Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’de Çok Uluslu Bir Yazar

ÇOMÜ’de Çok Uluslu Bir Yazar

Macar anne-babanın Napoli doğumlu ve Avustralya göçmeni kızı, Yazar, Yrd. Doç. Dr. Inez Baranay, şimdilerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümünde öğrencilerine Avustralya Edebiyatı dersleri veriyor.

“With the Tiger”, “Sun Square Moon: Writings On Yoga And Writing”, “Pagan”, “Between Careers”, “The Edge of Bali”, “Rascal Rain: A Year in Papua New Guinea”, “The Saddest Pleasure”, “Sheila Power: An Entertainment”, “Always Hungry” isimli kitapları bulunan Inez Baranay, ilk kitabını 1989 senesinde kaleme almış.

Türkçe’ye çevrilen “Kaplanla Yanyana” isimli kitabının tanıtımı için 2012’de Türkiye’ye geldiğinde, bir söyleşi için davet edildiği Çanakkale’yi gördükten sonra buradan ayrılamayacağına karar veren Baranay o anki duygularını “Şehri ve kampüsü görür görmez çok etkilendim. Çanakkale, konumu, denizi, tarihi özellikleri ile muhteşem bir yer. Şehrin en güzel yerine konumlandırılmış olan kampüs, insanın bütün duygularına hitap ediyor” şeklinde ifade etti.

Roman, anı, senaryo, popüler kültür ve edebiyat türlerinde kitaplar yazan Avustralya’nın çağdaş yazarlarından Inez Baranay, bir yabancı olarak, bir yazar olarak farklı kültürleri tanımak, farklı şekillerde iletişim kurmak, farklı tecrübeler edinmek açısından ÇOMÜ ve Çanakkale’de çok şey öğrendiğini söyledi.

Türkiye ve Avrupa’daki çeşitli üniversitelere, uluslararası fuar ve festival etkinliklerine söyleşi, çalıştay ve seminerler için davet edilen Baranay, Türk – Avustralya dostluğunu pekiştirecek projelerde yer almaya çalıştığını belirterek manevi ve tarihi atmosferin öğrenciler açısından ilham verici olduğunu dile getirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi