Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

AGD Çanakkale’den Nizami için gıyabi cenaze namazı

AGD Çanakkale’den Nizami için gıyabi cenaze namazı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Çanakkale şubesi üyeleri, Bangladeş’te idam edilen İslam lideri Mevlana Nizami için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Yalı Caminde Cuma namazı sonrası toplanan AGD Çanakkale şubesi üyeleri yaptıkları basın açıklamasıyla Mevlana Nizami’nin idam edilmesine tepki gösterdi. Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi Liderlerinden Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kılındı. Daha sonra AGD Şube Başkanı Muhammed Sezgin yaptığı basın açıklamasında, “Bugün Suriye, Irak, Mısır, Yemen ve birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm vardır. Irkçı emperyalizm, bölgeyi neredeyse bütün uluslararası haber ajanslarında etnik ve mezhepsel adlandırmalar ile tasnif eden; tasnifte işine geldiğinde etnik yapıyı, işine geldiğinde mezhep farklılığını kullanan yapıdır. Bölge insanlarının emperyalizme karşı ortak bir tavır sergilemesini önleyebilmek için her dönemde ırkçılığı ve mezhepçiliği körüklemişler, provokatif olaylarla bölge insanını birbirine düşürmüşlerdir. İslam coğrafyasında yaşanılan bu sıkıntıların bir benzeri Bangladeş’te yaşanmaktadır. Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi Liderlerinden Motiur Rahman Nizami hakkında 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında sözde “insanlığa karşı suç işlediği” gerekçesiyle verilen idam kararı mahkemece onanarak haksız yere idam edilmiştir. Mahkeme tarafından suçlu bulunan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi, Cemaat-i İslami Partisi’nden Abdülkelam Azad, daha sonra partinin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla cezası infaz edilen ilk Cemaat-i İslami lideri olmuştu. Mahkemenin 90 yıl hapse mahkum ettiği Cemaat-i İslâmî’nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam da hapishanede ölmüştü” dedi.

İslam coğrafyasının bu sıkıntılı süreçten kurtulması için bölge ülkelerin mutlaka bir araya gelmesi gerektiğini savunan Başkan Sezgin, “Sıkıntılara içeriden çözüm aramalıdırlar. Birleşmiş Milletlerin mevcut yapısıyla Müslümanlar lehine olacak bir karar alamayacağı açıktır. NATO’nun ırkçı emperyalizmin emrinden çıkmayacağı açıktır. Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaşama hakkını, mülkiyet hakkını, akıl ve nesil emniyetini, inanç ve düşünce hürriyetini her insan için istiyoruz” şeklinde konuştu.

Grup idam edilen Cemaat-i İslami Partisi Liderlerinden Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra dağıldı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi