Bizimle İletişime Geçin

BİRİM HABERLERİ

Eski Rektör Seçimler İçin Ulufe Dağıtmış

Yayınlandı

on

Geçtiğimiz gün FETÖ operasyonundan gözaltına alınarak mahkemece yurtdışı yasağı konarak serbest kalan Sedat Laçiner’in rektörlüğü döneminde üniversite bütçesinden “döner sermaye” hesaplarına kaynak aktarıldığı ortaya çıktı.

Döner sermaye, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet kalitesini artırması için ihtiyaç duyulan mal ve diğer hizmetleri alabilmesi ya da verebilmesi için kurumlar bazında ilgili kanunla izin verilen kurum içi ticari etkinliklere verilen genel addır. Elde edilen gelir ortak bir havuz sisteminde biriktirilir. Kurum içinde çalışan personel nitelik ve derece sınıflandırılmasına göre farklı derecelerde döner sermayeden pay alabilmektedirler.

Fakat burada önemli olan husus, bir işletmenin kendi faaliyet gelirleri üzerinden “döner sermayeye” pay aktarılmasıdır.

ÜNİVERSİTE BÜTÇESİNDEN YÜZ BİNLERCE LİRA!

Eski Rektör Laçiner dönemine ait üniversite hesaplarının incelenmesi sonucu,  üniversite bütçesinden yaklaşık 500.000,00 TL’nin Döner Sermaye hesaplarına aktarıldığı ortaya çıktı. Aktarılan yüzbinlerce liranın seçimlerde oy kullanacak olan akademik personele hak etmedikleri halde bir ulufe gibi dağıtıldığı iddia ediliyor. İddialara göre Sedat Laçiner’in aldığı oylarda bir yandan kendi döneminde gerçekleştirilen ve üniversiteyi adeta paralel kadrolaşmanın üssü haline getirmesi etkili olurken diğer yandan akademik personeli ekonomik olarak baskılamak için dağıtılan personele pay edilen haksız döner sermaye dağıtım işleminin etkili olduğu konuşuluyor.

YENİ GELECEK YÖNETİME, ENKAZ BIRAKILMIŞ

Üniversitede yapılan rektörlük seçimleri sonucunda hakkındaki FETÖ iddiaları nedeniye rektör olarak atanmasnın imkansız olduğunu bilen Sedat Laçiner’in kendisinden sonraki yönetime her anlamda sıfırı tüketmiş bir üniversite bırakarak adeta, kendi üniversitesini ve kentin en önemli hastanesini hedef aldığı konuşuluyor. Üniversiteye ihtiyaç fazlası olarak alınan personel ile yıllık milyonlarca lirayı bulan bir yük yüklenmesi ve normalde yapılmaması gerektiği halde “döner sermaye” hesaplarına ÇOMÜ kaynaklarından pay aktarılarak bunun seçim rüşveti olarak akademik personele dağıtılması, dile getirilen iddiaları doğrular nitelikte.

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar

2 Comments

  1. kompela

    08 Ocak 2016 at 19:28

    Varan turizm otobüs sayısı kadar bu varanlar gider

  2. rahmi

    10 Ocak 2016 at 08:51

    Bu varanlara kadro dağıtımında yapılan usulsüzlükler de eklenecek mi? Sahte diplomaların varlığı denkliği olmayan elemanların öğretim üyesi yapıldığı konusuna ne zaman sıra gelecek.onlarda imamları gibi kaçmasın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOK OKUNANLAR