Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’de mezuniyet coşkusu

ÇOMÜ’de mezuniyet coşkusu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2015-16 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni 18 Mart Stadyumu’nda coşkuyla gerçekleştirildi.

Törene; Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Milletvekilleri Ayhan Gider, Bülent Öz ve Muharrem Erkek, Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek ile Çanakkale protokolü, akademisyenler ve binlerce veli katıldı.Akademisyenlerin tribünleri selamlamasının ardından mezun olan öğrencilerin geçidi gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Mehteran Takımı konser verdi.

Mezun öğrenciler adına 2015-2016 okul birincisi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü öğrencisi Nurettin Günbey;  “Mezun olan bütün arkadaşlarım adına bugünü her zaman evlatlarının geleceğini düşünen çok değerli ailelerimize armağan etmek istiyorum” diyerek “Onların sevgisi ve sonsuz desteği olmasa, biz bugün buralara gelemezdik. Sizler olmadan, hiçbirimizin geleceği bu kadar parlak olamazdı. O nedenle, bugün pek çok yönden aslında sizin gününüz ve aslında bizim sizleri alkışlıyor olmamız lazım” dedi.

Mezun olan tüm öğrenci arkadaşları için artık hayatları boyunca Çanakkale ve ÇOMÜ’nün unutulmaz bir yere sahip olacağını kaydeden Günbey; “Birkaç sene önce büyük bir maratonun ardından başarı ile ÇOMÜ’ye gelmeye hak kazananlar, bugün buradan son derece özel ve istisnai bir grup insan olarak ayrılıyorlar. Çünkü üniversitemiz bize mesleklerimizle ilgili akademik bilgilerin yanında, bizi farklı kılan şeylerin aslında bizi birbirimizden ayıran şeyler olmadığını öğretti. Hangi milletten, hangi düşünceden ve hangi ideolojiden olursak olalım özümüzde hepimizin bu ülke için çalışacak insanlar olduğumuzu gösterdi. Bizi bilgeliğin ve erdemin yoluna soktu. Bu yolda hiç şüphesiz fikir mimarları olan hocalarımızın rehberliği olmasa bunların hiçbiri gerçekleşemezdi. Onlar bize gerçek bilginin sadece akıl ile değil kalp ile bulunabileceğinin, bilgeliğin ise kütüphane duvarları ile sınırlanmadığının öğreticisi oldular” diyerek üzerinde emekleri olan hocalara teşekkür etti.

WEB

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer konuşmasında ÇOMÜ’nün gelişimi ile ilgili bilgiler vererek üniversitenin kalitesindeki artışa dair notlar aktardı:

Öğrenci Sayısı İtibariyle Türkiye’nin İlk 20 Üniversitesi Arasındayız

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1992 yılında kuruldu. Biri Çanakkale’de diğeri Biga’da olmak üzere sadece iki yerleşkeyle yoluna başladı. 24 yıl sonrasında bugün, 6’sı Çanakkale merkezde olmak üzere 14 ayrı yerleşkede çalışan bir üniversite haline geldi. 14 Fakülteyi, 4 enstitüyü,1 Konservatuarı, 7 Yüksekokulunu, 13 Meslek Yüksekokulunu, 30’un üzerinde araştırma ve uygulama merkezini bünyesinde barındırıyor. 46 bine yakın öğrencisi 1600’ün üzerinde akademik personeli olmak üzere toplam 2500’den fazla çalışanı ile 24 yılda devasa ve itibarlı bir bilim merkezi haline geldi. 200’e yakın üniversitenin bulunduğu ülkemizde, öğrenci sayısı açısından Türkiye’nin ilk 20 üniversitesi arasına girdi. Biz her şeyden önce Çanakkale’nin gururuyuz. Türk milletinin fedakârlığının, azminin, iman gücünün dayanışma ruhunun ve başarabilme azminin timsali haline gelmiş Çanakkale ruhunun bilim dünyasındaki abidesiyiz. Burada bağrımızda yatan yüzbinlerce şehidimizin bize yansıyan imanı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni bilim dünyasında her geçen gün daha da ileriye taşıyan güç olacaktır. Artık Türkiye’nin en büyük astrofizik gözlem eviyle, araştırma laboratuvarları ile, teknoparkı ile, deniz araştırma merkezleri, araştırma ve uygulama hastanesi, tarımsal araştırma ve uygulama alanları ile 30’un üzerinde araştırma ve uygulama merkezi, müzeleri, arkeoloji kazı alanları, ayrı bir ilahiyat yerleşkesi ve uygulama merkezi, kongre merkezi, açık ve kapalı onlarca spor tesisleri ile kalitesini her geçen gür artıran gururumuz olan bir üniversitenin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin mensuplarıyız. Üniversite yönetimi olarak her geçen gün üniversitemizin fiziksel alt yapısını geliştiren, yeni projeler hazırlıyoruz. Onların bir kısmını hayata geçirmeye başladık. Bir kısmının ise başlatılması için gerekli çalışmaları çoktan başlattık. Çok yakında bütün alt yapı sorunlarını çözmüş bir üniversite haline hep beraber geleceğiz.

2015’teki 613 Araştırma, Üniversitemizde Kalite Artışının Göstergesi

Bilimsel araştırmada her geçen gün daha ileriye giden üniversitemizde 2015 yılı içerisinde dünyanın en prestijli akademik dergilerinde hocalarımızın 613 araştırması yayınlanmıştır. Kuruluşundan beri 4 bin civarında bilimsel araştırma yapılmış üniversitemizin 613 araştırmasının sadece 2015’te de yayınlanmış olması üniversitemizin kalitesindeki artışın somut bir göstergesi olmuştur. Bu eğitim öğretim yılının sonunda 9000 bin öğrencimizi mezun ediyoruz. Eğitim Fakültesi, Biga iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi en çok mezun verdiğimiz fakültelerimiz olacak.”

Mezun öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer; “Çok sevgili öğrencilerimiz işte size böyle bir üniversitenin hem Çanakkale’nin hem Türkiye’nin hem de bilim dünyasının gururu bir üniversitenin mensuplarısınız. Kişiliğinize kattığınız bu müstesna değerin onurunu ve mutluluğunu hayatınız boyunca çalışma hayatınızda ve hayatınızın her alanında gururla ifade edeceksiniz. Hangi alan okuyup mezun olmuş olursanız olun siz her şeyden önce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) mezunusunuz.

Kendinizi Geliştirme Çabanız Asla Son Bulmamalı

Üniversite mezunu olmak ile birlikte kendinizi geliştirme çabanız asla son bulmamalı. Arzu ettiğiniz alanda çalışmaya başladığınızda bilin ki insanoğlu kendinin sürekli geliştirmesi gereken bir varlıktır. Aksi takdirde gelişmelerin gerisinde kalırsınız ve mezun olma niteliğiniz önemini yitirebilir. Size en önemli iki tavsiyemiz var. İlki arzu ettiğiniz bir alanda çalışmaya başlayana kadar ve çalışmaya başladıktan sonra bilgi birikiminizi ve değerlerinizi değerlendirme gücünüzü arttırma yönünde çalışmalara devam ediniz. İkinci öğüdümüz şu ve belki de daha önemlisi. Milli Manevi ve Ahlaki Değerlerimize Bağlılığınızdan Asla Ödün Vermeyin.

Milli Manevi ve Ahlaki Değerlerimize Bağlılığınızdan Asla Ödün Vermeyin

Kendi değerlerimize milli ve manevi değerlerimize, ahlaki değerlerimize bağlılığımızdan asla ödün vermeyiniz. Göreceksiniz ki böyle olduğumuz sürece çalışma azminiz daim olacak ve hem kişisel hem de toplumsal huzurumuz ancak böylelikle sağlanabilecek. Öğrencilerimizin çok değerli anneleri, babaları, yakınları çocuklarınızı üniversite sonrasında da desteklemeye devam edin. Onların özgüvenini arttırmak için bazı sıkıntıları yaşamasına müsaade edin. Kendilerinin çözmesinin bekleyin ama daima onları yakından takip edin. Zararlı ortam ve faaliyetlere girişmemeleri için, girmemeleri için onların sizin tavsiyelerinize ve yönlendirmenize daima ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Biliniz ki istedikleri kariyerleri hemen elde edemeseler bile desteğiniz devam etikçe gözetiminiz devam ettikçe er ya da geç başaracaklardır. Evlatlarımıza bugüne kadar verdiğiniz destekten dolayı üniversitemiz adına teşekkürlerimizi arz ediyorum. Son sözüm vatanımız milletimiz ve inancımız için hayatlarını feda etmiş şehitlerimize olsun. Onlar varlığımız birliğimiz ve onurumuz için gencecik hayatlarını ve bütün varlıklarını feda ettiler ve etmeye devam ediyor. Sizlerin bu özverisine fedakârlığını ve yüce makamına layık olmaya çalışacağız. Mezunlarımız bu inançla gayret gösterecekler. Her bir şehidimize Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

1-490

Çanakkale Valisi Hamza Erkal ise “Türkiye’nin mahir başkenti Çanakkale’nin gurur kaynağı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin değerli mezunları hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bugün hep beraber bir coşkuyu bir gururu paylaşıyoruz. Birçoğunuz yaklaşık 4-5 yıldır bu güzel memleketin hemşerisi olarak ve ÇOMÜ öğrencisi olarak burada yaşadınız. Okulların süresine göre kiminiz 2 yıl kiminiz 4 yıl buradaydınız. Ve bugün sizleri buradan mezun ederek ülkemizin her yerine Çanakkale gönüllüsü olarak yolcu ediyoruz. Bu gurur öncelikle sizindir. Akabinde ailelerinizindir ve elbette sizi yetiştiren kıymetli hocalarınızın gururudur. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bugün okulumuzdan mezun olarak aldığınız bu diplomalarla üniversitede edindiğiniz bilginin çağdaş, teknolojiye uygun olarak yapılandığınız bilginin bütün Anadolu’nun her köşesine yayılması için yetiştireceğiniz öğrenciler, yetiştireceğiniz insanlar, iletişim içerisinde olacağınız kişi her kimse onlara vereceğiniz bilgiyle bir toplumu inşa edeceğinizin bilincinde olmanızı istiyorum.

“Çanakkale Ruhu Ülkenin Dört Bir Yanına Yayılacak”

Bu toplumun öncüleri olarak mezun olacaksınız. Bu bilinçle, Çanakkale’nin şehitler diyarı olması hasebiyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, birliğimizin, beraberliğimizin inşa edildiği Çanakkale Ruhunu ülkenin her tarafına taşımalısınız. Bugün bir üniversiteden mezun oldunuz, ancak yeni ve zorlu bir üniversite var karşınızda. Hayat üniversitesi; o üniversiteden herkes kolay mezun olamıyor. Çok çalışacaksınız, çok gayret edeceksiniz, ümidinizi yitirmeyeceksiniz, her şeyden önemlisi azminizden bir zerre yitirmeden yola devam etmelisiniz. Bu üniversiteden mezun olmanın şartı budur. Bisiklet kullanır gibi her an pedala basmalısınız ki bu hayat üniversitesinde ayakta durabilesiniz. Aksi takdirde yolda kalırsınız. Bazen akranlarınıza nazaran pedala çok hızlı basıp öne geçebilirsiniz, durup, dinlenip yeni bir heyecanla yola koyulmak zorundasınız.

“Sizlerle İftihar Ediyorum”

Bizler sizleri yetiştirdik. Çanakkale Valisi olarak sizlerle gurur duyuyorum. Tüm Çanakkale halkı Onsekiz Mart Üniversitesi ile gurur duyuyor. Bunu bugüne kadar bütün törenlerde söyledik. Bugün nüfusumuz 46 bine varmakta, 46 bin Çanakkale nüfusunun yarısı demek. Bu kadar genç bir nüfusa sahip olmak Çanakkale’nin ivmesi, lokomotifi, motoru demektir. Biz sizlerle her zaman iftihar ediyoruz. Mezun olduktan sonra gittiğiniz her yerde gösterdiğiniz başarıyla bu memleket de iftihar edecektir. Gayretleriniz dolayısıyla sizleri, sizleri sürekli destekleyen ailelerinizi, hocalarınızı, rektörünüzü, Çanakkalelileri de tebrik ediyorum. Bundan sonra da başarılı, mutlu, huzurlu bir hayat yaşamanızı temenni ediyorum.

Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildikten sonra Grup Ezgi konseri gerçekleştirildi.

Tören kep atma merasimiyle sona erdi.

Tören sonrası Terzioğlu Yerleşkesi Yamaç Restaurant’ta Mezuniyet Resepsiyonu gerçekleştirildi.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 18 Mart 2019, Pazartesi