Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Rektör Acer: “Paralel yapı konusunu hiç bir zaman ikinci mesele olarak görmedik”

Rektör Acer: “Paralel yapı konusunu hiç bir zaman ikinci mesele olarak görmedik”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yıl sonu değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Rektör Acer toplantıda son 1 yıla ilişkin üniversitenin gelişimini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Rektör Acer, basın mensuplarının paralel yapı ile ilgili sorusuna şu cevabı verdi.

“Türkiye’de belli duyguları, düşünceleri kullanarak hatta istismar ederek seçilmiş meşru hükümetin dışında bir güç odağı yani teknik ifadesiyle paralel bir yapı oluşturma çabası ciddi anlamda bir ilerleme göstermiş. Tabi bunun Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne yansımasını biz çok net bir şekilde gördük. Bunu fark edenler bu yapıyla yollarını ayırmış oldular ama yine de bu yapının Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde devam etmesi için mücadele eden bir yapı var. O yüzdem ben göreve geldiğimden bu tarafa bunu hiçbir şekilde ikinci mesele haline getirmedik.  Hiçbir okulun hiçbir birimin yönetimini böyle bir yapı içerisinde olduğunu bildiğimiz kişilerin eline bırakmadık tamamı değişti. Şuan bu yapı Çanakkale Onseki Mart Üniversitesi’nin yönetiminde hiçbir şekilde bulunmamaktadır ve bulunamaz da.

Şuan eski yönetimle ilgili 4 büyük soruşturma var aslında YÖK’te devam eden. tabi biz elimizdeki tüm belgelerle bunu destekledik aynı zamanda Çanakkale’de mahkemede devam eden bir süreç var bu yapıyla ilgili biz elimizden gelen bütün desteği veriyoruz. Hatta savcı bey ifadenize başvurmak istiyoruz tanık olarak dediği zaman memnuniyetle dedim. Savcı beyi ziyaret ettim bildiğim her şeyi anlattım ki bir katkısı olsun diye. Gerçekten de onun ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum.Çünkü ben olayların içerisinde olan ve üniversitenin yönetiminde olan birisi olarak gerçi birçok insanın bilmediği şeyleri de biliyorum veya o tür belgelere de sahibiz biz o konuda da yargısal süreci destekliyoruz. Yapılması gereken soruşturmalar vardı, bu soruşturmalar sayesinde bu yapıya hala her ne hikmetse  mensubiyetini devam ettirenler hakkettikleri cezaları görebilmiş oldular.

Bizim savcılığa yaptığımız suç duyuruları var bunlarla ilgili mahkemede yürüyen süreçler var. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz benim şahsımı veya yönetimde bulunan hocaların şahsının hedef haline getirilmesi dışında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde paralel yapılanmanın yönetsel anlamda hiçbir tesiri  kalmamıştır. Bazıları hızlı ve net sonuçlar bekliyor, ben de bekliyorum ama biz  bir devlet kurumu içerisindeyiz. Dolayısıyla her şey mevzuata göre uygun prosedürle çerçevesinde yapılır. Bazıları hak ettiyse bu üniversitede çalışmalarına bile son verilir o süreçler bile yaşanabilir ama bunların hepsinin bir yargısal süreci var bir soruşturma süreci var. Şuan hocalarımızın çalışanlarımızın böyle bir yapının oluşturduğu korkuyla değil tamamen huzurla güvenle çalıştığı bir üniversite haline gelmiş oldu.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 19 Mart 2019, Salı