Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Emniyet İmamı Kozanlı Ömer Sedat Laçiner’in danışmanı mı?

Emniyet İmamı Kozanlı Ömer Sedat Laçiner’in danışmanı mı?

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın FETÖ’nün bilinmeyenlerini detaylı bir şekilde anlattığı “Haliçte Yaşayan Simonlar” isimli kitabı büyük ses getirmişti. Kitabın satır aralarında yazanlara dikkatle bakıldığında Türkiye’nin gündemini uzun süre meşgul edecek bilgiler yer alıyor. FETÖ’nün “Emniyet İmamı” ile alakalı olarak Hanefi Avcı’nın yazdıkları ise Eski ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner’i yakından ilgilendiriyor. İşte o detaylar…

Sabah gazetesinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre FETÖ terör örgütünün “emniyet imamı” olarak ismi geçen ve “Kozanlı Ömer” olarak anılan  Osman Hilmi Özdil’in görünürdeki mesleği sigortacılık. Adana Kozan doğumlu olduğu için ‘Kozanlı Ömer’ lakabıyla bilinen, Cemaat’in Emniyet yapılanmasının lideri -daha doğrusu paralel devletin- polis imamı olan Osman Hilmi Özdil İstanbul’da yaşıyor, zaman zaman Ankara’ya gidiyor. Özdil’in, görünürdeki mesleği olan sigortacılıkla hiç bağdaşmayacak esrarengiz ilişkileri var.

fft16_mf794716

Adı ilk kez meşhur istihbaratçı, polis şefi Hanefi Avcı’nın yazdığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar / Dün Devlet, Bugün Cemaat” adlı kitapta geçen Osman Hilmi Özdil, Cemaat’in Emniyet yapılanmasını ve dolayısıyla paralel devleti yönetenlerden biri.
Osman Hilmi Özdil, elinde sürekli bir çantayla, korumasız ve şoförsüz bir şekilde geziyor. 34 VP …. plakalı, Yeni Master Sigorta şirketine kayıtlı Volkswagen Passat 2013 model gri bir araç kullanıyor. Yeni Master şirketi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araçlarını sigortalayan bir şirket.

Osman Hilmi Özdil, iddialara göre emniyet içerisindeki tüm işlemlerde kilit bir rol oynuyor. Terfi işlemlerinden, kimlerin açığa alınacağına kadar bir çok önemli görevlerde polisler, sıralı amirlerinin değil onun talimatlarını yerine getiriyor.


“MİT KOZANLI ÖMER’İ TAKİP EDİYOR”

Osman Hilmi Özdil, Hanefi Avcı’nın verdiği bilgilere göre 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) giriş yaparken içinde kozmik bilgilerin bulunduğu bir laptop ile yakalanmıştı. FBI’nın, içindeki verilere el koyduğu bu laptopta Cemaat’in devletteki örgütlenmesi, yani paralel devletle ilgili çok gizli bilgilerin yer aldığı belirtiliyor. Bu olayı Hanefi Avcı, kitabında detaylarıyla anlattı. Avcı, Cemaatçi polislerin ‘Kozanlı Ömer’i Fethullah Gülen’e şikâyet ettiği bir notu da kitabında yayımladı. O notta, “MİT Müsteşarlığı ve askeri istihbarat birimleri Ömer Bey’i gerçek adı (Osman Hilmi Özdil) ile bilmekte ve takip etmektedir. Emniyet Teşkilatı’nda görev yapan üst düzey yetkililerden olan Emin Arslan, Sabri Uzun, Hanefi Avcı, Hüseyin Özalp gibi devletin önemli merkezleriyle irtibatlı kişiler de Ömer Bey’in teşkilatın sorumlusu olduğunu bilmektedirler,” ifadeleri yer alıyor.

USAK VE SEDAT LAÇİNER BAĞLANTISI

İşte Prof. Dr. Sedat Laçiner bağlantısı da bu noktada devreye giriyor. Hanefi Avcı’nın kitabında yer alan bilgilere göre “Kozanlı Ömer” lakaplı FETÖ’nün emniyet imamı, cebinde bir USAK (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu” kimliği taşıyor. Kimlikte yer alan bilgilere göre USAK danışmanı olarak görev yapan emniyet imamı Kozanlı Ömer’in kartviziti hem Amerikan FBI hem de Türk Emniyeti’nin arşivlerinde tutuluyor.

O tarihlerde USAK Genel Koordinatörlüğü yapan ÇOMÜ eski rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in konu ile ilgili verdiği beyanatları inandırıcılıktan uzak ve ilgiyi farklı bir yöne doğru dağıtacak cinsten. Laçiner, bir internet sitesinin sorularına verdiği cevapta “kitabı baştan sona okuduğunu, bu isimde bir danışmanlarının bulunmadığını” ifade ediyor ve ekliyor “USAK gizli kapaklı bir yer değildir. Danışmanlarımız hem internet sitemizde hem de yayınlarımızda yer alıyor.”

“KARTVİZİTİ GENEL BAŞKAN VERİR”

Prof. Dr. Sedat Laçiner’in ifadesinde “Kozanlı Ömer’e USAK kartviziti verilmesi” hakkında ise şu satırlar geçiyor: “Bir kişiye danışman kartviziti verilmesi genel başkan tarafından gerçekleştirilir. Kozanlı Ömer ya da Osman Hilmi Özdil adlı birini de tanımıyorum. Bizim ekibimizde teknik ekibinden, çaycısına, kargocusuna kadar birçok kişi var, onlardan biri mi kimliğini saklıyor, bilemem. Ortada bir kalpazanlık var. Ya söz konusu belgeyi Hanefi Avcı’ya veren kişinin belge kalpazanlığı, ya da ismi geçen kişinin kartvizit kalpazanlığı var.”

Genel koordinatörü olduğu kurumun verdiği bir kimlikle ilgili olarak Prof. Dr. Sedat Laçiner’in bu kadar bilgi vermekle yetiniyor.

Eski ÇOMÜ rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, 23 Temmuz tarihinde kardeşi Vedat Laçiner ile beraber gözaltona alınmış ve FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yürütülen soruşturmada bu sorular gündeme geldiği takdirde eski rektörün ne cevap vereceği merak ediliyor.

ÇOMÜ HABER

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 19 Mart 2019, Salı