Connect with us

Çanakkale

Seçimi Celal Karakaş kazanınca zabıtanın aklına usulsüzlükler geldi…

Published

on

Çanakkale’de kordon boyundaki işletmelerin önündeki usulsüz çiçeklik ve tentelerin kaldırılması için zabıta ekipleri operasyon düzenledi. İlk olarak Çanakkale CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş’ın kardeşi Cemal Karakaş’ın işletmesinden başlayan ekiplere direnen Cemal Karakaş, “”Bu yaşananlar Merkez İlçe seçimlerinin sonunda yaşananların devamıdır. Bu uygulamanın sadece bana yapılmadığını göstermek adına diğer işletmelere de uygulama gerçekleştirildi” dedi.

Yılbaşından önce kordon boyunda bulunan işletmelere, işyeri önünde yönetmeliğe uygun olmayan saksı ve tentenelerin kaldırılması gerektiği yazısı gönderildi. Yılbaşında işletmeleri mağdur etmemek adına bu uygulamanın bugün yapılmasına karar verildi. Zabıta ekipleri, çevik kuvvet ekiplerini de yanına alarak sabah saatlerinde operasyona başladı.

Bir işletme önündeki çiçeklikleri kaldıran zabıta ekipleri daha sonra Cemal Karakaş’ın kafesine geldiler. İşletme önündeki çiçeklik ve İki tente arasına yağmurdan korunmak için yapılan plastik tabakanın yönetmeliğe uygun olmadığını belirten zabıta ekipleri, saksıları ve plastik tabakayı sökmek istedi. Kendisine verilen tebligata uygun davrandığını belirten işletme sahibi Cemal Karakaş, ekiplere direndi.

PARTİ İÇİ ÇATIŞMA

Geçtiğimiz ay CHP Merkez İlçe seçimlerinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın desteklediği aday Erdal Gezen’in kazanamaması ve işletme sahibi Cemal Karakaş’ın ağabeyi olan Celal Karakaş’ın kazanması neticesinde bu uygulamanın kendilerine özel olduğunu belirten Cemal Karakaş, yaşanan bu olayları parti içi çatışma olarak değerlendirdi. Karakaş yaptığı açıklamada, “Kordon şartnamesine yönelik eksikliklerden dolayı bir yazı geldi bize, bizde bu yazıya yasal süreç içerisinde itirazda bulundu. İtirazımıza yazılı cevap verilmeden bugün uygulamaya geldiler. Çiçeklikler ve ara kapatmayla ilgili yıkım kararını uygulamak için geldiler. Çiçeklikler biraz önce projede gösterdiğim gibi yönetmeliğe uygun. 2 metrelik yaya yolu, 7 metrelik servis alanı ve 7 metreden sonra 36 cm çiçeklik hakkımız var. Yasal sınırlar içerisinde olmasına rağmen yıkmaya geldiler. Ara tentenin konmamasına dair kordon şartnamesinde hiçbir madde olmamasına rağmen onu da yıkmaya geldiler. İtirazımız onlaraydı bekliyoruz” dedi.

“SEÇİMLERDEN DOLAYI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

CHP Merkez İlçe seçimlerinden sonra bu olayların yaşandığını belirten Karakaş, “Ben bu olayın seçimlerden dolayı olduğunu düşünüyorum. Yandaki bir işletmenin önündeki çiçeklikler 5 yıl önce yapılmıştı, 5 yıldır orada duran çiçeklikler, sadece bize salt bir uygulama olmasın, sadece sana yapıyoruz demesinler diye 5 yıldır duran çiçeklikleri söktüler oradan. 2010 yılından beri buradayız, seçimlerden sonra sürekli rahatsız edici davranışlar artmaya başladı. Bu parti içi yarışlardan sonra” diye konuştu.

“30 KİŞİNİN YIKMAYA ÇALIŞTIĞI KÜÇÜK PLASTİK MALZEME”

Daha sonra olay yerine CHP İl Başkanı Nejat Önder ve CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş geldi. Operasyonun durdurulması gerektiğini belirten Başkan Karakaş, zabıta amiri ve yetkililerle görüştü. Karakaş, “Bütün hadise nedir? Orada açılır kapanır alan arasında yağmur girmesin diye kapatılan bir yer. Ticari bir alan olarak kullanılmıyor ve yönetmelikte de yapılmasına engel hiçbir şey yok. Ama yönetmelik harici alan kapatıp, ticari olarak kullanan esnaf var mı? Var. Tek tek isim söyleyerek de kimsenin canını sıkmayayım. Bu alanla ilgili yıkım kararı gelmiş. Bu karara yazılı olarak itiraz etmiş Cemal karakaş. Yazılı bir itiraza, yazılı bir cevap verilmesi gerekir. Yazılı cevap verilmediği gibi sabahın 9’unda yanına çevik kuvvette alarak 30 kişinin yıkmaya çalıştığı şey şu küçük plastik malzeme. Ve mal sahibi de burada yok. Bu tür sökümlerde mal sahibine lütfen siz sökün demek lazım, onlar sökmem diye diretirse siz sökersiniz” dedi.

“PARTİME ZARAR VERMEK İSTEMEM”

Yapılan operasyonunun ‘CHP’de iç hesaplaşma olarak yorumlanıyor’ sorusuna yorum yapmak istemediğini belirten CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş, “Şimdi ben yorum yapmayayım bulunduğum konum itibariyle. Ben partime zarar vermek istemem. Onun için bu tip soruları cevapsız bırakacağım” şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmelerin ardından çevik kuvvet ve zabıta ekipleri, operasyonu durdurarak kordondan ayrıldılar.

Çanakkale İHA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

Çanakkale Teknopark Tamamlanmak Üzere

Published

on

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil ve GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, toplam 135.000 m² yatırım alanına sahip olan ve açılışına sayılı günler kalan Çanakkale Teknopark’ta incelemelerde bulundu.

Güney Marmara Bölgesi’nde faaliyete geçmiş tek teknopark olan Çanakkale Teknopark, yaklaşık 10.000 m² kapalı alana sahip yeni hizmet binası, yeni inovasyon merkezi binası, spor ve rekreasyon alanları, tüm altyapısı ile tamamlanmak üzere.

Açılış hazırlıkları yapılan ve açılışına sayılı günler kalan Teknopark ile ilgili çalışmaları yakından takip eden Vali Tavlı, incelemelerin ardından Sanayi İşbirliği Programı (SİP) bilgilendirme toplantısına başkanlık etti.

Toplantı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı SİP Daire Başkanı Hande Ünal, Çanakkale Teknopark’ta faaliyet gösteren girişimci firmalara kamu alımlarında yeniliği, yerlileşmeyi ve teknoloji transferini teşvik etmek ve kamu alımları yoluyla yerli sanayinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan “Sanayi İşbirliği Projeleri” hakkında bir sunum yaptı.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

“Yaya Öncelikli Trafik” Etkinliği Gerçekleştirildi

Published

on

Trafikte yaya önceliği bilinci oluşturmak için 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ‘Yaya öncelikli trafik’ etkinliği Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Yayaların trafikte öncelikli olduğuna dikkat çekmek isteyen İçişleri Bakanlığı, yıl boyu sürecek bir kampanya hazırladı. Kampanyanın ilk adımı 81 ilde eş zamanlı başlatılan “Yaya öncelikli trafik” etkinliğiyle yapıldı.

Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kıllıoğlu, Vali Yardımcısı Ali Candan, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Emrullah Büyük, Çanakkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer ve Çanakkale protokolünün katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Vali Orhan Tavlı konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’mizde ve tüm ilçelerimizde, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Trafik konusunda bugüne kadar hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum. İnşallah bundan sonra da trafikte hassasiyetimiz devam edecektir. 2019’da bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Araç sürücülerine broşür dağıtan güvenlik görevlileri ise yayalara geçiş üstünlüğü verilmesi konusunda sürücüleri uyardı. Yaya geçidinde yayalara yol vermeyen sürücülere 488 lira para cezası uygulanacak.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri IV. Koordinasyon Toplantısı Gerçekleşti

Published

on

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri IV. Koordinasyon Toplantısı Çanakkale Teknopark ev sahipliğinde Kolin Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Bilim ve Teknoloji Genel Müdür V. İlknur İnam ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen teknoloji ve inovasyon ekosisteminin yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Çanakkale Teknopark’ın tanıtım filmi izlendi ve Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Öğr. Gör. Erkan Bil’in konuşmaları ile devam etti.

Dünyanın herkesi derinden etkileyecek ve önümüzdeki yüz yılı belirleyecek yeni bir dönüşüm sürecinden geçtiğini vurgulayan Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Erkan Bil; “Bu süreç hayatın her alanında geniş kapsamlı ve köklü değişimleri beraberinde getiriyor. Elbette bu dönüşüm süreci ilk defa yaşanmıyor. İnsanoğlu neolotik çağdan günümüze kadar farklı dönemlerde farklı dönüşüm süreçlerini yaşadı. Bu süreçleri bilim insanları devrim olarak niteledi. İnsanoğlu bu güne kadar üç büyük devrim yaşadı şimdi ise dördüncüsünü yaşıyor. IV. Sanayi Devrimi henüz birkaç yıldır gündemde olsa da son 15 yılda her alanda hızla büyüyen ülkemiz, günümüzde hız kazanan yerli ve milli savunma sanayi anlayışı ile Ar-Ge reformu, teknolojiye ve katma değere verilen desteklerin artmasıyla büyüyen Tekno Parklarıyla aslında bu dönüşüme hazırlık yapıyor” dedi.

Erkan Bil toplantının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önderliğinde her yıl Türkiye’nin farklı bir şehrinde gerçekleştirildiğini, bu toplantılar ile bir araya gelindiğini ve Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon sisteminin bugününe ve yarınına ilişkin değerlendirmeler yapıldığını belirterek Çanakkale Teknopark hakkında bilgiler verdi.

Hayalleri Büyük, Enerjisi ve Sinerjisi Yüksek Çanakkale Teknopark 

“Çanakkale Teknopark olarak 2014 yılında faaliyete geçtik. 2016 yılı itibari ile çalışmalarımıza hız kazandırdık. Genç bir Teknoparkız ama hayalleri büyük, enerjisi ve sinerjisi yüksek bir Teknoparkız. Millî şuurun  başkentinde 2023, 2053, 2071 vizyonları ile yerli ve milli teknoloji üretmek için yola çıktık. Bu vizyonla çalışıyoruz.”

Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye

Bilim ve Teknoloji Müdürü V. İlknur İnam, Çanakkale Teknopark yönetimine, Valiliğe, ÇOMÜ’ye ve İl Müdürlüğüne ev sahipliği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında; Teknoparkların sayısının hızla artığını, 54 ilde Teknoparkın olduğunu ve teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının da 81’e çıktığını söyledi. Güçlü bir ekosistemin, 48 bin çalışanın, bine yaklaşan fikri sinayi mülkiyet hakkının, yaklaşık 5 bin projenin olduğunu, 82 milyar TL satış, 3,5 milyar dolarlık ciro, bugüne kadar devletin bu ekosisteme yaklaşık 18 milyar TL katkı sunduğunu dile getiren İnam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği hedefler hakkında bilgiler verdi ve “Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye söylemimizin altını doldurmak için çalışıyoruz” dedi.

Esas Hedeflerimizin Başında Kaliteli Bir Üniversite Olmak Geliyor

Çanakkale Teknoparkın önemli ortaklarından birisi olarak kısaca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden bahseden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “ÇOMÜ’de esas hedeflerimizin başında daha kaliteli bir üniversite haline gelmektir ve bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Üniversite olmanın esas unsurlarından birisi bilimsel araştırma ve bilimsel araştırmaya bilimsel destek vermektir. Bu anlamda üniversitemizin çevresine ve kendi içinde yapılan bilimsel araştırmalara daha çok destek vermek için son üç yıl içerisinde birçok yapısal unsur oluşturduk. Bunlar içinde Proje Koordinasyon Merkezi kurmak, hocalarımızın bilimsel araştırmalarına daha çok destek vermek, çevre ile daha çok işbirliği yapmak geliyor. Bu çalışmalarımızın içinde de Teknoparkımızı esas unsurlarımızdan biri olarak gördük. Çanakkale Teknopark 2014 yılında bir nevi kâğıt üzerinde kuruluydu. Son üç yıldır yaptığımız ciddi çalışmalar neticesinde bugün 130 dönüm üzerinde bir yaşam alanı modeline uygun olarak oluşan bir Teknopark haline geldik” dedi.

Çanakkale, Teknoloji Geliştirme Merkezlerinden Birisi Olma Potansiyeline Sahip

Rektör Acer, Çanakkale Teknoparkı doğru şekillendirmek için yola hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki doğru örnekleri inceleyerek başladıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çanakkale’yi eğitim şehri bunun yanı sıra teknoloji geliştirme merkezlerinden birisi olma potansiyeline sahip bir şehir olarak görüyoruz. Burasının doğal nitelikleri, bazı merkezlere yakınlığı, son yıllarda ulaşım imkanlarının güçlenmiş olması Çanakkale’nin aslında bir teknoloji geliştirme merkezlerinden birisi olabilme potansiyelini yükseltmiştir. Çanakkale Teknoparkı Çanakkale’nin geleceğinde esas unsurlardan biri olarak görüyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza Çanakkale’ye Verdiği Destekten Dolayı Teşekkür Ediyoruz

Çanakkale Teknoparkın son üç yılda gelişmesine büyük katkıları olanlara da teşekkür etmek isterim. Çanakkale deyince başta Sayın Cumhurbaşkanımızın Çanakkale’ye verdiği desteği özellikle vurgulamak lazım. Çanakkale’nin tarihimizde ve bugünümüzde sahip olduğu yeri en iyi kavrayan kişilerin başında şüphesiz ki Sayın Cumhurbaşkanımız geliyor. Verdiği destekleri her vesile ile vurgulamalıyız. Sayın Başbakanımıza, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza Çanakkale Teknoparka gösterdikleri yakın destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Çanakkale’de talepler, projeler oluşmazsa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın vermek istedikleri desteklere ortam oluşturamazdık. Bu anlamda Valimize teşekkür ediyoruz.. Özellikle Çanakkale Teknopark’ta gerçekleştirdiğimiz yatırımların altında Valimizin büyük desteği var.  Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent Turan’a taleplere göstermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyoruz.  İl Özel İdaresine, GESTAŞ’a, Çanakkale Teknopark Yönetim Kuruluna ve çalışanlarına, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ediyoruz.”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı böylesine anlamlı ve geleceğimizi aydınlatan, geleceğimize umutla ve özgüvenle bakmamızı sağlayan teknoloji bölgelerinin yöneticilerinin Çanakkale’de toplanmasının önemli olduğuna değinerek bu toplantının organize edilmesinde emeği olanlara başta Teknopark Yönetimine ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine teşekkür etti ve geleceğimizi, kalkınmamızı ve gelişme potansiyelimizi değerlendireceğimiz bu toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Performans Endeksi sunumları ile gerçekleştirildi.

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi