Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’ye FETÖVARİ Kara Propaganda: Arkasında Kimler Var?

ÇOMÜ’ye FETÖVARİ Kara Propaganda: Arkasında Kimler Var?

ÇOMÜ Rektörlüğü, bir yerel internet sitesinde yayınlanan “ÇOMÜ’de ki Tartışmalı ILTS Sınavı” başlıklı haber üzerine kamuoyu açıklaması yaptı.

Açıklamada, ÇOMÜ Rektörlüğü’nün bu güne kadar Fetullahçı Terör Örgütü ile oldukça etkin bir şekilde mücadele ettiği belirtilerek IELTS sınav sonuçlarıyla ilgili özel bir komisyon kurulduğu, komisyon raporunun 2016 yılında Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına ve Üniversite bünyesinde kurulan FETÖ Soruşturma Komisyonu’na gönderildiği ve Üniversite yönetiminin FETÖ’ye karşı hukuki normlar çerçevesinde mücadeleye devam etmeye kararlı olduğu vurgulandı.

Diğer taraftan, haber kaynağı olan ve Kepez Belde başkanlığı yapan Alper Altınok’un Üniversite yönetiminden hiç bilgi talep etmeden bu iddiaları dillendirmesi, Altınok’un bu durumu ile ilgili soru işaretleri yaratmakta. Açıkca, Üniversiteyi zan altında bırakmaya dönük ifadeleri, FETÖ mensuplarının geçmişte Üniversiteye ve yeni yönetime karşı yürütttüğü iftiralara dayanan kara propaganda operasyonlarına benzerliği ile dikkat çekiyor. Altınok’un ÇOMÜ’de öğretim elemanı olarak görev yapan yakınlarına danışarak dahi doğru bilgi alması mümkünken, konuyu gazete niteliği dahi tartışmalı bir sitede gündeme getirmesi şüphe yaratan bir başka husus.

ÇOMÜ’NÜN FETÖ MÜCADELESİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR!

Türkiye’de devlet üniversiteleri içerisinde FETÖ ile en etkili mücadeleyi yürüten kurumların başında gelen ÇOMÜ’nün başarısı Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da takdir edilmişken, bu durumun görmezden gelinerek çarpıtılmaya çalışılması tepki ile karşılandı.

İşte üniversite yönetiminin yaptığı o açıklama:

“ÇOMÜ’de yapılan IELTS sınavı ve buna bağlı olan Doçent atamaları hakkında kamuoyunda yer alan sorulara ilişkin ÇOMÜ Rektörlüğü’nün açıklamasıdır:
Bilindiği üzere, devlet kurumları içerisine sızarak 2016 yılında 15 Temmuz akşamı devletimizin meşru iktidarını, demokrasiyi, milletimizin iradesini, istikbalini hedef alan menfur saldırı ve silahlı kalkışma girişimi yaşanmıştır. Hain darbe girişiminin akabinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak 23.03.2011-23.03.2015 tarihleri arasında Doçent atamalarında IELTS sınav notu kullananların hangi tarihte ve yapılan bu sınavda hangi notu aldıkları, ilan açıklamalarında bir şaibe bulunup bulunmadığı, ilan şartlarına ve atama şartlarına uyulup uyulmadığının araştırılması için 15.08.2016 ve 31.08.2016 tarihli iki Rektörlük Olur’u ile Araştırma ve İnceleme Komisyonu kurulmuştur. Anılan komisyon üyeleri büyük bir titizlikle çalışmalarını yürütmüştür. Komisyon IELTS sınav sürecini, öğretim üyesi ilanlarını ve dosyalarını incelemiştir. Akademisyenlerin doçent olabilmesi için gerekli yabancı dil puanı alabilecekleri sınavlarla ilgili ve hangi sınav sonucu başvuruda bulunduklarına dair Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’ndan bilgi ve belgeler talep edilerek bu bilgilerin ışığında hassasiyetle değerlendirmelerini yaparak çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 28.09.2016 ve 14.11.2016 tarihlerinde Rektörlük Makamına sunmuşlardır. Üniversitemiz, 2011-2015 yılları arasında Doçent atamalarında kullanılan IELTS sınav sonuçlarıyla ilgili komisyon raporunu 28.11.2016 tarihli yazıyla ilgili ve yetkili kurum olan Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına göndermiştir.

Rektörlüğümüz her türlü zorluğa rağmen malum yapıya karşı etkin bir şekilde mücadele içinde bulunmuştur. Bu yapıya karşı hukuki ve ahlaki normlar çerçevesinde mücadeleye devam etmeye kararlıdır. Kurulan komisyonlar ciddi ve kapsamlı bir çalışma içine girmişler ve yüzlerce tanık ve şüpheli dinlenmiş, dosyalar incelenmiştir. Bağlantılı olduğu düşünülenler ise kamu görevinden çıkarılmıştır. Elde edilen bilgi ve belgeler diğer devlet kurumları ile paylaşılmıştır. Sayın Başbakanımızın, Eğitim Öğretim Yılı Açılışı ve kendisine takdim edilen Fahri Doktora Töreni münasebetiyle üniversitemize teşriflerinde dile getirdikleri gibi Üniversitemizin FETÖ ile mücadeledeki başarı ve çalışma yöntemi de diğer kurumlara örnek teşkil etmiştir.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 24 Ocak 2019, Perşembe