Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Çanakkale’de FETÖ operasyonlarında son durum

Çanakkale’de FETÖ operasyonlarında son durum

Çanakkale Valisi Hamza Erkal Çanakkale’de FETÖ/PDY yapılanması hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

 

15 Temmuz darbe girişiminin akamete uğramasının ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de örgütle irtibatı olan birçok kişi ve kuruma operasyon düzenlenmişti. Konu ile ilgili olarak kamuoyunda merak edilen hususlarla ilgili olarak Çanakkale Valisi Hamza Erkal basına bilgi verdi. Vali Erkal şunları söyledi: “15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetler içerisinden bir grup FETO örgütü teröristin kalkışmasıyla Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye çalışması ve bunların karşısında Türk vatandaşlarının direnişleri neticesinde başarısız hale getirilmiş hemen akabinde de bu çeteden kurtarılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin basiretli girişimleri neticesinde; Cumhurbaşkanı ve Bakanlar kurulunca alınmış karar ile Olağan Üstü Hal ilan edilmiştir. Bu OHAL kararını Türkiye Büyük Millet Meclisi onaylamış ve OHAL’in yürürlüğe geçmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu OHAL Kararnameleri çıkartmaya başlamıştır.”

 

“647 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI”

 

Söz konusu kararlar neticesinde yapılan uygulamalar, alınan tedbirler ve şimdiye kadar bizim Çanakkale’de elde ettiğimiz rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum. Büyük bir kısmı sizlerde takip etmişsinizdir; toplamda 647 personel ile işlem yapıldı. Görevden uzaklaştırılanların sayısı; 434 civarındadır. 9 tane firari şüphelimiz var ki bunlar aranmaktadır. Gözaltı kararı uygulanan kişi sayısı 39’dur. Tutuklanan sayısı 96 kişi olup; mahkemeye çıktıktan sonra serbest bırakılan kişi sayısı 29’dur. Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan ve mahkemece devamlı kontrole gelmek şartı ile Salı verilen 37 kişidir. Kamu görevinden çıkartılan şu an itibariyle 2 kişidir. Ancak Jandarma tarafından çıkartılan, sözleşmelerine son verilen 4 kişi bulunuyor. Toplamda 647 kamu personeli hakkında işlem yapıldı.”

 

“DERNEKLER KAPATILDI.. ŞİRKETLER MİLLİLEŞTİRİLDİ”

 

“Bunların yanı sıra kapatılan okullar dernekler ve vakıflar var. 5 tane dernek kapatıldı, 4 okul ve 2 tane de dil kursu kapatılmış bulunmaktadır. Bunların kamuya devri sağlanarak millileştirilmişlerdir. Bunlar önümüzdeki dönemde Milli Eğitime bağlı olarak faaliyet göstereceklerdir. Kapatılan etüt merkezi 2 adet, 14 tane de özel öğrenci yurdu kapatıldı. Ayrıca 10 adet dershaneye el konulmuş, devlete devri sağlanmıştır. Devlete aktarılan kurumlarla ilgili olarak Vakıflarla ilgili işlemleri Vakıflar Müdürlüğü, şirketler ile ilgili olanlarla da Defterdarlık işlem yapmaktadır. Bunların tüm sahip oldukları ne varsa hepsinin tek tek sayımları yapılarak millileştirilmiş oldu.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 22 Ocak 2019, Salı