Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ Yeni Bölümleri İle İş Dünyasının Nabzını Tutuyor

ÇOMÜ Yeni Bölümleri İle İş Dünyasının Nabzını Tutuyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hem bilim dünyasında hem de iş dünyasındaki gelişmelere ayak uydurabilen bir üniversite olmak zorunda. Şüphesiz ki yükseköğretim kurumu olarak bu bağlamda son bir yılda yaptığımız ciddi çalışmalar oldu. Bu çalışmaların sonucunda ciddi gelişmeler ve ilerlemeler sağlandı. Özetlemek gerekirse bir üniversitenin mutlaka takip etmesi gereken hususlardan bir tanesi de günümüzün bilim dünyasına ve iş dünyasına hitap eden yeni bölümler açmaktır. Bu bağlamda üniversitemiz son bir yılda özelikle iş dünyasına hitap eden yeni bölümlerin açılmasına ciddi önem verdi.

Bilim ve İş Dünyasına Hitap Eden Yeni Bölümler Açıldı

Henüz  öğrenci alma aşamasına gelmemiş ama açılmış bölümler var. Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Bölümünü, Moda Tasarımı Bölümünü açtık. Yine dinamik fakültelerimizden bir tanesi olan  Turizm Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yeni açılan bölüm oldu. Ayrıca Çanakkale Uygulama Bilimler Yüksekokulu bünyesine Balıkçılık Teknolojisi ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini ekledik. Bilim dünyasında ve iş dünyasında önemli bir yer edinmiş olan enerji meselesi bizim yakından takip ettiğimiz bir mesele. Bu açıdan Türkiye’de sadece bir vakıf üniversitesinde bulunan Enerji Yönetimi Bölümünü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde açarak devlet üniversiteleri içerisinde bir ilke imza attık.

Diş Hekimliği Fakültesi 9 Ana Bilim Dalı 2 Bölüm İle Eğitime Başlıyor

Uzun süredir sürüncemede kalan Diş Hekimliği Fakültesi teklifimiz vardı. Bir yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarla bu fakültenin kurulmasını sağladık ve üniversitemiz bünyesinde artık bir Diş Hekimliği Fakültemiz var. Bu fakültenin eğitim öğretime başlaması önümüzdeki ciddi çalışmalardan bir tanesi olacak. Fakülte bünyesinde açtığımız 9 ana bilim dalı ve 2 bölümle, öğretim üyesi sayısını oluşturduktan sonra eğitim öğretime başlayacağız inşallah.

Siyasal Bilgiler Fakültesi Üniversitemize Değer Katan Gelişmelerden Birisi Oldu

Merkezdeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeniden yapılandırılarak isminin Siyasal Bilgiler Fakültesi olarak değiştirilmesi meselesi ciddi bir süreçti. Bu yapılandırma üniversitemize değer katan gelişmelerden birisi oldu. Tabi bunlar özetleyebildiklerim. Görüldüğü gibi günümüz bilim ve iş dünyasına hitap eden yeni bölümlerin kurulması meselesi önem arz ediyor. Zira dünya değiştikçe, bilim değiştikçe, iş dünyası değiştikçe bazı bölümlerin önemi azalıyor. Bu sebeple üniversitelerin çok dinamik olması gerekiyor.

Açılmış Durumda Ancak Atıl Olan Bölümler Faal Hale Getiriliyor

Üniversitemizde açık olduğu halde hoca alınamadığı için faaliyete geçmemiş bölümler bulunuyor. Mesela Bayramiç Meslek Yüksekokulu’nda Spor Yönetimi Bölümünün 1. öğretimi ve 2. öğretimi öğrenci alır hale geldi. Bu Eylül’den itibaren 50’şer kontenjanlı toplam 100 öğrenci alıyor olacak. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 2. öğretimine öğrenci alacak. İktisat bölümü 2. öğretime öğrenci  alacak. İşletme Bölümü toplam 60 kontenjanla bu Eylül’de eğitim öğretime başlayacak. Mühendislik Fakültesi’nin çok uzun süredir açık olan ama öğrenci alamayan İnşaat Mühendisliği Bölümü kuruluşundan beri ilk defa bu Eylül’de öğrenci alacak hale geldi. 60 öğrenci kontenjanını yine YÖK onayladı. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama programı, Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Programı, Ezine Meslek Yüksekokulu Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Bölümü, Yenice Meslek Yüksekokulu Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü bu yıl faaliyetlerine başlayacak.

Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Yeni Klinikler Hizmete Başladı

Araştırma ve Uygulama Hastanesinden de bahsetmek istiyorum. Hastanemizde son bir yıl içerisinde o kadar ciddi gelişmeler oldu ki bunları gerçekten bir çırpıda söylemek zor. Faaliyet göstermeyen klinikler, yaptığımız çalışmalar neticesinde hizmet vermeye başladı. Patoloji ve Çocuk Cerrahisi Klinikleri aktif halde değildi. Sualtı ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı ki bu bölge için gerçekten çok önemli, hem dalış sporları ile ilgili yaşanan sağlık problemlerinin tedavisinde hem de ciddi yaralanmaların tedavisinde faaliyet gösteren önemli bir bilim dalı. Yıllar önce kurulmuştu ama hep atıl ve kapalı bir durumdaydı ilk defa biz açtık. Onkoloji Kliniği son bir yıl içerisinde aktif hale geldi. Romatoloji, Plastik Cerrahi, Organ Nakli, Çocuk Yoğun Bakımı kliniği bunların hepsi hastanemizde yeni açılan klinikler oldu. Ayrıca Histoloji’ye de bir öğretim üyesi kazandırdık. Hastanenin daha da gelişmesi için önümüzde ciddi projeler var. Çocuk endokrin ve çocuk psikiyatri Klinikleri yakın zamanda açılacaklar.

Tıp Fakültesi’nde Kurulan Yeni Laboratuvarlarla Eğitim Kalitesi Artırıldı

Hastanenin yanı sıra Tıp Fakültesi’ne de önemli değerler katmış olduk. Son bir yıl içerisinde mesleki beceri laboratuvarı açıldı. Uygulamalı MR eğitim yapmamızı sağlayan cihazlar alınmış oldu. Bütün bunlar gösteriyor ki hem Tıp Fakültesi eğitim-öğretim anlamında hem de araştırma ve uygulama hastanesi bu yeni açılan bölümleriyle, anabilim dallarıyla, klinikleriyle gerçekten son bir yıl içerisinde ciddi bir ilerleme gösterdi. Bir üniversite hastanesine, araştırma uygulama hastanesine yakışır nitelikler kazanmaya başlamış oldu. Hastane binasının tamamlanması ile bunlar çok rahat faaliyet gösteren birimler olacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe