Connect with us

Manşet

ABD de FETÖ’nün İpini Çekiyor

Published

on

Cumhuriyet’te de yazan İlhan Tanır’ın Fetullah Gülen’in ipinin ABD’de çekildiğini haber vermesi manidar. Belli ki Tanır asıl patronu ABD’nin Gülen’e karşı değişen tavrını görünce, o da FETÖ’yü ufak ufak satışa hazırlanıyor! İşte yazısı:

COMUHABER523256

Aralık ayının 9’unda, Washington’da, AKP hükümetinin Fethullah Gülen’e karşı tuttuğu Amsterdam & Partners LLC ve Fox Rothscild LLP Hukuk bürolarından Robert Amsterdam ve Patrick Egan bir basın konferansı düzenleyerek, dava ile ilgili açıklamalar yaptılar (toplantıya davet edilmediğim için gitmedim).

Kendi bloguna koyduğu 35 dakikalık bu basın toplantısı izlendiğinde Robert Amsterdam’ın kendinden emin bir görüntü verdiği görülüyor. Alanında tanınan ve saygı duyulan bir isim Amsterdam. Tabi Amsterdam’daki mutluluktan gelen bir kendine güven de olabilir çünkü Gülen’e açılan bu dava bazı gözlemcilere göre yıllarca sürebilir. Bu da demektir ki milyonlarca dolarlık bir müşteri.

Türkiye’de Tahşiye davası olarak bilinen davada mağdur olduğunu iddia eden 3 kişi Gülen’e bu hukuk büroları aracılığı dava açmış oldu. Kendilerinin, rakip dini grup oldukları için hapse, sahte veya yanlış delillerle gönderildiklerini, bütün bunların Gülen’in emri olduğunu iddia ediyorlar.

İnsan Kaçakçılığı?

Basın toplantısında Amsterdam bunun yanısıra uzun uzadıya Gülen Cemaatine birçok suçlama yöneltti. Bilindiği gibi Cemaate yakın 146 okul bulunuyor ABD’de. Örneğin Amsterdam bu okullardaki Türk öğretmenlerin maaşlarının yüzde 10 ila 40 arasındaki bir miktarın Cemaate geri verilmesinin zorlandığı ve bu öğretmenlerin ağır şartlarda çalıştırıldığı önerileri ile ‘’insan kaçakçılığı – human trafficking’’ suçlamasıyla Gülen’e dava açılabileceğini anlattı.

Amsterdam’ın bir başka üzerinde durduğu konu ise yine Gülen’in ABD’deki okullarına Türkiye’den getirilen öğretmenler ve onlara alınan H1 vizeler. Hatta bu vizeler için ödenen fahiş fiyatlar.

Gülen’den ilham aldıklarını söyleyen 150’ye yakın okul ABD’de genelde ‘charter’ okul statüsündeler. Yani öğrenci başı ciddi miktardaki bir parayı devletten alıyor ama özel okul mantığıyla eğitimde seviyeyi artıracakları bekleniyor. Ondan dolayı da milyonlar, belki de yüzmilyonlarca dolarların halkın vergisinden aktığı bir okul çeşidine ilgileri büyük Cemaatin. Bundan dolayı da okul gelirlerinin nasıl kullanıldığı konusunda okul yönetimlerinin açıklıkla sorulara cevap verebilmeleri gerekiyor.

Şeffaflık Sorunları

Amsterdam, bu okullarda bir gizliliğin bulunduğunu, bu okulların kendilerinin Gülen’e bağlı olduklarırıı dahi reddettiklerini ifade etti.

Amsterdam sürekli kendilerinde ‘testimony’ yani ‘ifadeler’ olduğunu iddia etti. Bu ifadelerdeki iddiaların ne tür iddialar olduğu ve ciddiyetlerini göremeden bilemeyiz.

21 Gün?

Hukukçu tespiti ile ‘normal’ ve ‘uzun bir hukuki sürecin’ başlangıcı bu yaşananlar. Bazı gazetelere yansıdığı gibi Gülen’e özel olarak bir hakimden verilmiş ‘’21 günlük bir süre’’ yok! Bu tür davalarda herkese ayrılan bir mühlet bu 21 gün. Yani sokaktaki Amerikalı Joe da, Fethullah Gülen de 21 gün süreye sahip! Ayrıca bu süreler birçok kez uzatılabilir.

Sürprizlere açık süreç olabilir

Bu süreç içerisinde davaya muhatap olanların ‘’forced disclosure of personal data’’ yöntemiyle bütün email veya bilgi akışlarının teslim edilmesi gibi farklı ihtimallerin olabilmesi mümkün.

Dava ‘Alien Sort Statute’ altında, ”eski hukuk” kaidelerinden gücünü alıyor. Bununla birlikte, ABD’de hakim olan ‘liberal mindset’ ile yabancı ülkelerde de olsa mağdur olmuş kişilerin, kendilerini mağdur eden failin ABD’de yaşaması halinde, hak ve hukukunu Amerikan mahkemelerinde arayabileceği ilkesiyle popüler bir dava türü. Amerikalıların kendilerini daha da iyi hissetmesine yarayan bir yanı da var.

Washington’da konuştuğum bir hukuk adamı ile uzunca Amsterdam’ın iddialarını ve Gülen’in durumunu değerlendirdik. Bu hukuk adamının söylediklerini not tuttum ve tespitlerini, her iki taraftan cevaplar almaya devam ettikçe yazacağım.

Stres sebebi olacak

Bunun ötesinde Türkiye’de büyük bir baskı altında olan Gülen Cemaati, yurtdışında en büyük başarı öyküsü olan ABD’de, bir süredir bir takım sıkıntılarla uğraşıyor. FBI enselerinde. Bazı okulların teftişlerini yerel basına yansıdıkça haberdar oluyoruz. Bir büyük müttefik ülkenin tartışmasız siyasi lideri (Erdoğan) tarafından sürekli çok ağır iddialarla suçlanan bir Hareket ve lideri hakkında ister istemez daha çok soru işareti ve negatif hava yükleniyor.

Kötü adet devam ederse

Örneğin daha geçen ay ABD’nin en çok satan gazetesi USA Today’da, ABD Senatörü Ayotte’ın, 43 bin dolarlık bağışı Cemaat üyelerine geri verdiği haberleşti. Haber komedi gibiydi çünkü habere konuşan Türk Amerikan bağışçıların birçoğu Ayotte’ın kim olduğundan hatta kadın mı erkek mi olduğundan dahi habersizdiler! Kendilerinin düşük maaşına rağmen bu Türk-Amerikalılar siyasi adaylara binlerce dolar bağışlayabiiyorlardı.! Halbuki Türk-Amerikan toplumu ile yakın olan liderlerle konuştuğunuzda bu toplumun siyasi kampanyalara bağış vermeye çok meraklı olmadığı görülür.

Bu senatörü başka senatör veya Kongre üyelerinin takip etmesi halinde Cemaatin başı derde girebilir. Örneğin Cumhuriyetçilere yakın haber sitesi the Daily Caller’da, Hillary Clinton’ın Cemaatten aldığı bağışları geri vermesi çağrısı yapıyordu.

Yine Daily Caller’dan Chuck Ross’ın yazdığı 12 Ekim tarihli bir başka yazıda, Gülen’e yakın Türk Kültür Merkezi başkanı Recep Ozkan’ın Clinton Global Initiative adlı STK’sına 2015’in üçüncü çeyreğinde bir milyon dolar bağışladığını yazdı. Hillary’nin kocası eski başkan Bill Clinton’ın liderliğini yaptığı bu STK’ya yapılan bağışların, dolaylı yoldan Clinton’ın başkanlığına yatırım olduğu herkesçe kabul ediliyor.

Clinton için ‘’Ready PAC’’ isimli br de siyasi aksiyon komitesi kurularak, Clinton’a sınırsız bağış toplama işini de, yine Daily Caller’a göre, Gülen Hareketine yakın iki isim yapıyor.

Amsterdam’ın bir başka iddiası, Gülen Hareketine yakın bu okullardaki öğretmenlerden gelen (zorla kesilen) paranın siyasi adaylara gönderiliyor oluşu.

Hareket okullarında çalışıp, ayrıldığını iddia ettiği bazı kimselerin söylediklerinin ciddiliği bilinmeden bu davanın ne kadar güçlü olduğunu bilmek de güç. Amsterdam’ın basın konferansında söylediklerini ne kadar kanıt getirebileceği önemli. İşini bilen bir avukat olduğu belli. Ve kanıtlar ne olursa olsun bu avukatın bazı gürültüler çıkarabileceği de görülüyor.

Cemaate yakın kesimlerin sürekli tekrar ettikleri Tahşiye lideri Mehmet Doğan’ın El Kaide’ye destek olması veya olmaması ise bana göre çok ileri önemde değil. İddia edildiği gibi mağdurların özgürlüklerinin Cemaat tarafından kasıtlı bir şekilde alındığı ispat edilirse.

Cemaatin bundan daha önce düşünmesi gereken konular var bence. Bu şeffaflık konusunu nasıl halledecekler sorusu mesela. Dünyanın en rahat, dini, kültürünü, dilini yaşatmakta son derece rahat bir Batı ülkesi ABD’de dahi halen şeffaflık sorunu yaşayan Cemaat. Can çıkar huy çıkmaz.

medyagundem

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

GSF Dekanlık Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanlık Devir Teslim Töreni gerçekleştirildi.

ÇOMÜ GSF Dekan V. Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, görevi Prof. Dr. Dinçay Köksal’dan teslim aldı.

Törende, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden,  Prof. Dr. Suat Uğur, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Genel Sekreter Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ve fakülte idari ve akademik personeli yer aldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, dekanlık görevini yerine getiren Prof. Dr. Dinçay Köksal’a teşekkür ederken, görevi devralan Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya’ya başarılar diledi.

Continue Reading

Manşet

Türkiye’de İlk: Yetiştirilen Istakoz Yavruları Denize Bırakıldı

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Türkiye’de bir ilke imza attı. ÇOMÜ, Dardanos Yerleşkesindeki Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesine ait Deniz Canlıları Araştırma/Uygulama Merkezi’nde yetiştirilen ıstakoz yavruları Çanakkale Boğazına bırakıldı.

Etkinliğine Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Çanakkale Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Meral Harput ve akademisyenler katıldı. 

Sahip oldukları değer nedeniyle avcılık baskısına maruz kalan ıstakozların popülasyonunu arttırmak amacıyla Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umur Önal ve Yüksek Mühendis Hakan Baki tarafından geliştirilen sosyal farkındalık projesi ile balıkhaneden temin edilmiş dişi bir ıstakoz anacından elde edilen yumurtalar larval aşamadan itibaren yetiştirildi ve 9 hafta sonra denize bırakılabilecek evreye getirildi. 

Konuyla ilgili Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umur Önal, azalan balıkçılık kaynaklarına dikkat çekmek ve bu kaynakların akuakültür yolu ile desteklenebileceğini vurgulamak üzere 2017’den bu yana her yıl farkındalık projeleri yaptıklarını, bu kapsamda bu yıl ıstakoz üretimini hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: 

“Aşırı Avcılık, Avrupa Istakozunun Üretimini 2-3 Ton Seviyelerine Çekti”

Avrupa Istakozu olarak bilinen ve ülkemiz sularında da bulunan tür (Homarus  gammarus) ekonomik değerinin son derece yüksek olmasına bağlı olarak  aşırı olarak avlanmaktadır. Aşırı avcılığın etkisi, avcılık yolu ile elde edilen üretim miktarlarına yansımış ve son yıllarda üretim 2-3 ton seviyelerine gerilemiştir.  Özellikle İngiltere ve Norveç gibi ülkelerde aşırı artan talebe bağlı olarak ıstakoz popülasyonlarında geçmiş yıllarda görülen büyük azalma, bu türün yetiştiricilik yolu ile üretilerek doğal ortamlarına bırakılmasıyla engellenmiş ve böylelikle doğada yaşayan popülasyonların akuakültür ile sürdürülebilir şekilde desteklendiği başarılı bir yönetim modeli ortaya çıkmıştır. Bu başarılı modeller dikkate alınarak, bu yıl ıstakoz üretimini de hedefledik. Ülkemizde azalan ıstakoz popülasyonlarına dikkati çekmek ve bu türün ülkemizde de insan eli altında üretilebileceğini göstermek üzere yaptığımız proje kapsamında Türkiye’de ilk defa olarak ıstakoz yavruları ÇOMÜ, Dardanos Yerleşkesindeki Deniz Canlıları Araştırma/Uygulama Merkezinde yetiştirilerek denize bırakılabilecek boya ulaştırdık. Bu kapsamda balıkhaneden aldığımız dişi bir ıstakoz anacından elde edilen yumurtalar, larval aşamadan itibaren yetiştirdik ve 9 hafta sonra denize bırakılabilecek evreye getirilmesini sağladık.  4 ay süren çalışma sonucunda yetiştiricilik yolu ile elde edilen ıstakoz yavrularının denize bırakılması başarılı bir şekilde yapıldı.”

“Türkiye’de Yetiştiriciliği Yapılarak Popülasyonu Arttırılabilir”

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, Türkiye’de ilk defa yetiştiriciliği yapılarak doğaya salınmaya hazır hale getirilen ıstakoz yavrularının denizle buluşturulduğunu söyleyerek, “Bu pilot çalışma ıstakozların Türkiye’de de insan eli altında üretilerek popülasyonlarının arttırılabileceğinin göstergesi oldu. Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazımızı etkileyen müsilaj sorununun yanı sıra dünyada ve ülkemiz genelinde çeşitli nedenlerle doğal habitatların bozulduğunu, zarar gördüğünü ve doğal canlı stokların azaldığını görüyoruz.  Bu nedenle doğal stokların yetiştiricilik yoluyla desteklenmesi gün geçtikçe önemi artan bir konu haline gelmektedir.  Biz fakülte olarak son 4 yıldır doğal stokların desteklenmesine yönelik Fakültemizin Dardanos Yerleşkesindeki Deniz Canlıları Araştırma/Uygulama Merkezinde yetiştirdiğimiz çipura ve levrek yavrularını doğaya bıraktık. Bu sene ise geçmişte Çanakkale’nin önemli bir su ürünleri avcılığını oluşturan ve avcılık baskısı altında olan yaklaşık 4,5- 5cm cm büyüklüğündeki ıstakoz yavrularını anneleriyle birlikte, dalgıç hocalarımızın eşliğinde, belirlediğimiz uygun alanlarda doğaya bırakıyoruz. İlk defa ülkemizde gerçekleştirilen bu çalışmanın alt yapısının güçlendirilerek Çanakkale Boğazında iyi bir model oluşturularak devam ettirilmesini ve kalıcı olmasını istiyoruz ” dedi. 

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi hocalarının Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdiği ve 4 ay süren projesinin sonucunda yetişen ıstakoz yavrularını denizle buluşturduklarını belirterek, “ Önemli bir adım atıyoruz. Istakoz Türkiye’de oldukça az olan ve pahalı bir deniz ürünü. Bu adımın bereket getirmesini diliyoruz. En kısa zamanda Marmara Denizinin ve Çanakkale Boğazının müsilajdan temizlenmesini ve deniz ürünlerinin de denizlerimizde çoğalmasını umuyoruz” dedi. 

Genç ıstakoz bireyleri,  Avcılık ve İşleme Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Adnan Ayaz, Prof. Dr. Uğur Altınağaç ve Dr. Öğretim üyesi Alkan Öztekin’den oluşan bir ekip tarafından Çanakkale Boğazı’nda uygun bir derinlikte bulunan suni resif ortamına bırakıldı. 

Continue Reading

Manşet

Tacettin Aslan’a Fahri Doktora Tevcih Töreni Gerçekleşti

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından İÇDAŞ’ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Aslan’a Fahri Doktora Payesinin verildiği Tören İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleşti. 

Törene; AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Vali İlhami Aktaş, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Suat Uğur, ÇOMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr.  Mehmet Erkan Kıllıoğlu, Çanakkale Protokolü’nün yanı sıra  siyasi parti temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, ÇOMÜ’nün tanıtım filminin izlenmesi ardından ÇOMÜ Devlet Konservatuarı tarafından verilen müzik dinletisi ile devam etti. 

Tacettin Aslan’ın anlatıldığı  “Emanet” konulu kısa filmin izlenmesinden sonra açılış konuşmaları sırasıyla ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat,  Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Tacettin Aslan’ın ülkemize, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı şehitler diyarı Çanakkale’ye ve Üniversitemize yaptığı hizmetlerin saymakla bitemeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu kadar hizmeti sunan örnek bir şahsiyete üniversite olarak yapabileceğimiz şey fahri doktora unvanı takdim etmekti. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemize, üniversitemize yaptığı hizmetleri tek tek saymak mümkün değil. Bunların en önemlilerinden birisi de adeta bir Selatin Camii şeklinde 6 minareli olarak inşa edilen ve bizlere hediye etmiş olduğu 18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii eserdir. Yaptığı hizmetlerden dolayı kendilerine en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz.”

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, bu topraklara hizmetin çok şerefli bir adım olduğunu ifade ederek Çanakkale’nin son dönemde çok özel projelerle tüm Türkiye’de adından söz ettirmeye başladığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Çanakkale tarımda, sanayide, turizmde çok kıymetli işlere imza atmaya başladı. Çanakkale tarımın, sanayinin, turizmin yanı sıra bir de gençlik ve eğitim kenti. Çanakkale hem coğrafi güzelliği ile hem de akademik iddiasıyla en çok tercih edilen üniversiteyi içinde barındırıyor. Eğitimle ilgili en büyük markamız Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi. 50 bine yakın öğrencisi, uluslararası ilişkilerdeki iddiası, güçlü akademik kadrosu, çalışkan Rektörü, başarılı Teknopark yönetimi, sosyal yaşam alanlarındaki örnek haliyle Üniversitemiz Türkiye’de gençlerimizin çok öncelikli tercih ettiği üniversitelerden birisi.  Üniversitemizin büyümesinde hepimizin gayreti var. Devletimizin iddiası var. Tüm Çanakkale’nin sahip çıkmışlığı var. Ancak bir de özel omuz verenlerimiz var. İÇDAŞ ailesi bunların başında geliyor. Türkiye’nin en önemli ihracat derecesi yapan İÇDAŞ’ın kurucu başkanı olan Tacettin Aslan’a başarılar diliyoruz. Çanakkale’de yaptığı tüm yatırımları için de teşekkür ediyoruz.”

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ise konuşmasında Türkiye’ye ve Çanakkale’ye yapılan yatırımlardan bahsederek bu yatırımların odağında insan olduğunun altını çizdi.  

“Osmanlı Devletini kurarken Şeyh Edebali’nin dediği gibi; “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturu boşuna söylenmedi. Bunun, asırlar geçse de değeri artarak devam ediyor. Bugün fahri doktora unvanı tevcih edeceğimiz Tacettin Bey adeta yakın tarihimizin yaşayan bir şahididir. 1932 yılında dünyaya gelmiş, 2’nci Dünya Savaşını karşılamış ve 1950’den bu tarafa da ülkemizin yaşadığı badireleri bir bir tecrübe ederek, bugünlere gelmiş. Tornacılıktan, ihracatıyla, üretimiyle ülkemize değer katan ve adından söz ettiren bir şirket haline gelmiş. Kendisine ve bütün aile bireylerine bu vesileyle şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimiz adına, Çanakkale’miz adına yaptıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.” 

Açılış konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Fahri Doktora Ünvanı Tevcih Töreni için gönderdiği ve hitaplarının olduğu videolu mesaj izlendi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan  mesajında, İÇDAŞ Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Aslan’a girişimcilik alanında takdim edilen fahri doktora unvanının hayırlı olmasını dileyerek başladığı videolu mesajında şunları söyledi. 

“Tacettin Aslan Bey, vatanına ve milletine hizmeti ibadet mesafesinde görmüş Türkiye’nin ve Çanakkale’nin kalkınması için çaba harcamış, hayırseverliğiyle insanımızın gönlünde taht kurmuş, her bakımdan müstesna bir şahsiyettir. İÇDAŞ gibi bir dünya devini ülkemize kazandıran Tacettin Aslan, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumlarına verdiği güçlü destekle de nitelikli insan havuzumuzun gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Nitekim bugün, iş ve ticaret hayatımızın farklı alanlarında Tacettin Aslan Bey’in yetişmesine vesile olduğu birçok başarılı yönetici, mühendis ve girişimciye rastlıyoruz. Aynı şekilde Tacettin Bey’in desteğiyle yaptırılan okullardan mezun olan binlerce insanımız, ülkemize ve milletimize hizmet ediyor. Türkiye’ye ve Çanakkale’ye yaptığı katkılar için Tacettin Aslan Bey’e teşekkür ediyor Allah’tan kendisine hayırlı, sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Sayın Rektör ve üniversite yönetimini kadirşinaslıkları için tebrik ediyor, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin tüm öğrencilerine, hocalarına başarı dileklerimi iletiyorum.” 

Fahri Doktora Ünvanı Tevcih Töreni öncesinde ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, İÇDAŞ’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Aslan’ın özgeçmişini ve senato kararını okudu.

Ardından Tacettin Aslan’a ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından cübbesi giydirildi, ÇOMÜ’nün rozeti takıldı ve ÇOMÜ’nün mensubu olduğunu, kurumsal aidiyeti ifade eden ÇOMÜ kimlik kartı verildi. Sayın Binali Yıldırım, Tacettin Aslan’a işletme bölümü girişimcilik alanında fahri doktora payesini takdim etti.

Tacettin Aslan için Fahri Doktora Ünvanı tevcih töreninde Binali Yıldırım, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından günün anısına Tacettin Aslan’a hediye verildi.

Hediye takdiminin ardından Tacettin Aslan yaptığı teşekkür konuşmasında; “Memleketin kalkınması adına elimizden gelen gayreti sarf etmeye çalıştık. Çok şükür, Rabbimizin de yardımıyla güzel işlere imza attık. Tüm hayatımız boyunca daima veren el olmaya gayret ettik. Gelecek nesillerimizin eğitimli bireyler olarak yetişmesi adına sofrada bizim de tuzumuz bulunsun istedik. Marifet iltifata tabidir. Şahsıma yapılan bu iltifat benim için büyük bir onur vesilesidir” dedi. 

Fahri doktora unvanı tevcih törenin toplu fotoğraf çekimiyle son bulmasının ardından Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

24 derslik, 5 adet laboratuvar, 190 kişilik konferans salonu, 1 adet kapalı spor salonu, 1 adet 250 kişilik kız öğrenci yurdu, 1 adet 250 kişilik erkek öğrenci yurdunun yer alacağı İÇDAŞ tarafından yaptırılan Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dualarla ve hayırlı olsun temennileriyle açıldı.

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi