Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne MR Uyumlu Anestezi Cihazı Kazandırıldı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne MR Uyumlu Anestezi Cihazı Kazandırıldı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yenilikler devam ediyor. Son olarak Tıp Fakültesi Hastanesi’ne MR uyumlu Anestezi Cihazı kazandırıldı.

Yüksek maliyetli olan bu cihazı ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesine ve Çanakkale’ye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demiraran “MR’ın olması yeterli değil, buna uyumlu “bir monitör sistemi” ile hasta 45 dk süresince güvenli bir şekilde izlenebilmektedir. Ayrıca, anestezi uygulanabilmesi için MR uyumlu anestezi cihazı da donanıma eklenmiştir. Bu cihazın alınmasına niye gerek duyuldu?  Bu cihazlar, yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar, yeni doğan bebekler, nörolojik, Alzheimer ve demansiyal problemli hastalar ile kapalılık korkusu olanların MR görüntülenmesini çektirirken hastanın hareket etmemesini sağlamak üzere tasarlanmış cihazlardır. MR’da onları güvenli bir şekilde çekebilmemiz mümkün değil. Anestezi cihazına bağlıyoruz, güvenli bir şekilde çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Cihazın Türkiye’de büyük merkezlerde olduğuna dikkat çeken Demiraran “İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bile randevular 1,5 yılı buluyor. Çanakkale ve etrafındaki illerde böyle bir yöntem bulunmadığını ifade eden Dekan Prof. Dr. Yavuz Demiraran “Hasta güvenliği açısından önemli. Bu işlem 45 dk sürüyor ve hasta derin bir anesteziye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle hastalarımızı anestezi altında güvenli bir şekilde cihaza bağlayıp hastanın kalp atımını, tansiyonunu, nabzını, vücutta dolaşan oksijen miktarını gözlemleyebilecek bir telemetrik bir sistemle görüntüleyebiliyoruz “ dedi.

Dekan Demiraran ; bu kazanımda emeği geçen başta Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve BAP’ tan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun’a teşekkür etti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı