocaları işin başında bir an önce öğrenci almaya başlar.  Ve Çanakkale’mize, hem vatandaşımıza hem de ülkemize hizmet eder diye düşünüyorum. Ben üniversitemizin zaten kıymetli olan bu markasına, yeni fakültenin bir kıymet daha katacağını düşünüyorum”

çomü tv

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 25 Mart 2019, Pazartesi