Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

FETÖ, Üniversite Hastanesine Giderayak 150 Personel Almış

FETÖ, Üniversite Hastanesine Giderayak 150 Personel Almış

Son günlerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hakkında kara propaganda yapan Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) bir önceki rektör Sedat Laçiner’in son zamanlarında üniversite hastanesine ihtiyaç olmadığı halde 150 personel aldığı ve Kepez Beldesi’ndeki yerel seçimleri manipüle ederek AK Parti’ye karşı çalıştıkları iddia edildi. Dönemin dekan ve başhekimininde alınan işçileri telkinlerle CHP lehine oy kullanmaya yönlendirdiği diğer iddialar arasında. 

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları emniyet, bürokrasi ve yargı içindeki mensupları maharetiyle 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde darbe girişimlerinde bulunmuş, yolsuzluk kılıfıyla halkın seçtiği meşru hükümeti devirmeyi amaçlamıştı. Darbe girişimi başarısız olan FETÖ’nün son iki yılda devlet kurumlarını nasıl sardığı ise yürütülen soruşturmalarla daha net anlaşılıyor. FETÖ’nün kadrolaşarak ele geçirdiği üniversiteler arasında ÇOMÜ’nün adı ön sıralarda geliyor. Öyleki bir önceki Rektör Sedat Laçiner’in yeniden atanmamasının altında hakkındaki iddialar gösteriliyor.

ÇOMÜ Haber’in ulaştığı bilgilere göre Sedat Laçiner’in rektör olduğu 2014 yılında 30 Mart yerel seçimleri ve 2015 yılında yapılacak olan rektörlük seçimleri yaklaştıkça olağanüstü gariplikler yaşanmaya başladı.

HASTANE PERSONELİ 30 MART SEÇİMLERİ ÖNCESİ BİR AYDA İKİ KATINA ÇIKARILDI

O dönem 165 hizmet personeli çalışan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 30 Mart yerel seçimleri öncesi 150 işçi daha alındığı iddia ediliyor. İşçi sayısının artırılmasında yerel seçimlerde Kepez Beldesi’nde seçimlerin CHP lehine sonuçlanması amaçlanmış. Zira dönemin dekan ve başhekimi alınan işcilere oylarını CHP’ye vermesi konusunda telkinlerde bulunmuş.

Seçimler öncesinde yapılan bu hamle ile Kepez gibi az sayıda oyun bile büyük önem taşıdığı bir beldede CHP’nin farkı artırması için büyük bir zemin hazırlandı. İddialara göre personel alımında CHP teşkilatının ve FETÖ örgütü yöneticilerinin gönderdiği listeler özellikle dikkate alındı ve 150 personel bu şekilde iş başı yapma fırsatı buldu. Bu personellerin ve yakınlarının kullandığı oy sayısı gözönüne alındığında yaklaşık 500 oyun bu şekilde manipüle edildiği ortaya çıkıyor. Darbe girişimi başarısız olan FETÖ’nün yerel seçimlerde AK Parti iktidarına karşı her seçim bölgesinde iktidarın karşısında en güçlü hangi parti varsa onları desteklediği biliniyor.

Seçim propagandası için özel eğitimden geçen Cemaat abileri ve ablaları, cemaatin samimi gönüllülerinden ve ailelerinden gelecek tepkilere göre hazırlandı. Paralel örgütün abileri ve ablaları tabanın tüm tepkilerine rağmen Kepez’de de hem kapı kapı dolaşarak hem de düzenledikleri ev sohbetleriyle CHP’ye oy topladı.  Seçimleri adeta bir ölüm kalım mücadelesi olarak gören FETÖ, tabandaki büyük kopuşlar olsa da güçlü oldukları yerlerde CHP ve HDP’yi destekledi. Kepez Beldesi’nde ki seçimin CHP lehine sonuçlanmasında özellikle Tıp Fakültesinde örgütlü FETÖ mensuplarının etkili olduğu biliniyor.

LİSTELER FETÖ’DEN, TELKİNLER DEKAN VE BAŞHEKİMDEN

İddiaya göre gerek parti teşkilatından gerekse FETÖ’nün hücre evlerinden gönderilen isimlere göre belirlenen listedeki 150 kişi hastanenin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmadan, taşeron firma aracılığı ile hastanede göreve başlatıldı. Bu şekilde hem Kepez’de oylar manüple edilirken hem de seçim çalışmalarında gözle görülür bir motivasyon oluşturulmuş oldu. Üniversite hastanesine ihtiyaç olmadığı halde alınan 150 personel ile aslında bir taş ile birden çok kuş vurulması hedeflendi. Böylece hem örgüte eleman kazandırıldı hem de abiler ve ablaların etkin olduğu imajı ile cemaat içerisindeki güç motivasyonu diri tutuldu.

HASTANEYİ BATIRMAK İÇİN EKONOMİK TUZAK

Tüm bunlar olup biterken FETÖ’nün uzantıları personel alımı ile hastanenin dengelerini sekteye uğrattı. Aylık bazda 400.000, yıllık olarak yaklaşık 5 milyon liralık bir bütçe yükünü hastanenin üzerine yükleyerek yeni yönetim ekonomik olarak güç durumda bırakıldı.

ÖNCE FAZLA İŞÇİ ALIYORLAR SONRA KARA PROPAGANDA

Öte yandan edinilen bilgilere göre, üniversiteye büyük bir yük getiren ihtiyaç fazlası personelin durumu görüşülürken eski yönetimin ihtiyaç olmadığı halde yangından mal kaçırır gibi üniversite hastanesine aldığı personeller ile yeni yönetim zor durumda bırakılmaya çalışılırken FETÖ’de personel üzerinden kara propaganda yapma fırsatı buldu..

VARAN5VARAN4
manbşet 46547654 547568765

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi