Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

PARALEL ÇETE, ÇOMÜ’YÜ BBG EVİNE ÇEVİRMİŞ! ŞOK OLACAKSINIZ!

PARALEL ÇETE, ÇOMÜ’YÜ BBG EVİNE ÇEVİRMİŞ! ŞOK OLACAKSINIZ!

342352Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bir önceki yönetim zamanında üniversite kampüslerinin bir zamanlar dünyada fenomen olan reality yarışma programı Biri Bizi Gözetliyor evlerine çevrildiği anlaşıldı. Skandal yeni yönetimin yaptığı araştırma sonunda ortaya çıktı.

DERSLİKLERE BİLE KAMERA

Önceki dönem üniversitenin yönetimini elinde bulunduran paralel yapının ÇOMÜ kampüsleri, yönetim binaları, akademik ve idari personellerin çalışma alanları ile ortak kullanım alanlarına  tam 707 adet kamera ile 7/24 kayıt altına aldığı öğrenildi. Kayıt altına alınan alanlar arasında öğrencilerin eğitim gördüğü dersliklerinde bulunması ise şaşkınlık yarattı. Derslikleri izlenen okulun Çan MYO olduğu belirtiliyor.

İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ GİBİ

Ülkesine karşı büyük bir ihanetin içine giren ve istihbarat örgütü gibi çalışarak ulusal güvenliği tehdit eden paralel yapı uzantılarının ÇOMÜ’deki bu uygulaması akademisyenler arasında büyük bir infiale neden oldu.

AKADEMİK PERSONELİN OFİS KORİDORLARI TAKİP EDİLMİŞ

Özellikle büyük fakülte ve MYO’ları ile hastane yerleşkelerine sözde güvenlik amacıyla takılan yüzlerce kameranın kayıt alanları içerisinde personel ofislerinin giriş çıkışlarının kontrol edildiği, akademik personellerin ofis koridorlarının takip altına alındığı belirtiliyor. Yetkililer ise ortak kullanım alanlarını kayıt altına almanın “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçunu oluşturduğunu belirtiyor.

SADECE TERZİOĞLU YERLEŞKESİ’NDE 256 KAMERA

Skandal bununla bitmiyor. İddiaya göre eski yönetim tüm kamera kayıtlarını anlık olarak kampüs dışından kendilerine tanımlanan şifre ile internet üzerinden takip edebilmiş. Terzioğlu Yerleşkesi 256 kamera ile izlenirken, İlahiyat Fakültesi 94 kamera, hastane binaları 146, Dardanos Yerleşkesi 32, Çan MYO 40, Kütüphane ise 43 kamera ile takip edilmiş.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi