Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

BÜLENT TURAN: “SİVİL BİR ANAYASA İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDECEĞİZ”

BÜLENT TURAN: “SİVİL BİR ANAYASA İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDECEĞİZ”

4565475AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan seçim sonuçlarına ilişkin ÇOMÜ Haber’e verdiği demeçte Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi tartışmalarını da değerlendirdi ve yeni dönemde sivil bir anayasa için yoğun çaba göstereceklerini vurgulayarak bu konuda isteksiz olan partilere millet tarafından hesap sorulacağını belirtti.

1 Kasım başarısının arkasında AK Parti’nin 7 Haziran seçim sonuçlarını iyi değerlendirmesinin yattığını vurgulayan Turan “Feraset sahibi milletimiz ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı kriz ortamını gördü ve istikrardan, güçlü Türkiye’den yana oyunu kullandı.” dedi.

“MİLLET GÜÇLÜ TÜRKİYE’DEN YANA OYUNU KULLANDI”

Bülent Turan yaptığı açıklamada “%41’lik oyu biz uyarı mahiyetinde gördük. Seçmen “kendine çeki düzen ver” öyle gel dedi. Biz de gereğini yaptık. Toplumun geniş bir kesimini kapsayan beyanname hazırladık. Toplumun talepleri neticesinde listelerimizi güncelledik. 1 Kasım’da aldığımız %50 oy da bizim doğru işler yaptığımızın kanıtı. Çanakkale’ye gelecek olursak 7 Haziran’da istediğimiz tablo oluşmamasına rağmen millete küsmedik. 5 ay teşkilatlarımızla sahada çalıştık. Kendimizi daha iyi anlattık. En önemlisi de feraset sahibi milletimiz ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı kriz ortamını gördü ve istikrardan, güçlü Türkiye’den yana oyunu kullandı.”  dedi.

“SİVİL BİR ANAYASA İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDECEĞİZ”

Turan “13 yılda AK Parti iktidarları döneminde olmaz denilen bir çok mesele masaya yatırıldı. Demokratikleşmeyle birlikte red ve inkar politikaları tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Cumhuriyet tarihinin en reformcu hükümetleri kuruldu. Yeni anayasa meselesine de bu çerçeveden bakıyoruz. Türkiye çağın gerisinde kalmaya mahkum edilemez. Darbe ürünü anayasa ile belirli bir noktadan öteye geçemeyiz. Kaldı ki bunu ortaya bir tek AK Parti değil. Meclisteki bütün partilerin yeni anayasa yapılması yönünde bir iradesi var. Önümüzdeki dönemde sivil bir anayasa için yoğun bir çaba sarfedeceğiz” dedi.

“PARLAMANTER SİSTEM TÜRKİYE’YE DAR GELİYOR”

Parlamenter sitemin artık Türkiye’ye dar geldiğini söyleyen Bülent Turan “Karar mekanizmalarının hızlanması, bürokratik vesayetin giderilmesi, gerçek anlamda güçler ayrılığı ilkesinin hayata geçmesi için Başkanlık sistemi tartışılsın istiyoruz. Bir kesim ısrarla meseleyi rejim konusu haline getirse de Başkanlık sistemi de parlamenter sistem de demokrasinin içinde yer alan hükümet sistemleridir. Yeni bir arayış içerisinde olmamız milletimizin iradesinden bağımsız değildir. Kaldı ki Türkiye bu gibi meseleleri konuşacak, tartışacak demokratik olgunluğa sahip bir ülkedir.” dedi.

ÇOMÜ HABER

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 20 Şubat 2020, Perşembe