Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Rektör Acer; “Önceliğimiz Öğrencilerimizin Güvenliği”

Rektör Acer; “Önceliğimiz Öğrencilerimizin Güvenliği”

Basın mensuplarıyla Dardanos Yerleşkesi’nde bir araya gelen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün bu yıl 46 Bin öğrenci ile eğitim-öğretime başladığını belirterek öğrenci sayısında geçen yıla nazaran 3 Bin artış meydana geldiğini söyledi.

Türkiye’nin yeni bir seçim sürecine girdiğini belirten Acer terör olaylarından dolayı güvenlik meselesinin en önemli konu haline geldiğini vurguladı.

Seçim sürecine girildiğini söyleyen, yaşanan terör olaylarını da hatırlatan Rektör Acer, “Üniversitemiz bağlamında güvenlik meselesi bizim için öncelikli bir konu haline geldi. Biz de gerekli ihtivamı ve dikkati sarf etmeye gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda bundan yaklaşık iki hafta önce yine burada sayın valimizin başkanlığından emniyet müdürümüz, MİT müdürümüz ve diğer güvenlikten sorumlu personelin katılımıyla bir güvenlik toplantısı yaptık. Bu güvenlik toplantısından üniversitemizde olabilecek güvenlik tehdidi unsurları neler olabilir, faaliyetler neler olabilir, nasıl engellenebilir üzerinde uzun uzun konuştuk. Ön plana çıkan bazı unsurlar var. Bu toplantıyla birlikte teyit edilmiş oldu. Her şeyden önce şüphesiz öğrencilerimiz, gösteri haklarını kullanarak bazı meselelere ilişkin gösteriler ve protestolar yapabilirler. Yeter ki barışçıl çerçevede; kimsenin malına, canına zarar vermeyecek nitelikte olmuş olsun. Eğitim öğretim aksatılmayacak nitelikte olmuş olsun. Herkesin gösteri ve yürüyüş hakkınki bu temel insan haklarından bir tanesidir. Saygımız sonsuzdur. Ama hukuk çerçevesinde bakıldığında herkesin canı, malı ve güvenliği de bir o derece de korunan bir çıkardır; hukuk tarafından” dedi.

Kendileri açısından meselenin iki yönünün bulunduğunu belirten Rektör Acer, “Birincisi olayların hiç başlamaması yönünde sağlayıcı tedbirler almak. İkincisi başladıktan sonra da barışçıl şekilde sona erdirilmesini sağlamak. Bu ikisi birbirinden nispeten farklı unsurlardır. Biz başlamaması için tedbirleri alıyoruz. Ama başladıktan sonra da bu tür olayların sıkıntıya yol açmaması için de aslında biraz ikna edici yöntemlerle müdahale edilmesi gerektiğinin farkındayız. Çanakkale ve ÇOMÜ nispeten huzurlu bir ortam; olayların şiddetli yaşanmadığı bir yer. İnşallah bunu korumaya devam edeceğiz. Hem Çanakkale olarak hem de üniversite olarak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 19 Mart 2019, Salı