Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Rektör Acer, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri İle Bir Araya Geldi

Rektör Acer, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri İle Bir Araya Geldi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Tıp Fakültesi’ndeki akademisyenlerle düzenlenen bir toplantıda bir araya geldi. ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleşen toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metehan Uzun ve Prof. Dr. Mirza Tokpunar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demiraran, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mesut Erbaş, Yrd. Doç. Dr. Hacer Şen, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Aşık ile Tıp Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Tıp Fakültesi’nin beklentilerini tespit ettik

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yaptığı konuşmada üniversite genelinde akademik alt yapı çalışmaları yaptıklarını bu anlamda da Tıp Fakültesi’ndeki beklentileri tespit ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Her şeyden önce Tıp Fakültesinin bir kere daha rahat derslikleri olan bir binaya ihtiyacı olduğunu net bir şekilde tespit etmiş durumdayız. Bununla ilgili 2016 yılı için bir şey yapamayacağız ama 2017 bizim için Tıp Fakültesi’nin derslikler anlamında, mekânlar anlamında rahatladığı bir yıl olacak. Onun dışında tabi ki Tıp Fakültesi’nin bina ihtiyacı aynı zamanda hastanenin bina ihtiyacıyla da çok yakından ilişkili. Hastanenin başlayan ve devam eden inşaatının tamamlanması üniversitemiz için ayrı bir gündem konusuydu. Göreve başladığımdan beri şunu fark ettik hastanenin inşaatının tamamlanabilmesi için sadece 20 milyon liraya yakın paraya ihtiyaç var. Ayrıca yaklaşık 30 milyon lirada içerisinin donatılması için paraya ihtiyaç var. Bunu yakından takip ettim bütçe görüşmeleri esnasında ve aslında belli oranda da mutlu bir sona ulaştık. Şu anda 2016 yılı için toplam 40 milyon lira kaynak tahsis edildi. Bunun 20 milyon lirası inşaatın tamamlanması için, 20 milyon lira kadarda makine teçhizatının tamamlanması için bir ödenek ayrılmış oldu. Bu anlamda inşaat ön gördüğümüz gibi 2016 yılı içerisinde bitecektir ve hazır hale gelecektir”.

Öğretim üyesi sayısını geliştireceğiz

Rektör Acer, Tıp Fakültesi’nin eğitim öğretim yapan bir kurum olarak kalitesinin nasıl arttırabileceği hususunda çalışmalar yapıldığını da ifade ederek,  “Önümde ki rakamlar gösteriyor ki şu an öğrenci sayımız 700 civarında. Mevcut öğretim üyesi sayımız 137 gözüküyor, tabi bu yeni atamalarla birlikte bir miktar daha artış gösterecektir. Özellikle bazı ana bilim dalları bağlamında kalitenin temel unsurlarından bir tanesi öğretim üyesi sayısının yeterli olmasıdır. Üniversitemiz bütün Türkiye’de öğrenci sayısı açısında 21. sıradadır. Kendisiyle aynı yılda kurulmuş üniversiteler arasından sadece Sakarya Üniversitesi neredeyse bizden daha fazla öğrencisi olan bir üniversitedir. Diğerleri daha eski, daha büyük, daha köklü üniversiteler. Ama öğretim üyesi sayısı açısından Türkiye’deki üniversiteler arasında 31. sıradayız. Gördüğünüz gibi bu iki rakam birbiri ile örtüşmüyor. Öğretim üyesi sayısı geliştirmemiz gereken bir unsurdur”.

Rektör Acer, öğretim üyesi kalitesine de ciddi bir biçimde dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle Tıp gibi, Mühendislik gibi temel bilimlerde uygulama da çok önemli bir unsur. Dolayısıyla Tıp Fakültesi için gündemimiz hem eğitim öğretimin kaliteli yapılabilmesi için gerekli unsurların tamamlanması, hem de gerçek anlamda uygulama imkânlarının, laboratuvar alanlarının geliştirilmesi” dedi.

Bütçe imkânları konusunda, kadro konusunda sorumluluğun üniversite yönetiminde olduğunu kaydeden Rektör Acer, “fakülte düzeyindeki yönetimin asıl gündemi ise eğitim öğretim ve bilimsel araştırma olmalı” dedi.

Tıp Fakültesi yönetimine bundan sonrası için de büyük bir güvenle bakıyorum

Yeni bir dekanımız göreve başladı. Yavuz hoca İstanbul’da bir hastanede fiilen çalışıyordu ama kadrosu Düzce Üniversitesi’ndeydi. Kendisi Tıp Fakültemizin yeni dekanı olarak göreve başladı. Bu yeni başlangıçla birlikte sizlerle bir araya gelme vesilesi bulduk. Hocayı tanıdığımız kadarıyla Tıp Fakültesi’ne ciddi katkılar sağlayacak birikime sahip, daha da önemlisi çalışanlarla, hocalarımızla, personelle çok daha sıcak, insani ilişki kurabilecek yönlere sahip. Bu açıdan Tıp Fakültesi yönetimine bundan sonrası için de büyük bir güvenle bakıyorum. Kendisine şimdiden başarılar diliyorum. Biz de elimizden gelen desteği göstereceğiz şüphesiz ki.

Üniversitede çalışan herklesin hak ve hukukuna riayet edeceğiz

Rektör Acer üniversitede çalışan herkesin hak ve hukukuna riayet edeceklerini de ifade ederek “kimsenin hakkına hukukuna tecavüz eden bir yönetim olmayacağız. Hepimizin samimiyetle kurum için çalışmamız gerekir. Bilime ve kuruma harcadığımız çabalar samimi olduğu, kuruma ve yönetime katkı sağlandığı, hizmet için, bilim dünyası için çalışıldığı sürece herkesin hak ve hukukuna riayet edilecektir” dedi.

Dekan Prof. Dr. Yavuz Demiraran ise ÇOMÜ’ye geliş süreci hakkında bilgi verirken “güven ve huzur ortamında çalışabileceğimi düşündüğüm için ÇOMÜ’ye geldim” dedi. Prof. Dr. Yavuz Demiraran, insanları ayırmadan, akademisyenleri bir araya getirerek güzel şeyler yapabileceklerini düşündüklerini ifade ederek ÇOMÜ yönetimine de kendisine verdikleri destek için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe