Bizimle İletişime Geçin

Genel

YÖK:”Teröre destek veren bildiriyle ilgili gereği yapılacak”

Yayınlandı

-

Yükseköğretim Genel Kurulunca, dün bir grup akademisyenin teröre destek veren bildirisinin, akademik özgürlük ile bağdaştırılamayacağı, bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereğinin yapılacağı açıklandı – “Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız”

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) tarafından, dün bir grup akademisyenin teröre destek veren bildirisinin, akademik özgürlük ile bağdaştırılamayacağı vurgulanarak, “Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız” açıklaması yapıldı.

AA muhabirinin, YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Yükseköğretim Genel Kurulu bir grup akademisyenin dün yaptıkları bildiriyi görüşmek üzere acilen toplandı. Toplantının ardından şu açıklama yapıldı:

“Bir grup akademisyen tarafından yayımlanan devletimizin, Güneydoğu’da sürmekte olan teröre karşı mücadelesini ‘katliam ve kıyım’ olarak niteleyen bildiri, tüm akademi camiasını zan altında bırakmaktadır.

Teröre destek veren kişinin mesleği ve statüsü hiçbir demokratik ülkede kişiye imtiyaz sağlamaz, teröre destekçiliği hiçbir şekilde hafife alınamaz. Teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız.”

Tanıtım
Okumaya Devam Et
Tanıtım
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Üniversiteler

Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: T24

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Bakanı  Süleyman Soylu başkanlığında 81 İl Valisi ve Gençlik ve Spor İl Müdürleri ile yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda valiliklere Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri genelgesi gönderildi.

Üniversitelerde yeni eğitim-öğretimin huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürülebilmesi amacıyla her akademik yıl öncesi valiler başkanlığında ilgili üniversite yöneticileri ve güvenlik amirlerinin katılımıyla oluşturulan Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma İl Komisyonları; üniversite yerleşkelerinin bina, tesis ve diğer alanlarına ilişkin risk analizlerini yapmaya ve tedbirler almaya devam edecek. Üniversitelerde, uyuşturucu suçlarıyla etkin mücadele, suç/terör örgütlerinin eleman kazanımlarının engellenmesi, istismar ve provokasyonların önüne geçilmesine yönelik tedbirler alınacak. Ayrıca yeni eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla burs ve konaklama konularında yardımcı olunacak.

Genelgede, 2022 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrası tercih sonuçlarının açıklanması ve üniversite kayıt işlemlerinin başlaması ile birlikte illerdeki öğrenci hareketliliğinde artış yaşanması beklenmesi sebebiyle yayımlanan genelgede alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

Üniversite Öğrencilerinin Barınma İmkânları Artırılacak

Artan öğrenci sayısı öğrenci yurtlarına olan talebi artıracağı için üniversite öğrencilerinin barınmalarına yönelik il/ilçe bazlı ihtiyaç analizleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrencilerin tespit edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanacak. Öğrenci yurtlarında var olan kapasitenin tam olarak kullanılması ve imkânlar ölçüsünde ek kapasite oluşturulacak. Bu kapsamda; boş durumdaki lojmanların ve yurt olarak kullanılabilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların dönüşümlerinin ivedilikle yapılarak 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcına yetiştirilecek.

Bakanlıklar Arası Koordinasyon Kurulacak

Tanıtım

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve özel yurtların kapasitelerinden faydalanmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordine kurularak kiralanacak. Ayrıca il genelinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar imkânlar dâhilinde kullanılacak. Üniversite yerleşkesi bulunan küçük ilçelerimizdeki barınma sorununun çözümü amacıyla özel idare ve belediyeler tarafından gerekli çalışmalar yapılacak. Kapasite artırımı ve yeni kalacak yerlerin belirlenmesinin beraberinde getireceği personel, malzeme vb. ihtiyaçlar valiliklerin koordinasyonunda karşılanacak.

Yurt, Pansiyon ve Apartlarda Fahiş Fiyata Müsaade Edilmeyecek

Eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla maddi destekte bulunulacak ve burs/kalacak yer konularında yardımcı olunacak. Yerel yönetimlerle iş birliği halinde öğrencilerin kayıt dönemi esnasında ve sonrasında karşılaştığı sorunları (barınma ve ulaşım gibi) iletebileceği irtibat bilgileri kamuoyuyla paylaşılacak. Öğrencilerin üniversite/kampüs yerleşkelerine ve yurtlara kolay ulaşımının sağlanması amacıyla özellikle okul giriş-çıkış saatlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak toplu taşıma vb. araç sayılarının artırılması ve yaşanması muhtemel ya da olası sorunların çözümü için ilgili birimlerle iş birliği sağlanacak.

