Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

SEDAT LAÇİNER ADALETE HESAP VERECEK! YÖK VE SAVCILIK PEŞİNDE!

SEDAT LAÇİNER ADALETE HESAP VERECEK! YÖK VE SAVCILIK PEŞİNDE!

68679Sedat Laçiner’in hakkındaki şok iddialar; “Görevi Kötüye Kullanma, Suç Uydurma, İftira, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etme, Yalan Haber Yayma, Hakaret ve Kumpas”

Geçtiğimiz mart ayında Fatma Ayça Gezen’in Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına verdiği dilekçe ile Rektör Sedat Laçiner ile eşi Mehmet Rıza Gezen’e kumpas kurduklarını eşine yönelttikleri suçlamaları tamamen Sedat Laçiner’in kendisini kandırması ile yaptığı belirtmesi üzerine başlayan gelişmeler sonrasında YÖK soruşturma başlattı. Ayça Rıza Gezen’in Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına verdiği dilekçenin ardından Rektör Sedat Laçiner ile ilgili olarak Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına bir suç duyurusu da, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rıza Gezen’den geldi. İki suç duyurusunun ardından Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı başlattığı soruşturmada Rektör Sedat Laçiner’in yargılanması için YÖK’ten izin istedi. Bu izni vermek içini iddialar ile ilgili olarak hem ceza hem de disiplin soruşturması başlatan YÖK Sedat Laçiner’den soruşturma açtı. Geçtiğimiz hafta Ankara’da Mehmet Rıza Gezen’in de ifadesi alındı.

LAÇİNER’E ŞOK SUÇLAMALAR

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından açılan ceza ve disiplin soruşturmasında Sedat Laçiner “Görevi Kötüye Kullanma, Suç Uydurma, İftira, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etme, Yalan Haber Yayma, Hakaret ve Kumpas” iddiaları ile ilgili ifade vermek üzere YÖK’e çağırıldı. YÖK denetleme Kurulu adına görevlendirilen soruşturmacı Prof.Dr. H.Bahadır Akın, mağdur sıfatı ile Yrd.Doç.Dr. Mehmet Rıza Gezen’i de bilgisine başvurulmak üzere Ankara’ya davet etti.

YÖK, İFADE ALMAK İÇİN ANKARA’YA ÇAĞIRDI

26 Ekim 2015 tarihinde Ankara’ya giden Yrd.Doç.Dr. Mehmet Rıza Gezen’in, kendisine Sedat Laçiner tarafından kurulan kumpas ile ilgili olarak soruşturmacı Prof.Dr. H.Bahadır Akın’a mağdur sıfatı ile ifade verdiği öğrenildi. Hakkında başlatılan YÖK soruşturması nedeniyle henüz ifade vermeye gidip gitmediği bilinmeyen Sedat Laçiner, YÖK’ün izin vermesi halinde hakkında açılan dava görüşülmeye başlanacak.

ÖNCE VİDEO’YA ALDIRDI, SONRA’DA BASINA SIZDIRDI

Yaptığı ve yaptırdığı anti demokratik uygulamalar için bugüne kadar henüz hesap vermeyen Sedat Laçiner, geçtiğimiz Mart ayında Çanakkale ve Türkiye gündemini sarsan bir skandala imza atmıştı. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gezen’in eşi Fatma Ayça Gezen’i ÇOMÜ’de kurdurduğu özel stüdyo’da; Mehmet Rıza Gezen hakkında öğrencileri taciz ettiği, Rektör Sedat Laçiner’i zıpkınla öldüreceğine dair Fatma Ayça Gezen’in ifadesini video kaydına aldırmış, daha sonra da bu video kaydını Cumhuriyet Gazetesinde yayınlattığı ortaya çıkmıştı.

LAÇİNER’İN SUÇ DUYURUSUNA SAVCILIK TAKİPSİZLİK VERMİŞTİ

Video görüntülerinin yayınlanmasıyla birlikte Çanakkale ve Türkiye sarsılırken; Sedat Laçiner video kaydını ihbar olarak değerlendirip Yrd.Doç.Dr. Mehmet Rıza Gezen hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Sedat Laçiner’in suç duyurusu üzerine Ahlak Masası ve Cinayet Masasına ifade veren Mehmet Rıza Gezen, hakkındaki suç duyurusu ile ilgili olarak verdiği ifade de; “Karımla 3,5 ay önce evlendik. Bu süre içerisinde ben zaten ÇOMÜ’deki görevimden 1,5 yıldır uzaklaştırılmış bulunmaktayım. Yani evlendiğimde ÇOMÜ’de görev yapmıyordum. Karımın öğrencileri taciz iddiası ile ilgili bir şeyi bilme veya görme imkânı yoktur. Söyledikleri tamamıyla iftiradır. Kaldı ki benimle ilgili olarak taciz iddiası ile ilgili olarak bir şikâyet yapılmamıştır. Zıpkınlama iddiası ile ilgili olarak iddiaların asılsız olduğu mahkemede ortaya çıkmıştır. O iddialardan da beraat etmiş bulunmaktayım. Ortada mağdur yoktur, ben suçlu gösterildim” ifadelerini kullanmıştı. Savcılık yaptığı incelemeler sonucunda Mehmet Rıza Gezen için takipsizlik kararı vermişti.

ÇOMÜ KAYNAKLARIYLA UÇAK BİLETİ ALDIRDI

Takipsizlik kararı sonrasında dedektif gibi iz süren Yrd.Doç.Dr.Mehmet Rıza Gezen, eşi Fatma Ayça Gezen ve kayınvalidesi Zeynep Özcan’a Sedat Laçiner tarafından ÇOMÜ’den uçak bileti alınarak Adana’ya gönderildiğini öğrendi. Eşine ulaşan Mehmet Rıza Gezen, eşini doğruları söylemesi için Çanakkale’ye dönmeye ikna etti. Çanakkale’ye dönen Fatma Ayça Gezen, Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına giderek Sedat Laçiner tarafından kullanıldığını ve eşi Mehmet Gezen’e kumpas kurduklarını itiraf ederek kendisini kullanan Sedat Laçiner’den şikâyetçi oldu.

YÖK İZİN VERİRSE ÇANAKKALE’DE YARGILANACAK

Eşi Fatma Ayça Gezen’in suç duyurusu üzerine ortaya çıkan bilgiler ışığında harekete geçen Yrd.Doç.Dr. Mehmet Rıza Gezen, dönemin ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner başta olmak üzere altı kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Mehmet Rıza Gezen’in suç duyurusu üzerine harekete geçen savcılık, YÖK’ten dava açmak için soruşturma izni verilmesi için harekete geçmişti. Savcılığın dava açmak için Sedat Laçiner hakkında soruşturma izni talebi YÖK tarafından yürütülecek disiplin ve ceza soruşturması sonucunda belli olacak.

AYNALI PAZAR

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ekim 2020, Cumartesi