Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

PARALELİN FERİDE’Sİ, FİRUZE’Sİ… TIPTA KARŞILIĞI VAR! “KİŞİLİK BOZUKLUĞU”

PARALELİN FERİDE’Sİ, FİRUZE’Sİ… TIPTA KARŞILIĞI VAR! “KİŞİLİK BOZUKLUĞU”

34534Yapılan bir araştırma paralel yapının yayın organı demokratcanakkale’de sahte isimlerle yazılan yazıları kaleme alan kişilerin aslında büyük kişilik bozukluklarına sahip olduğunu gösteriyor.

 

Paralel yapının yayın bültenine dönüşen demokratcanakkale.com’da sahte adlı yazarlarla Çanakkale’li siyasetçiler ve özellikle üniversite aleyhine algı operasyonları devam ediyor. Sitede yayınlanan yazılarda Feride, Firuze, Kerem, Selim gibi sahte isimlerle yayınlanıyor. Diğer yandan gerçek adlarla yazılan yazılarında başka kalemlerden çıktığı konuşuluyor.

Kendisini gizleyerek sıkça karşımıza çıkan  ve  hayatlarının amacı başkalarına rahatsızlık vermek olan  kamuoyunun da “troll” deyip geçtiği kişiler aslında bundan çok daha fazlası. Manitoba Üniversitesi akademisyenlerinin son araştırması sahte kişiliklerin aslında büyük kişilik bozukluklarına sahip olduğunu gösteriyor.

Sahte kişilik; sadizm, narsisizm, psikopati ve Makyavelizm’in birleşmesinden oluşan bir tür psikolojik bozukluk.

Erin Buckels başkanlığında akademisyenlerin yürüttüğü bu araştırma kendini başka isimler altında gizleyen bu kişilerin tedavi edilmesi gereken ciddi psikolojik bozukluklara sahip olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmada bu davranış “Sosyal bir ağ üzerinde belli bir amaç olmadan aldatıcı, yıkıcı veya karışıklığa yol açacak davranış sergileme” olarak tanımlanırken bu davranışlarda bulunan kişilerin psikolojide “Dark Tetrad” adı verilen bir kişilik bozukluğuna sahip olduğunu söylüyor.

Dark Tetrad’ın tanımını yapmak gerekirse sadizm, narsisizm, psikopati ve Makyavelizm’in birleşmesinden oluşan bir tür psikolojik bozukluk. Diğer bir deyişle üzerinde pek kafa yormadığımız bu sahte kişiler aslında tedavi olması gereken, gerçek hayatta karşılaşsak bize büyük zararları dokunabilecek kişileri kapsıyor.

E.E. Buckels et al, "Trolls just want to have fun," Personality

Araştırma bu kişilerin internet başında geçirdiği zaman arttıkça bu kişilik bozuklukların da doğru orantılı olarak arttığını söylüyor. Yani başkalarını küçük düşürme, kötüleme; kendini herkesten üstün görme ve kimseyle empati yapmadan ağzına geleni söyleme gibi davranışları benimseyen bu sahte kişilikler bilime göre gerçekten “hasta”.

Akademisyenlerin bulduğu veriler ayrıca hem sahte kişiliklerin hem de sadistlerin başkalarına rahatsızlık vermekten haz duyduğunu gösteriyor. “Sadistler sadece eğlenmek istiyor ve internet de onların oyun alanı” diyen araştırma böylelikle sadist kişilik özelliklerine sahip kişilerin internette karşımıza sahte profiller olarak çıktığını söylüyor.

1 Yorum

  1. Akdemisyen 25 Ekim 2015 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ekim 2020, Cumartesi