Yerleşkelerde İllegal Yapılarla Etkin Mücadele Edilecek

Üniversite yerleşkeleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve özel yurtların bulunduğu alanlardaki aydınlatma sistemleri kontrol edilecek ve toplu taşıma durakları yurtlara yakın olacak şekilde belirlenecek. Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan X-Ray cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılacak ve ilgili cihazlar kontrol edilerek eksiklikler giderilecek. Barınma ve maddi imkân sağlama adı altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan illegal yapılanmaların stant açma/broşür dağıtma vb. faaliyetlerine müsaade edilmeyecek. Bu kapsamda; öğrencilerin şehirdeki ilk uğrak noktası olan terminal, gar, havalimanı gibi noktalarda üniversite yönetimleri tarafından bilgilendirme stantları açılacak. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımının ve satışının engellenmesi için istihbari çalışmalara ağırlık verilecek.

Terör Örgütlerinin Faaliyetleri Hakkında Bilgilendirmeler Yapılacak

Öğrencileri etkilemeye dönük terör örgütlerinin kirli propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş birliği halinde panel, seminer vb. çalışmalar yürütülecek. Ayrıca suç/terör örgütlerinin yeni eleman kazanmaya çalışmalarına engel olunabilmesi için istihbari çalışmalara ağırlık verilecek. Genelge kapsamında terör örgütleri ile iltisaklı olduğu değerlendirilen öğrenci kulüpleri ve kadın platformları gibi illegal yapılanmaların üniversite içindeki yasa dışı faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Tanıtım

Provokasyonlara Karşı Teyakkuzda Olunacak

Genelge kapsamında, başta barınma konusu olmak üzere sosyal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak suç unsuru teşkil eden paylaşımları yapanlar hakkında gerekli işlemler yapılacak ve önleyici tedbirler alınacak.

Denetleme Faaliyetleri Artırılacak

Üniversite yerleşkelerinin çevresinde bulunan günübirlik kiralık evler, oteller, oyun salonları, kafe vb. yerlere yönelik denetimlerin ilgili birimlerle koordinasyon sağlanarak artırılacağının belirtildiği genelge uyarınca ayrıca şüpheli şahıs, araç, paket/poşet/pankartlara duyarlı olunarak gerekli denetimlerin artırılması ve asayiş uygulamalarının planlanması sağlanacak.

Kaynak: icisleri.gov.tr

Tanıtım
Okumaya Devam Et

Genel

Bahçeler QUA Granite’in Vitoria Anthracite ürünü ile yenileniyor

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Qua Granite’in taş görünümlü, mat yüzeyli çevre dostu Vitoria Anthracite ürünü ile bahçelerinizde fark yaratın.

9Dış alanlara özel olarak üretilen Qua Granite’in Vitoria Anthracite ürünü, özel kalınlığı sayesinde uygulama esnasında kırılma ve çatlamalara karşı dayanıklılık gösteriyor. Dayanıklılığı sayesinde zaman içinde değişime uğramıyor. Don ve yüksek ısıya dayanımının yanı sıra tuz, küf, yosun ve böcek ilaçlarına karşı direnç gösteriyor. Yüzde 0,1’in altında su emme düzeyi, kolay temizlene bilirliği ve kayma önleyici özelliği ile dış mekanların vazgeçilmez ürünü oluyor.

45×90 ve 60×90 ebat seçenekleriyle teras, balkon, çatı güneşlenme alanları, veranda, sahil, plaj, yüzme havuzu, otomobil yolları, metro, havalimanı, istasyon, park, yeraltı geçidi ve villa bahçesi gibi yoğun trafiğe sahip olan alanlarda güvenle kullanılabiliyor.

Uzman döşeme ustası gerektirmeden pratik bir şekilde uygulaması yapılabilen Vitoria Anthracite ürünü, uygulandığı alandan kolaylıkla sökülebiliyor ve başka bir alana tekrar döşenebiliyor.
Qua Granite’in Vitoria Anthracite ürünü, yürüme yolları, çakıl ve kum alt katmanlar oluşturmak için çimen üzerine kuru döşeme şeklinde uygulanabilir. Kuru döşeme sistemi sayesinde ve geleneksel betonarme zemin hazırlanması gerekmediğinden, üzerlerinde yürünmeye ve kullanılmaya hemen başlanabilir. Ekolojik olarak sürdürülebilir ve çevre dostu olan tüm QUA Granite ürünleri için qua.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Genel

Çanakkale’de Barınma Krizi Kapıda: Yurt Ücretleri El Yakıyor!

Yayınlandı

-

Yayımlayan

Görsel: Yeni Şafak

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler tercih telaşına düşerken, veliler ise barınma araştırmasına başladı. Öğrenci kenti olan Çanakkale’de yurt ücretleri iki katına çıktı.

Bir öğrencinin özel yurtta kalmasının maliyeti kişi başı 35-50 bin TL arasında değişiyor. Çanakkale Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Refik Ercan, öğrenci yurtları fiyatlarının iki katına çıktığı yönünde oluşan algıya tepki göstererek, maliyet artışlarını hatırlattı. Başkan Ercan, “Fiyatlar ortada. Geçen yıl gıda fiyatları ortada. Şekerin kilosu geçen yıl 4 TL civarındaydı bu yıl 21 TL. 5 kattan fazla artış var. Kiralar belli. Temmuz ayı enflasyonu ortada iken, bir acıtasyon yaratır gibi yansıtılmasının bir mantık tarafı yok. Tüm artışlar ortada.Devlet özel yurtlara destek vermiyor. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.” dedi.

Çanakkale ekonomisinin en büyük kaynağı kuşkusuz öğrenciler. İş imkanının çok az olduğu Çanakkale’de esnaf gelirinin büyük bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Yaklaşık 50 bin öğrencinin bulunduğu Çanakkale’de herkesi gözü kulağı gelecek öğrenciler. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerde tercih telaşı başladı. 27 Temmuz ile başlayan tercihler 5 Ağustosa kadar devam edecek. Tercihlerin bu hafta bitmesinin ardından öğrenciler yerleştikleri üniversitelerin bulunduğu yerlere gidecek. Bu yıl Çanakkale’ye yeni binlerce öğrenci gelecek. Şehre renk katan öğrenciler ekonomik olarak da şehir için büyük önem sağlıyor. Ancak barınmadaki fiyat artışları hem öğrencileri hem de velileri şimdiden kara kara düşündürüyor. Her alanda kat kat artan fiyat artışları öğrenci barınma alanlarına da yansıdı. Yurt geneline de hâkim olan hayat pahalılığı Çanakkale’yi de vurdu. KYK yurtlarının kontenjanı sınırlı sayıda olduğu için birçok öğrenci özel yurtlara yöneliyor. Özel yurtların fiyatları ise geçen yıla göre iki katına çıkmış durumda. Geçen yıl 3 kişilik odanın kişi başı aylık taksit fiyatı 1500 TL iken, bu yıl 3000 -3500 TL aralığında. Yani öğrencilerin 3 kişilik odada kalmaları için ortalama vermesi gereken bedel yıllık 30 bin TL’den başlıyor. Ayrıca bazı öğrenciler yeni yıl fiyatları alırken bazı yurtların fiyatlara yemek ücretini dahil
etmediğini söylüyor. Aileler en az öğrenciler kadar endişeli. Hayat pahalılığını her geçen gün artmaya devam ediyor. KYK yurtlarını kazanamayan öğrencilerin ortalama aylık barınma masrafı asgari ücretin yarısından fazla. Asgari ücretle çalışan ailelerin bu şartlar altında çocuklarını başka şehir de okutması imkansız hale geldi.

Pandemiden önce Çanakkale merkezde 50 civarında yurt bulunuyordu. Pandemi ile beraber zor günler geçiren özel yurtların bir kısmı kapandı. Şuanda Çanakkale merkezde 40 civarında özel yurt bulunuyor. Her alanda olduğu gibi özel yurtlar da maliyet artışlarından dertli. Tüm Özel Öğrenci Yurtları İşverenler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Refik Ercan, öğrenci yurtları fiyatlarının iki katına çıktığı yönünde oluşan algıya tepki göstererek, maliyet artışlarını hatırlattı. Başkan Ercan, “Fiyatlar ortada. Geçen yıl gıda fiyatları ortada. Şekerin kilosu geçen yıl 4 TL civarındaydı bu yıl 21 TL. 5 kattan fazla artış var. Kiralar belli. Temmuz ayı enflasyonu ortada iken, bir acıtasyon yaratır gibi yansıtılmasının bir mantık tarafı yok. Tüm artışlar ortada. Devlet özel yurtlara destek vermiyor. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.” dedi. Çanakkale genelinde 40 bin civarında öğrenci olduğunu hatırlatan Başkan Ercan, şu anda şehir merkezinde 40 civarında özel öğrenci yurdu olduğunu söyledi. Çanakkale’de barınma konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını da belirten Ercan, pansiyon adı altında korsan yurt olarak hizmet veren işletmelere dikkat çekti.

Kaynak: Gazete Değişim

 

Tanıtım

Okumaya Devam Et

BU AY ÇOK OKUNANLAR