Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Biga Meslek Yüksekokulu 25. Dönem Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

Biga Meslek Yüksekokulu 25. Dönem Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

Biga Meslek Yüksekokulu 25. Dönem Mezuniyet Töreni Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan törende ilk olarak ÇOMÜ tanıtım filmi izlendi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen tören, akademisyenlerin ve mezun öğrencilerin sahnede konukları selamlamasıyla devam etti.

25. Dönem Biga MYO mezunlarının uğurlandığı törende MYO 1.si Esin Sai bir konuşma yaptı. Muhasebe bölümünden mezun olan Sai konuşmasında arkadaşlarını temsil etmekten duyduğu memnuniyeti aktardı ve şunları söyledi:

“Biga Meslek Yüksekokulu’nun bu güzide mezuniyetinde bulunmaktan meslek yüksekokulumuzun muhasebe bölümünden mezun olmaktan ve bu kürsüye davet edilmiş olmaktan çok mutluyum. Aynı zamanda mezun olan tüm arkadaşlarımın hislerine tercüman olacağım için oldukça heyecanlıyım ve onur duyuyorum.

Ben ve değerli arkadaşlarım Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı davranış, çalışma ve yönetim anlayışına, bilimin merkezi olan bir yaklaşıma sahip olan Çanakkale’nin ilk ve tek üniversitesinden mezun olmanın gururunu yaşamaktayız.

“Hedeflerinizden Vazgeçmeyin!”

Çok değerli konuklar, misyonu; eğitim kalitesini artırarak ulusal ve uluslararası sorunlara duyarlı, aranan eleman yetiştirmek,  bölgemizdeki mevcut sorunlara çözümler üretmek ve yeni ürünler geliştirmek olan Biga Meslek Yüksekokulundan birinci olarak mezun olma gururunu yaşıyorum. Siz değerli arkadaşlarıma küçük ama önemli bir önerim olacak. Hedeflerinizden ve aldığınız kararlardan asla vazgeçmeyiniz. Ben, dikey geçiş sınavını kazanarak lisans eğitimine devam etmek ve devamında mali müşavir olmayı hedeflemekteyim. Siz değerli arkadaşlarım sakın unutmayın her son aslında yeni bir başlangıçtır. Asıl hayat bizler için şimdi başlıyor. Herkesin yolunun açık olmasını ve arzu ettiği konuma gelmesini diliyorum”

“Bugün Onur Günümüz”

Mezun öğrenciler adına yapılan konuşmanın ardından Biga MYO Müdürü Doç. Dr. Suat Uğur konuşmalarını gerçekleştirdi.  Uğur  “Bugün 25. Dönem mezuniyetindeyiz ve 5000. mezunumuzu uğurlayacağız. Biga Meslek Yüksekokulu, kuruluşundan bu yana çeyrek asırı tamamladı. Bu 25 yıl boyunca emeği geçen tüm akademik ve idari çalışanların gurur duyacağı nadide bir gündeyiz. Öncelikle bu onurlu gününde yemeden yediren,  giymeden giydiren, her türlü fedakarlığı yapan mezunlarımızın elleri öpülesi sevgili anne ve babalarımızı, akademisyenlerimizi, idaricilerimizi, Biga’da bizi yalnız bırakmayan devlet ve özel sektör destekçilerimizi gönülden kutluyorum” dedi.

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Biga MYO’nun tarihsel süreçlerine değinerek üniversitenin en eski birimi olduğunu belirtti. 25. Dönem Mezunlarını uğurlayacak olmanın gururunu yaşadığını aktaran Prof. Dr. Yücel Acer sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 okulla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, bugün 14 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 7 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı, çok sayıda araştırma merkezi, laboratuvar, 14 farklı kampüste eğitim – öğretim faaliyetlerini sürdürüyor. 46.000’den fazla öğrenci sayımızla yıllar içinde ne kadar büyüdüğümüzü ve geliştiğimizi görüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 200 tane üniversite var. 1992 yılında kurulmuş olmasına rağmen kendinden önce kurulmuş birçok üniversiteyi geride bırakarak Türkiye’de son 1,5 yıl içerisinde kat ettiğimiz mesafe ile 35. sıraya çıkmış durumdayız. Bu durum, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin ne kadar hızlı geliştiğini, sadece büyümediğini aynı zamanda kalitesinin de geliştiğini gösteriyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi birçok özelliği ile Türkiye’nin sayılı bilimsel kurumlarından biri haline gelmiştir.  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkiye’nin en büyük astrofizik gözlem evine sahip, bölgede yapılan bütün arkeolojik kazıların yönetimini yürüten, Türkiye’nin en büyük araştırma hastanelerinden birine sahiptir. Bunun yanı sıra, Dünyanın en prestijli akademik dergilerinde 600’den fazla bilimsel yayın yapabilen hocaları bünyesinde barındıran bir üniversitedir.

Bugün ise 25. Dönem Mezunları’mızı uğurlamak için bir araya geldik.

Sevgili öğrencilerimiz;

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunu olduğunuzu iş ortamında, aile ortamında övünerek ifade edebilirsiniz. Çünkü bugün, Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden birisinden mezun oluyorsunuz. Biz Çanakkale ruhunun dayanışma, özveri, çalışma, başarma azminin ve gücünün bilim dünyasındaki abidesiyiz. Bu ruha yakışır bir şekilde çalışmayı sürdürüyoruz. Geldiğimiz nokta hepimiz için övünülmesi gereken bir nokta.

Şunu unutmayın ki; üniversiteyi bitirdiğimizde eğitim sürecini ve kendimizi geliştirme sürecini bitiremeyiz. İnsan, hayat boyu kendini geliştirmesi gereken bir varlıktır. Bundan sonra iş hayatlarında kendilerini geliştirmek için gayret göstermeniz gerekir.

İyi bir ahlak, iyi bir kişilik, sahip olduğumuz bütün bilgilerden daha öndedir. Göreceksiniz ki hayatta huzurlu ve başarılı olmanızın esas anahtarını iyi bir kişilik, iyi bir ahlak anlayışı oluşturur.

Çok sevgili anneler, babalar;

Çocuklarımız üniversiteyi bitirir bitirmez istedikleri bir işte hemen çalışmaya başlayamayabilirler. Lütfen desteğinizi devam ettirin. Sizin desteğiniz olduğu ölçüde onlar gayret etmeye devam edeceklerdir. Onların bazı sıkıntılar yaşamasına müsaade edin. O sıkıntılar onların çözmesi gereken sıkıntılar ise onları o sıkıntılarla baş başa bırakın ki kendilerine olan güvenleri gelişsin. Ama gözlerinizi üzerlerinden ayırmayın, onlar hala genç, onlar hala sizin yönlendirmelerinize ihtiyaç duyarlar. Zararlı ortamlardan, zararlı kişilerden uzak durabilmelerinin esas sebebi sizin onları gözlemlemeye, uzaktan takip etmeye devam etmenizdir. Mezuniyetten sonra da aynı ilgi ve alakayı göstermeniz gerekir. Bunu da hocanız olarak sizlerden istirham ederim.

Konuşmamın sonunda emeği geçen bütün Bigalı dostlarımıza üniversitemiz adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Çok değerli hocalarıma emekleri için teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler, bundan sonra biz sizin desteklerinizi bekliyoruz. Yolunuz açık olsun”

Tören, mezun öğrencilere diploma ve hediyelerinin verilmesinin ardından gerçekleşen kep atma merasimiyle son buldu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe