Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ Öğrencilerinden Formasyon Tepkisi

ÇOMÜ Öğrencilerinden Formasyon Tepkisi

547568YÖK’ün pedagojik formasyonun sınırlandırılması kararı ÇOMÜ öğrencileri tarafından protesto edildi.

YÖK’ün 2015-2016 için açıkladığı Pedagojik formasyon kontenjanının beklentinin altında olması formasyon bekleyen öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı. Bir çok üniversite ve platformda tepkilerini açıklayan öğrenciler kontenjan sayısının artırılmasını istedi. Protesto yapılan üniversiteler arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğrenciler YÖK’ü protesto ettiler.

Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri pedagojik formasyonun sınırlandırılmasını Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde protesto etti.

Alkış ve atılan sloganların ardından grup adına yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:

“Bizler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenim gören öğrencileriyiz. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra öğretmen olmayı hayal eden nitelikli gençleriz. Ancak son bir haftadır duymuş olduğumuz haberlerden dolayı üzüntü içerisindeyiz. Bu üzüntümüzün sebebi gelecek kaygısıdır. Yıllardır biz fen edebiyat fakültesine öğrencilerine verilen pedagojik formasyon sertifikası maalesef bu yıl Türkiye genelinde 15 bin üniversitemizde 150 gibi komik bir rakamla sınırlandırılmıştır. Görüldüğü gibi bu rakamlar bizler üzerinde ciddi üzüntülere yol açmakla beraber ayrıca mağdurda etmiştir. Yaptığı açıklamada gençleri gereksiz bir beklenti içerisine düşürmek istemediğini belirten Yüksek Öğrenim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a aylardır tüm öğrencileri bir beklenti içerisine düşürdüklerini belirtmek isteriz. Bizlerin kaliteli bir şekilde almış olduğu eğitimle araştırmacı olmamızın yanında öğretmen olmak gibi bir hakkımızda vardır. Bu hakkımız karşısında pedagojik formasyon sorunu özel sektörde bile karşımıza bir engel olarak çıkmaktadır. Biz ÇOMÜ öğrencileri olarak Türkiye genelinde ki tüm öğrenciler adına hakkımızı savunuyor, pedagojik formasyon kontenjanının artırılmasını ısrarla istiyor, bu sorunun kısa sürede Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından lehimize sonuçlandırılmasını talep ediyoruz.”

IMG_9596 IMG_9600 IMG_9602

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 26 Mayıs 2020, Salı