Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

FETÖ Çanakkale İl İmamı Kaçtı

FETÖ Çanakkale İl İmamı Kaçtı

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı’nın yazıları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunca Fethullah Gülen Cemaati içerisindeki örgütlenmeye yönelik soruşturmada, öğütlenmenin silahlı olup olmadığı ve mali kaynaklarının tespiti amacıyla Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı paralel operasyonunda 5 kişi tutuklandı. 1 Nolu Sanığın ÇOMÜ eski Rektörü Sedat Laçiner olduğu davada 2 nolu sanık ise Fetullah Gülen Cemaatinin Çanakkale imamı olarak adlandırılan Abdullah Ülker dikkat çekti. 68 ismin yer aldığı, 28 kişinin 3 gün gözaltında kaldığı, 9 kişinin tutuklanmak amacıyla mahkemeye sevk edildiği, mahkemece 5 kişinin tutuklandığı paralel yapı operasyonunda, 2 nolu sanık olan, Fetullah Gülen Cemaatinin Çanakkale İmamı olarak nitelendirilen Abdullah Ülker’in izine rastlanamadı. Soruşturma kapmasında firarda gözüken ve arananlar listesine yer alan Abdullah Ülker davanın sonuca ulaşmasında da kilit isim olarak karşımıza çıkıyor.

PARA TRAFİĞİ MERCEK ALTINDA

2011 ve 2013 yılları arasında ÇAGİAD tarafından öğrenciler için iş dünyasından toplanan burslar, bu bursların ÇOMÜ’nün ESBAV Vakfına aktarılması, aktarılan paraların Fetullah Gülen Cemaatinin öğrencilerine burs olarak verilmesi, fakat bu paraların cemaatin ağabeylerince el konulan banka kartları aracılığı ile yedine geri alınması ile örgüte para kaynağı sağlandığını tespit eden emniyet ve savcılık operasyonu başlattı. Bağış yapan işadamları, ÇAGİAD’ın yöneticileri, Cemaatin Çanakkale ayağındaki isimlerden oluşan 68 kişi soruşturmada incelemeden geçti. Hikmet Sezen, Hüseyin İşsever, Engin Dikmen, Vedat Demirtaş, Muhammet Sabuncu tutuklanarak cezaevine kondu. Tutuklananların tamamının cemaat üyesi olması dikkat çekti. Soruşturmada bazı isimlerin itirafçı olduğu gözlendi. Daha önce cemaatin içinde olduğu ve daha sonra uzaklaştığı gözlenen bu isimlerin örgüt hakkında bilgiler verdiği gözlendi… Gözaltına alınan 28 kişinin tamamının cep telefonlarına el konulması ve kriminal inceleme için adli tıbba gönderilmesi dikkat çekti…

 O GÜN, O OPERASYON VE YAŞANANLAR

26 Aralık Cumartesi günü sabahı Çanakkale Emniyeti ‘Paralel Yapı’ operasyonu için düğmeye bastı. 10 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 28 isim evlerinden, işyerlerinden alındı.   Gözaltılar sınırlıydı ancak bilgilerine başvurulanlar ise sürekli artıyordu.

Çanakkale, Cumartesi gününden Çarşamba gününe kadar ‘Paralel Yapı’ operasyonunun konuştu. En çok da ÇOMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner konuşuldu. Laçiner gözaltında bulunurken de twit atıp eleştirilerini sürdürdü. O operasyon ve yaşananlardan bir derleme…

ÇANAKKALE’DE PARALEL YAPI OPERASYONU

26 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılan paralel yapı şüphelileri operasyonuyla aralarında ÇOMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) eski başkanları, doktor, avukat, iş adamlarının da bulunduğu şüpheliler, hastanede yapılan sağlık kontrollerinin ardından Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. KOM ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bu sabah saatlerinde belirlenen ev ve işyerine operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında ÇOMÜ’nün bir önceki Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ÇAGİAD) eski başkanları, işadamlarının da bulunduğu toplam 18 kişi gözaltına alındı. Çanakkale Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler daha sonra ifadelerinin alınması için Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

OPERASYONDA KİMLER GÖZALTINA ALINDI?

“Sedat Laçiner, Abdullah Ülker, Hikmet Sezen, Turgay Bayrak, Abdullah Nuyan, Cengiz Atasoğlu, Abdullah Bercin, Emel Eren, Engin Dikmen, Mustafa Ayhan, Vedat Aksu, Hüseyin Özbek, Hüseyin İşsever, Osman Gürel, Erten Kuş, Hulisi Acar, H.Hüseyin Maltepe, Murat Çetin, Bedrettin Aytuz, Aydın Fırat, Hakan Elmalı, Süleyman Ergun, Mustafa Çolak, Mustafa Gültekin, İbrahim Nizam, C.Haydar Erpulat, Melilşah Özkök ve Abidin Özkan.”

 OPERASYON DETAYLANIYOR

Gözaltına alınan kişilerin ise FETO/PYD örgütü yöneticisi ve üyesi olmak, silahlı örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, teröre finansman sağlamak, resmi belgede sahtecilik, yardım toplama ve dernekler kanununa muhalefet suçlarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları öğrenildi. 26 Aralık Cumartesi günü sabah 07.30’da Çanakkale de 28 ayrı adreste yapılan operasyonda aralarında doktor, avukat, işadamı, dernek yöneticiler ve Eski ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in olduğu toplam 28 kişi gözaltına alınmıştı. Bu akşamüstü ise Paralel Yapı operasyonunda şok bir gelişme daha yaşandı. ÇAGİAD’ın geçmiş yönetiminde bulunan 18 kişi daha ifadesine başvurulmak üzere Çanakkale Emniyet müdürlüğüne götürüldü.

HÜCREDEN OPERASYON YORUMU

FETÖ/PYD operasyonuyla gözaltına alınan eski ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner, twitter atma alışkanlığını gözaltında, kendi ifadesiyle hücresinde de sürdürmeye devam ediyor. Sedat Laçiner attığı twitlerde ise; “Soma Davası, bu ülkede adaletin olmadığının kanıtı. Parasızlık nedeniyle davasından vazgeçenler bile oldu ve Devlet sadece seyretti.” “Gözaltına alınalı 2 günü geçti. Gözaltına alınmam ve bir hücrede tutulmam fiilen susturulmamdır.” “Tek başıma bir hücredeyim. Kitap okumama, yazmama dahi izin vermiyorlar.” “Sadece görüşlerimden dolayı gözaltındayım. Susturmayınca yok etmeye çalışıyorlar.” İfadelerini kullandı.

GÖZALTINDAKİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Çanakkale’de Cumartesi sabahı paralel devlet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 28 kişinin emniyetteki sorgulamaları tamamlandı. Aralarında eski ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) eski başkanları, doktor, avukat, iş adamlarının da bulunduğu şüpheliler, 28 Aralık Pazartesi günü Çanakkale adliyesine sevk edildi. Şüphelilerin adliyeye getirilmesi esnasında, çevik kuvvet ekipleri de adliye bahçesinde önlem aldı. 2 otobüsle gelen şüpheliler arasında, araçtan en son inen Prof. Dr. Sedat Laçiner oldu. Otobüsten hastane bahçesine kadar polis eşliğinde gelen Laçiner, kameralara el sallayarak gazetecilere, ‘Merhaba, kolay gelsin’ dedi. Laçiner, daha sonra adliye binasına girdi.

8 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

‘Paralel yapı’ operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve bu sabah adliyeye sevk edilen 28 kişiden 8’i, savcılık ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Diğer 20 kişinin ise işlemlerine yarın devam edileceği açıklandı. 20 kişi, yeniden otobüslerle Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.  Cumartesi gözaltına alınan 28 kişinin Cumhuriyet Savcılığında ifadelerinin alınmasına başlanmıştı. Akşam saatlerinde Aydın’dan getirilen iki şahsın ifadesi alınamazken; Cumhuriyet Savcılığı ifadesini aldığı kişilerden Mustafa Gökçe, İbrahim Akpınar, Süleyman Ergün, Hulusi Acar, Mustafa Ayhan, Şahin Tok, Emel Eren ve Abdullah Bercin’i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

SERBEST KALANLARDAN İLK AÇIKLAMA

Serbest bırakılan kişileri ise adliye çıkışında yakınları karşıladı. Savcılık sorgusunun ardından serbest kalan Mustafa Gökçe, “Masumların her zaman haklı olduğuna inanıyoruz. Diğer arkadaşların da inşallah tahliyelerini bekliyoruz” dedi. Mustafa Ayhan ise, “Maalesef 2-3 kişinin şikayeti üzerine buradayız. Biz bu noktada üzerimize düşeni yaptık. İçeride masum insanlar var. İnşallah onlar da çıkar. Ama adalet er geç yerini bulacak” diye konuştu. Serbest bırakılanlar arasında bulunan 75 yaşındaki Hulusi Acar, “Bizi bu duruma layık görenler, şu anda da görsün utansınlar. Ben 75 yaşındayım. Emniyetimize çok çok teşekkür ederiz. Evde göremeyeceğimiz ilgiyi burada bize gösterdiler” dedi.

TUTUKLAMA TALEBİ

28 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alınan dün akşam 8 şüphelinin tutuksuz yargılanmasıyla bugün devam süreçte Cumhuriyet Savcılığı ifade alma sürecini tamamladı. Sabah saatlerinde adliyeye tekrar getirilen 20 şüpheli hakkında Savcılık şüphelilerin tamamlanmasına müteakip az önce 20 sanık hakkında tutuklama talebinde bulunarak şüphelileri mahkemeye sevk etti.  Sedat Laçiner, Abdullah Ülker, Hikmet Sezen, Abdullah Nuyan, Cengiz Atasoğlu, Osman Gürel, Murat Çetin, Aydın Fırat, Hakan Elmalı gibi Çanakkale kamuoyunun yakından tanıdığı isimler tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler.

