Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çanakkale 2015 Mektup, Şiir, Hikaye ve Senaryo Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Çanakkale 2015 Mektup, Şiir, Hikaye ve Senaryo Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen “Çanakkale 2015 Mektup, Şiir, Hikaye ve Senaryo Yarışması” ödül töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan tören, ÇOMÜ Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Onur Gezer ve Altan Sadık Uyar’ın müzik dinletisiyle başladı.

Etkinliğe, Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Mirza Tokpunar’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer törende yaptığı açılış konuşmasında üniversite olarak bugüne dek çok sayıda konferans, toplantı, bilimsel etkinlik düzenlediklerine vurgu yaptı ve şunları aktardı:

“Bugün çok önemli bir etkinlik için bir aradayız. 100 yıl önce gerçekleşen bir savaş ve ardından gelen zaferi 100 yıl sonra hala anıyoruz.” diyerek Çanakkale Savaşlarının anma şekillerine de değinen Prof. Dr. Yücel Acer;

“Çanakkale Savaşları bizim için en büyük tarihi değerlerden biridir ve bu savaşı anma şeklimiz sadece bir görev ifa etmek şeklinde olmamalıdır. Çanakkale Zaferinin manasını atlamadan, unutmadan, coşkuyla anıyor olmak lazım. Bizler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak yanı başımızda gerçekleşen bu zaferi çok önemsiyoruz. Sıradan bir zafer gibi anmak ya da kutlamak gibi bir lüksümüz olmadığı gibi bu zaferi gelecek nesillere aktarması gereken bir bilim kurumuyuz.

100. Yılın onuruna düzenlenmiş bu yarışmanın her bir kategorisi Çanakkale Zaferi’nin ruhunu ortaya koyması açısından çok önemlidir. Üniversitemiz sıradan kutlamalar yerine, bu büyük manayı ortaya koyan, gelecek nesillere aktarmaya yarayan, sıradanlıktan uzak bu anma etkinliklerimiz devam edecektir. Ödül alanları ve bu etkinlikte emeği geçen başta jüri üyeleri olmak üzere herkesi kutluyorum” dedi.

Ardından söz alan Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ise;

“Bundan tam 100 yıl önce gerçekleşen Çanakkale Savaşları’nda sağlanan azim, kararlılık, fedakârlık ve özveri olmamış olsaydı bugün biz burada toplanabilmemiz mümkün olmayacaktı.

Geleceği İnşa Etmek, Geçmişi Unutmadan Gerçekleşir

Bugün, yarışma sebebiyle bir araya geldik ve bir anma gerçekleştiriyoruz. Tarihçiler, yaşananları belgeleriyle yazarken gerçekleri yazarlar. Edebiyat, sanat, şiir ve kompozisyon gibi eserleri ortaya koyanlar ise tarihsel olayların milletin vicdanındaki ve ruhundaki kanaatleri yansıtırlar. Bu sebeple, yapılan yarışmada ödül alanlar, toplumun vicdanında o gün yapılan mücadelenin durumunu ortaya koydular. Yarışmaya katılan ve duygularını eserlerine yansıtan tüm yarışmacılara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu yarışmanın devamlı olmasını diliyorum çünkü, tarihi gelecek nesillere aktarmak, yaşatmak ve hatırlatmak gerekiyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sırasıyla senaryo, hikaye, mektup ve şiir kategorilerinde 1., 2. ve 3.’lere ödülleri verildi.

Senaryo Yarışmasında Ödül Alanlar

1. “Mendilim Kekik Kokuyor ”isimli eseriyle Abdulkadir Bozkurt/Seyit Tutkuncan Bozkurt (Birincilik Ödülü:10.000.TL.)
2.  “Vefa” isimli eseriyle Servet Aydemir (ikincilik Ödülü: 6.000.TL.)
3.  “Kazdağı’nın Gazileri” isimli eseriyle Seyfi Şirin (Üçüncülük Ödülü: 4.000.TL.)

Hikaye Yarışmasında Ödül Alanlar

1.  “Çanakkale’de Mermi Olmak” isimli eseriyle Ümit Çalışıcı (Birincilik Ödülü:4.500.TL.)
2.   “Dedemin Vasiyeti ” isimli eseriyle Muhammet Bahadır Şahin (İkincilik Ödülü:3.000.TL.)
3.  “Bana Kardeşliği Fısılda”” isimli eseriyle Gamze Dönmez (Üçüncülük Ödülü:2.000.TL.)

Mektup Yarışmasında Ödül Alanlar

1. Emine Sargın Kaya (Birincilik Ödülü:4.500.TL.)
2. Aysel Kaymaz (İkincilik Ödülü:3.000.TL.)
3. Nuray Alper

Şiir Yarışmasında Ödül Alanlar

1. “Çanakkale’ye Dörtleme” isimli eseriyle Sayın Canan Elif İdiz- Birincilik Ödülü: 3.000.TL.
2. “Gül Resmi Çizer Toprağa Al Kanlarımız” isimli eseriyle Sayın Tacettin Şimşek (İkincilik   Ödülü: 2.000.TL
3. “Çanakkale Ruhuyla Yeniden Dirilmek” isimli eseriyle Sayın Mehmet Yaşar Genç (Üçüncülük Ödülü:1.500.TL)

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi