Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Rektör Acer: İdâri personelde ciddi bir yapılanma var

Rektör Acer: İdâri personelde ciddi bir yapılanma var

ÇOMÜ’de yapılmakta olan FETÖ/PDY operasyonları hakkında ÇOMÜ TV’ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yücel Acer, idari personelde çok ciddi FETÖ yapılanması tespit edildiğini söyledi. Hakkında ciddi tespitler bulunanların açığa alındığını kaydeden Acer, devam eden soruşturmalarla ilgili olarak da şunları söyledi:

İdari personel anlamında ciddi bir kadrolaşma vardı üniversitemizde bunu biliyoruz. Şuan itibariyle 64 idari personeli ki bunar arasında 3 daire başkanı da var. Şube müdürü ve üzerinde görev yapan kişilerde var. 64 idari personeli açığa alarak soruşturuyoruz . 48 kişide açığa alınmadan soruşturuluyor. Ancak şu özellikle vurgulamak isterim bu açığa alınmadan soruşturulanlarla ilgili tespitler ağırlaştıkça bunlarında açığa alınanları olacaktır. Bu süreç kesinlikle devam ediyor. Beşer komisyon üyesinden oluşan iki komisyon oluşturduk. Bir tanesi akademik personel,açığa alınan ve açığa alınmadan soruşturulanların soruşturmalarını yürütüyor. Beş kişilik bu komisyonumuz profesörlerden oluşuyor.

İkinci komisyonumuz idari personeli soruşturuyor .Bunların soruşturmaları esnasında ciddi durumlar tespit edilenler açığa alınıyor.Dolayısıyla bu açığa alınanların rakamı artabilir ki nitekim arıtıyor. Mesela 227 öğretim elemanı dedik bu ilk etapta 159 du.

Şu anda 227 rakamına ulaştı.

Amacımız bu yapıyla ilişkide olan herkesin üniversiteden gitmesini sağlamak ki bu üniversite ileriye doğru gidebilsin, öğrencilerimizin karşısında hoca olarak duran kişiler gerçekten hoca olsunlar. Yani başka bir hoca kisvesiyle öğrencilerimizin karşısına çıkmasınlar amacımız bu. Bu süreç ile ilgili şunu söyleyeyim; akademik personelle ilgili tamamladığımız soruşturmalar sonucunda üniversitemizde tamamen ilişkisinin kesilmesinin gerektiği tespit ettiklerimizi biz YÖK’e bildireceğiz yani kararname gereği böyle. Üniversitelerden atılma kararını nihai olarak YÖK verecek ama  soruşturmayı biz yürütüyoruz, tespitlerimizi yapıyoruz. Bu süreçte YÖK’e üniversitemizden tamamen ilişiği kesilmesini gerektiğini tespit ettiğimiz 50’nin üzerinde öğretim elemanının bildirdik. Şuan YÖK’te eğer YÖK’te onaylarsa bu kadar kişinin üniversitemizden ilk etapta tamamen ilişiği kesilmiş olacak. Yani bu görevden uzaklaşmalar farklı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin önünün açılacağı konusunda inancımız tam. Dediğim gibi üniversite yönetimi olarak ve şahsen benim tek amacım bu süreci kararlı bir şekilde devam ettirmek,bu yapının unsurlarını temizlemek. Hatta şunu söyleyeyim bu yapıyla mücadele konusunda zafiyet gösteren idarecilerimizle de yollarımızı ayırıyoruz. Çünkü bu çok önemli bir şey. Adaletle hareket etmek her zaman kararlı olmayı gerektirir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 25 Mart 2019, Pazartesi