SAVCILIK SEDAT LAÇİNER İÇİN ADLİ DENETİM İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısının gözaltındaki 20 şüphelinin ifadelerini aldıktan sonra mahkemeye sevk ettiği öğrenildi.  Cumhuriyet Savcılığının mahkemeye sevk ettiği 20 şüpheliden 9’unun tutuklanmasını talep ettiği; geri kalan 11 şüpheli için ise adli denetimle yargılanmasını talep ettiği öğrenildi. Adli denetimle yargılanacak kişilerden bir tanesinin de eski ÇOMÜ rektörü Sedat Laçiner . Çanakkale’de düzenlenen “paralel devlet yapılanması” operasyonu kapsamında gözaltına alınan, aralarında ÇOMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in de bulunduğu 11 kişi sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

LAÇİNER’DEN İLK AÇIKLAMA

28 kişiden 8’i, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Kalan 20 kişiden 9’u savcılık sorgusunun ardından tutuklanma istemiyle, 11’i ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Aralarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in de bulunduğu 11 kişi, çıkarıldıkları Çanakkale Sulh Hukuk Mahkemesince, yurtdışına çıkma yasağı konularak serbest bırakıldı. Adliyeden çıkan 11 kişiyi yakınları alkışlarla karşıladı. Adliye çıkışında bir açıklama yapan ÇOMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, “Ben burada niye olduğumu bilmiyorum. Her şeyden önemlisi ben bir bilim insanıyım. Gazeteci kimliğim de var. Neredeyse doğduğumdan beri kalemle, kitapla defterle işimiz var. Yazıyoruz, çiziyoruz. Bugüne kadar da hep terörle nasıl mücadele ediliri anlattım. Ömrüm bununla geçti. Memleketime hizmet ettim. Uluslar arası ilişkiler bölüm başkanıyım. Öğrenci yetiştiriyorum. Pazartesi günü buradaki işler nedeniyle dersime giremedim. Hafta 25 saat ders anlatıyorum ve terörle mücadele dersi anlatıyorum. Niye buradayım? Niye beni getirdiler? Neye dayanarak? Evimde silah mı var veya bir şey mi yaptım? Hiç birisi yok. Birisi demiş ki böyle, birisi demiş ki böyle. İfade özgürlüğüne bence vurulan darbeler bunlar. Bizlerin konuşması lazım. Ülkenin yararı için konuşması lazım. Herkesin yararı için konuşması lazım. Bugün hukuka olan inancımız en azından bir kere daha tazelendi. Hakim bey sordu, ‘savunmanız nedir?’ diye, ‘itiraz etmiyorum, iddialar komik’ dedim. Konuşulabilecek bir şey yok ki. İddia yok ki ortada, suçlama yok ki. Bu hukuka hakaret. Adalete hakaret. Ben bu ülkenin bunu hakkettiğine inanmıyorum. Burası Angola değil, burası Afrika’nın Asya’nın kuytu bir ülkesi değil. Akademisyenlerini, gazetecilerini, yazarlarını, sebepsiz yere dört gün hücrede yatıran ülkeler gelişemezler. İlerleyemezler. Bizim yaşımız ilerledi ama çocuklarımıza böyle bir ülke bırakmamamız lazım. 4 gün neden bir hücrede neden tecrit edildim? Suçum ne? Kabahatim ne? Ben burada niye olduğumu anlamıyorum. Sebebini bilmiyorum” dedi. Gazetecilerin, ‘Üzerinize atılı suçlama neydi?’ şeklindeki sorusuna ise Laçiner, “Üzerime atılı suçun ne olduğunu bilmiyorum ki. Çünkü ortada bir delil yok” diye yanıt verdi.

9 İSİM NE İLE SUÇLANDI?

Bugün ifade süreci tamamlanan ve mahkemeye sevk edilen 20 şüpheliden 9’unun Cumhuriyet savcılığı tarafından tutuklanma talebi istediği öğrenildi. Söz konusu dokuz şüpheli ve savcılık tarafından yapılan suçlamaları ise şöyle;

Mustafa GÜLTEKİN – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım

Engin DİKMEN – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık

Enes ARSLAN – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma

Aydın FIRAT – Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma

Vedat DEMİRTAŞ – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım

Muhammet SABUNCU – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım

Hüseyin İŞSEVER – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık

Mehmet ŞAHİN – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım

Hikmet SEZEN – Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma – Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım

 

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma,  Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık ve Kamu Kurum ve Kuruluşları, vb. Tüzel Kişililiklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılığa yardım suçlamalarıyla mahkemeye sevk edilen Hikmet Sezen, Hüseyin İşsever, Engin Dikmen, Vedat Demirtaş, Muhammet Sabuncu tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı suçlamalarla hakim karşısına çıkan; Mehmet Şahin, Aydın Fırat, Enes Arslan ve Mustafa Gültekin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

AYNALI PAZAR

1 Yorum

  1. Soner 04 Ocak 2016 Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 25 Mart 2019, Pazartesi