Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Fethullahçı Eski Yönetim ÇOMÜ Hastanesi’nin Altına Dinamit Koymuş

Fethullahçı Eski Yönetim ÇOMÜ Hastanesi’nin Altına Dinamit Koymuş

Eski rektör döneminde ÇOMÜ’de yapılan usülsüzlük iddialarına her gün bir yenisi ekleniyor. Rektörlük seçimleri öncesinde üniversite hesaplarından döner sermaye hesaplarına pay aktarılarak, personele seçim rüşveti gibi dağıtılmasının ardından, üniversite hastanesini zor durumda bırakacak bir çok işlemin hayata geçirildiği ortaya çıkarılmıştı. Fethullahçı çetenin bugünlerde “üniversite hastanesi yönetilemiyor” diye yaygara koparmalarının arkasında üniversite hastanesine ek maliyetler getiren bir çok usulsüz işlem olduğu tespit edildi. İstihdam edilen şirket personeli sayısını sadece iki ay içerisinde iki kattan fazla artırarak devasa bir kadrolaşmaya imza atanlar, bu yol ile CHP lehine Kepez seçimlerini manüpile etmişti. Üniversite bütçesine ek olarak adeta bir kambur gibi aylık yaklaşık 500.000,00 TL maliyet yükleyen bu usülsüz işlemin ardından, yeni yönetimi zor durumda bırakmak için adeta özel olarak tasarlanmış ve uygulamaya konulmuş bir plan daha ortaya çıktı.

ESKİ SSK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE FETHULLAHÇI ÇETE’NİN İŞBİRLİĞİ

Üniversite hastanesini batırmak için planlanan ve uygulamaya konan işlemler dudak uçuklatan cinsten. İddialara göre dönemin SGK bölge müdürü ile işbirliği içerisinde kurulan kumpasa göre: SGK tarafından üniversiteye aktarılacak olan gelirler içerisinden normal uygulamaya göre SGK’nın yapması gereken kesintiler yapılmamış. Bu yolla üniversiteye SGK tarafından yersiz ödeme yapılması sağlanarak üniversite hastanesinin bütçesi şişirilmiş. SGK tarafından hastaneye yersiz olarak aktarılan paylar örgüte kaynak olarak aktarılırken, diğer yandan seçim sonrasında hastane bütçesinin sıfırlanması sağlanmış. Rektörlük seçimleri sonrasında yeni rektörle beraber hastane yönetimi de değişmiş. Bu arada paralel örgütle irtibatı olduğu iddiası ile dönemin SGK bölge müdürü de açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmış.

SSK’DAN FETHULLAHÇI ESKİ YÖNETİME KAYNAK: İKİ MİLYON LİRA!

Müfettişlerin incelemesi sonucunda, dönemin paralelci SGK bölge müdürünün işbirliği ile yapılması gereken kesintiler yapılmadan ÇOMÜ hastanesine yersiz olarak yaklaşık iki milyon lira (2.000.000,00 TL) gönderildiği ortaya çıkarılmış. Yeni SGK bölge müdürü haklı olarak ÇOMÜ Hastanesine paralel yönetim döneminde yersiz gönderilen ödenekleri geriye talep etmiş. Hastanenin ödemeler dengesini altüst eden bu durumdan dolayı yeni yönetim ciddi bir ekonomik dar boğaza sürüklenmek istenmiş. Öyle ki eski yönetimin paralel işbirliği ile gerçekleştirdiği bu usülsüz kaynak aktarma işlemi sonrasında üniversite hastanesinde adeta maaşlar ödenemeyecek noktaya gelinmiş.

YENİ YÖNETİM SSK İLE GÖRÜŞEREK PROBLEMİ ÇÖZMÜŞ

Fethullahçı çetenin ve paralel SGK müdürü tarafından hastaneyi ekonomik olarak çökertmek üzere uygulamaya konan plan yeni üniversite yönetiminin gayretleriyle aşılmış ve geri iade edilmesi gereken milyonlarca lira SGK ile varılan uzlaşma sonucunda belli bir ödeme takvimine bağlanmış. Dönemin paralel SGK müdürü tarafından ÇOMÜ hastanesine adeta kumpas kurularak, yersiz yere aktarılan kaynakların karşılığı olarak bugüne kadar hastane bütçesinden 1.000.000,00 liraya yakın para SGK’ya iade edilmiş.

Hastane bütçesinin hem ihtiyaç fazlası personel alımı ile hem de SGK’dan yapılan usulsüz ödemeler yoluyla düştüğü zor durumdan toparlanması epey zaman almış. Çanakkale gibi küçük ölçekli bir ekonomi içerisinde faaliyet gösteren hastanenin milyonlarca liralık borç yükü altında zor durumda bırakılmasına rağmen, yeni yönetimin gayretleriyle toparlandığı ve hizmet verebilir hale getirildiği öğrenildi.

VARAN5VARAN4
manbşet 46547654 547568765

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi