Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Bülent Turan: “Bunlar mı Montaj”

Bülent Turan: “Bunlar mı Montaj”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis Genel Kurulu’nda, terörist taziyesine giden HDP’lileri eleştirirken, Hürriyet gazetesini gösterdi. Turan ayrıca HDP’lilerin Nevruz’da Kalaşnikof görüntülerinin önünde konuşmasına tepki gösterdi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise “O gösterdiğin fotoğrafların tamamı fotomontajla senin yandaş medyanın yaptığı şeyler” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki akşam yapılan görüşmede AK Partili Turan, HDP’li iki vekilin, PKK’lı teröristin cenazesine katılıp konuşma yapmasını manşetine taşıyan Hürriyet’in 17 Mart’taki ‘Yazıklar olsun’ başlıklı sayısını kürsüden gösterdi. Bu sırada HDP’liler ile AK Partililer arasında yaşanan atışma, Meclis tutanaklarına özetle şöyle geçti:

İdris Baluken ‘montaj’ demişti…

Bülent Turan: Samimiyseniz, terörün hepsine tepki göstermeniz lazım. Daha dün, Nevruz gibi bir bahar bayramında arkasında Kalaşnikof’lu fotoğraflarla miting yapanlar diyecek…

İdris Baluken: Biz sivilleri hedef alan bütün saldırıları hiçbir ayrım yapmadan, ‘ama’sız, ‘fakat’sız, kınamışız.

İlyas Şeker (AK Parti Kocaeli Milletvekili): Teröristin cenazesine kim gitti?

İdris Baluken: IŞİD saldırdığında 3 parti deklarasyon imzalamıyorsunuz değil mi? Bu bile sizin ikiyüzlülüğünüzü gösterir.

Bülent Turan: Bu ülkenin IŞİD’le aynı ifadede kullanılması ihanetten başka bir şey değildir.

İdris Baluken: Ha, öyle, Sayın Başkan, ihaneti o zaman kendileri yapıyorlar; Brüksel’de patlayan bombalarla Türkiye akla geliyorsa, büyükelçilikler kapatılıyorsa siz ihanet içerisindesiniz. İhanetin içerisinde kimin olduğu bellidir.

Bülent Turan: : (Hürriyet’i göstererek) Bakın, elimdeki örneğe bakın, Kalaşnikof arkada. İnsan biraz mahcup olur, yüzü kızarır. Kalaşnikof’la arkada fotoğrafı var, konuşma yapan, sizlersiniz, vekilleriniz.

İdris Baluken: O fotoğrafları senin yandaş medya hazırlıyor.

Bülent Turan: Daha vahimi, bunun adı ‘Barış Mitingi’, arkada Kalaşnikof, ağızda barış. Sizi tebrik ediyorum, ‘bebek katili’ ifadesinin ötesine geçtiniz, doğmamış bebeklerin katili haline geldiniz. Anne karnındaki 6 aylık bebek öldü, özür dileyemediniz ve daha vahimi o adamın cenazesine gittiniz ve orada taziyede bulundunuz. o teröristin cenazesinde sizin vekiliniz, PKK’lı teröristin cenazesine katılıp ‘Onun yolundayız’ dediler.

CANLI İZLEDİK

İdris Baluken: Yalan söylüyorsun, yalan. Diğer taraftan, o gösterdiğin fotoğrafların tamamı fotomontajla, fotoşop’la senin yandaş medyanın yaptığı şeyler.
Bülent Turan: En azından sayın grup başkanvekilinin ‘montaj’ demiş olması bile kısmen bir adımdır, tebrik ediyorum.

İdris Baluken: Biz oradaydık, Diyarbakır Nevrozu’ndaydık.

Bülent Turan: İkincisi, ‘Montaj’ diye ifade ettiği görüntüleri canlı izledik.

Garo Paylan (HDP İstanbul Milletvekili): Nereden izlediniz? Yalan söylüyorsunuz, yalan.

Bülent Turan: Üçüncüsü, bizde bir klasör var. HDP’nin terörle arasına mesafe koyamadığını söylemek için çok zeki olmaya gerek yok. Ben ‘montaj’ demiş olmanızı buradan kutluyorum.”

DHA FOTOMUHABİRİ UĞUR CAN: BEN ÇEKTİM

Doğan Haber Ajansı muhabiri Uğur Can, HDP milletvekili İdris Baluken’in “montaj” dediği Nevruz fotoğraflarını nasıl çektiğini şöyle anlattı:

“Diyarbakır’da 21 Mart Pazartesi günü yapılan Nevruz kutlamalarını izlemek için İstanbul’dan gelmiştim. Platformda konuşmalar yapılırken arka fonda barkovizyon bulunuyordu ve belli aralıklarla görüntüler değişiyordu. Bu görüntülerde Öcalan’a ait değişik fotoğraflar vardı. Sırrı Süreyya Önder konuşmasını yine aynı barkovizyon önünde yaptı. Önder konuşurken barkovizyona bir süre Öcalan ve iki Kalaşnikof (AK47) silahın fotoğrafı yansıdı.

Barkovizyonda, çocuklara taş taşıtılarak kurulan barikatlar ve hendeklerde elinde roket olan örgüt üyelerinin görüntüleri de yer aldı. Konuşmacıları ve fondaki görüntüleri aynı kadrajda fotoğrafladım. Fotomontaj suçlamasını reddediyorum. O gün çektiğim fotoğrafların arasında, konuşmalar sırasında benzer görüntülerin olduğu çok sayıda kare bulunmaktadır.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe