Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Bülent Turan “Sizin o etek giyen arkadaşınıza benzemeyiz”

Bülent Turan “Sizin o etek giyen arkadaşınıza benzemeyiz”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde devletin sivil insanları öldürdüğünü öne süren HDP’li Ertuğrul Kürkcü’ye etekli PKK’lılar üzerinden ders verdi. Turan, Kürkcü’nün yüzüne sert bir sesle “Ben değil, biz 317 AK Parti’li vekil, sizin o etek giyen erkek arkadaşınıza benzemeyiz. Bağırmayacaksınız. Burası Kandil değil, milletin kürsüsü. Biz 317 arkadaş dağda tetik çekip de şehirde saz çalmanıza benzemeyiz” dedi.

TBMM Genel Kurulu, dün bir etek tartışmasına neden oldu. Terör örgütüne sırtını yaslayan HDP İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkcü’nün başlattığı tartışmada AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, açtı ağzını yumdu gözünü. Turan, PKK’nın kuklası olan HDP’nin temsilcilerinden Kürkcü’ye haddini bildirdi.

İşte mecliste sıcak dakikaların yaşanmasına neden olan “Etek” tartışmasında yaşananlar:

TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin yapılan görüşmelerde konuşan önerge sahibi HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde vahim hak ihlalleri yaşandığını ileri sürerek, bunlardan Ala’yı birinci derecede sorumlu tuttuklarını söyledi. Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde yaşam hakkının ve bir dizi hakkın ihlal edildiğini ileri süren Kürkcü, uygulamanın yasaya veya uluslararası yasalara uygun olmadığını savundu.

BÖYLE BİR PLAN YAPAMAZSINIZ

fft107_mf7162654

Kürkcü, bir toplumun hayatında sokağa çıkma yasağından daha önemli bir kısıtlamanın olamayacağını söyledi. Kürkcü, şöyle devam etti: “Herhangi bir yasadan kaynağını almayan bir uygulamanın gerisinde ne var? Bunu sorduğumuzda bize ‘terörle mücadele ediyoruz’ deniliyor. Bunun da yasası var. Bunun da tanıma ihtiyacı var. Hangi tanıma göre neyi terörist tanımlıyorsunuz. Şu anda 160 sivilin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu insanların hiçbirinin şiddete dayalı vasıtalarla, eylemde bulunmakla ilgisi yoktur. ‘Çöktürme harekat planı var mı’ diye sordum, yanıt alamadım. Halka karşı böyle bir plan yapamazsınız. 300 bin kişiyi yerinden etme planı yapamazsınız. 15 bin yurttaşı öldürmeyi hedefleyen bir tasarının sahibi olamaz hükümet. Ben sizi yavaşlatılmış, zamana yayılmış bir soykırım planına razı olmakla itham ediyorum.”

SİZİN O ETEK GİYEN ARKADAŞINIZIA BENZEMEYİZ

headline

Kürkcü’nün bu sözlerine AK Partili milletvekilleri “ayıp be ayıp” diyerek tepki gösterdi. Etek tartışması AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak, Kürkcü’nün “insafsız ve ahlak dışı” söylemde bulunduğunu ifade etti. Turan, “Ben değil, biz 317 AK Parti’li vekil, sizin o etek giyen erkek arkadaşınıza benzemeyiz. Bağırmayacaksınız. Burası Kandil değil, milletin kürsüsü. Biz 317 arkadaş dağda tetik çekip de şehirde saz çalmanıza benzemeyiz” dedi. Turan, Allah’tan başka kimseden korkmadıklarını söyledi. Sessizliklerinin edeplerinden olduğunu dile getiren Turan, “317 arkadaşımızın hiçbirisi soykırımcı değildir. Sessiz kalamaz, sabredemez buna. Kimin kana bulandığını gördünüz. Bütün riskleri üzerimize aldık. ‘Baldıran zehri’ dedik. ‘Bu ülkede kan akmasın’ dedik. 150 yıllık sorunu masaya yatırdık. Ne yaptınız? Esad’a köle oldunuz. Zerre kadar vicdanınız, onurunuz varsa aynaya bakacaksınız, bu kanın sorumlusu kim göreceksiniz” ifadesini kullandı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı