Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

REKTÖR ACER, ÇOMÜ KÜTÜPHANESİ HAKKINDAKİ ACI GERÇEĞİ AÇIKLADI!

REKTÖR ACER, ÇOMÜ KÜTÜPHANESİ HAKKINDAKİ ACI GERÇEĞİ AÇIKLADI!

Dardanos Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ Kütüphanesi’nin gerçek anlamda bir üniversite kütüphanesine dönüştürülmeye çalışıldığını söyledi.

Bir önceki döneme atıf yapan Rektör Acer, üniversite kütüphanesinin doğru bir yapılanma üzerinde olmadığını belirterek ” Kitap bağışıyla üniversite kütüphanesi kurmak kadar, akla ziyan bir şey yoktur” dedi.

Üniversite Kütüphanesi’nde son 3 yıldır neredeyse hiç kitap alınmadığını vurgulayan Rektör Acer “Ne oldu son 3-4 yıldır kütüphane ile ilgili diye baktığımız zaman, mükerrer sayıları ayıkladığınızda söylendiği gibi 700 bin değil, 250 bin, hadi bilemediniz 300 bin kitap var sadece. Geriye kalanı mükerrer sayılar. Artı, son 3 yıldır üniversitemiz kütüphanesine neredeyse hiç kitap alınmamış. Yani bir üniversite kütüphanesi düşünün kitap satın almıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kitap satın almamak demek, sizin kütüphane olarak piyasada yeni çıkmış bilimsel yayınları takip etmiyorsunuz anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Rektör Acer’in konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Yeni yönetimle birlikte üniversitede kütüphane öncelikli bir mesele olmaktan çıkmış gibi lanse edilmeye çalışıldı. Böyle bir şey zaten mümkün olamaz. Şuan nereye göndereceğimizi bilmediğimiz, işe yaramayan binlerce kitap depomuzda bekliyor. O da bir maliyet. Bir yere göndereceksiniz, kim alır bunu, nasıl göndereceksiniz. Yani bir facia haline gelmiş üniversitemiz ki, ben bunu söylemiştim. Öyle bir noktaya getiriyorlar ki üniversitemizi. Kütüphanenin çatısına rüzgârda uçup insanların tepesine düşecek bir ‘ÇOMÜ Kütüphanesi’ yazısını koymuşsunuz çatının üzerine. Tam böyle bir paraşüt gibi duruyor. Biliyorsunuz rüzgârın gücünü burada. Onu indirip üniversitenin duvarına bir kütüphane yazısı yazmak için indirdik. İndirdiğimiz gün, ‘’Kütüphaneye o kadar az önem veriyorlar ki, tabelasını bile indiriyorlar.’’ şeklinde garip garip haberler çıkarmaya başladılar. Bunlar tabi akla ziyan şeyler. Olması gereken kütüphanede yapılıyor. Başka üniversitede bilimsel yayınlar günü gününe çıktığı zaman bir hafta içerisinde nasıl alınıyorsa, bizim üniversitemiz de bu yeni çıkan bilimsel yayınları bünyesine katmak için bir sistem oluşturuyor. Ve güçlü veri tabanlarına üyelik için çalışıyoruz. Bunun maliyeti ne ise hepsini tespit ettik. İnşallah kütüphanemiz gerçek bir üniversite kütüphanesi olma yoluna girecek ve gelişmesine devam edecek.

comu tv

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 19 Mart 2019, Salı