Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çanakkale’de Canlıdan Canlıya İlk Organ Nakli ÇOMÜ’de Gerçekleştirildi

Çanakkale’de Canlıdan Canlıya İlk Organ Nakli ÇOMÜ’de Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Transplantasyon Ünitesi’nin devreye girmesiyle Çanakkale’deki böbrek hastaları büyükşehirlere gitmeden sağlığına kavuşmaya, şifa bulmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul’un başında olduğu heyetin yaptığı operasyonla 48 yaşındaki Gürsel Barın’dan annesi Behice Barın’a (69) böbrek nakli başarıyla gerçekleştirildi.

Hastanede ziyaret ettiğimiz Gürsel Barın “Geçtiğimiz Haziran ayında annemin hastalığını öğrendik. Çanakkale’de böyle bir operasyonun artık gerçekleştiğini öğrenince, anneme tereddüt etmeden böbreğimi verdim. Onun mutluluğuyla operasyon sonrası kendimi çok iyi hissediyorum. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Faruk Hoca ve ekibi gibi hocaların olması Çanakkale için bir şans. Doktorların, hemşirelerin ve diğer personelin yaklaşımı, yardımları olağanüstüydü” dedi.

Evladından Anneye En Güzel Hediye

Oğlunun verdiği böbrekle yaşamında yeni bir sayfa açan anne Behice Barın ise “Operasyon gayet başarılı geçti. Oğlum böbreğini vermeyi teklif etti. Kabul ettim. Yaşadığım şehirde bu ameliyatı olabilmenin mutluluğunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

Baba Emin Barın ise büyükşehirlere verilen organ nakli yetkisinin tüm illere verilmesinin faydalı olacağını ifade etti.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul ise “Daha önce beyin ölümü gerçekleşmiş bağışçılardan yaptığımız nakillerden sonra canlıdan canlıya yaptığımız bu nakille, Çanakkale’de bir ilki daha gerçekleştirdik. ÇOMÜ organ nakli ekibi olarak başarılı olduğumuz için üniversitemiz ve şehrimiz adına çok sevindik. Çanakkale’ye sağlık alanında katkı sunmaya çalışacağız” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 25 Mart 2019, Pazartesi