Connect with us

Çanakkale

Yeşim Karadağ İstifalara Açıklık Getirdi

Published

on

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı’nın 6. Olağan Kongresi’nden sonra yaşanan istifa tartışmaları önceki gün İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın açıklamalarıyla netliğe kavuştu. Karadağ’ın açıklamasıyla yönetim listesinde bulunan 3 kişinin istifası doğrulanırken akıl yoksunu sözde bir gazetecinin sitesinde dile getirdiği “FETÖ iltisakı olan 7 kişi istifa edecek” haberi ise yalanlanmış oldu.

İl Yönetim listesi yapılırken her ilde olduğu gibi Çanakkale’de de listeye girmesi muhtemel kişiler hakkında güvenlik soruşturmalarının Genel Merkez tarafından yapıldığı ve listeye girmiş hiçbir kişi hakkında olumsuz bir görüş gelmediği bilinirken bir akıl yoksunu tarafından dile getirilen iddianın altında Karadağ’a karşı yürütülen kara propagandanın olduğu düşünülüyor.

Karadağ açıklamasında Zeyyat Volkan Bayram, Vural Bulut ve Vahap Özsüer’in istifa ettiğini dile getirdi. Zeyyat Volkan Bayram’ın istifa nedenini “Bizim teşkilatlarda birlikte çalıştığımız arkadaşımız kardeşimizdir. Biz Zeyyatı yedek listemizin en sonuna yazmıştık. Bu listeyi yaparken en zoru yedek listeyi yapmaktır. Zeyyat’a nazımızın geçeceğini düşünerek biz böyle bir yere yazdık. Herkesin her an ruh hali aynı olmuyor. Zeyyat bir açıklama yaptı ardından istifa açıklaması yaptı. Ben Zeyyat’ı biliyorum, her ne kadar istifa etmişse de; kendisinin partinin vereceği her görevi yerine getireceğini, desteğini bizlerden esirgemeyeceğini biliyoruz.” sözleri ile açıklayan Karadağ’ın Vural Bulut’un istifa nedenini ise kanuni bir zorunluluk olarak belirtti. Zira 2547 Sayılı kanuna göre her ne kadar akademisyenler partilere üye olabilseler de sadece partilerin merkez organlarında görev alabiliyorlar. Bu sebeple Vural Bulut’un bu kanuni zorunluluk sebebiyle istifa ettiği dile getirildi.

Diğer yandan Karadağ’ın istifa ettiğini dile getirdiği Vahap Özsüer’in nedeni ise şöyle açıkladı:

“Vahap benimle birlikte çalışan bir kardeşimiz. Partimizde çok emeği olan bir kardeşimizdir. Kongre sonrasında onun adı geçerek bir gereksiz bir haber yapılma durumu oluştu. Kendisi de isminin gelmesinden kaynaklı olarak vekillerimize, partimize, il yönetimimize sıkıntı vermemek için istifa etmiştir. Her üç arkadaşımızın da istifa kararlarına saygı duyuyorum”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

Çanakkale Teknopark Tamamlanmak Üzere

Published

on

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil ve GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, toplam 135.000 m² yatırım alanına sahip olan ve açılışına sayılı günler kalan Çanakkale Teknopark’ta incelemelerde bulundu.

Güney Marmara Bölgesi’nde faaliyete geçmiş tek teknopark olan Çanakkale Teknopark, yaklaşık 10.000 m² kapalı alana sahip yeni hizmet binası, yeni inovasyon merkezi binası, spor ve rekreasyon alanları, tüm altyapısı ile tamamlanmak üzere.

Açılış hazırlıkları yapılan ve açılışına sayılı günler kalan Teknopark ile ilgili çalışmaları yakından takip eden Vali Tavlı, incelemelerin ardından Sanayi İşbirliği Programı (SİP) bilgilendirme toplantısına başkanlık etti.

Toplantı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı SİP Daire Başkanı Hande Ünal, Çanakkale Teknopark’ta faaliyet gösteren girişimci firmalara kamu alımlarında yeniliği, yerlileşmeyi ve teknoloji transferini teşvik etmek ve kamu alımları yoluyla yerli sanayinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan “Sanayi İşbirliği Projeleri” hakkında bir sunum yaptı.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

“Yaya Öncelikli Trafik” Etkinliği Gerçekleştirildi

Published

on

Trafikte yaya önceliği bilinci oluşturmak için 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ‘Yaya öncelikli trafik’ etkinliği Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Yayaların trafikte öncelikli olduğuna dikkat çekmek isteyen İçişleri Bakanlığı, yıl boyu sürecek bir kampanya hazırladı. Kampanyanın ilk adımı 81 ilde eş zamanlı başlatılan “Yaya öncelikli trafik” etkinliğiyle yapıldı.

Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kıllıoğlu, Vali Yardımcısı Ali Candan, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Emrullah Büyük, Çanakkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer ve Çanakkale protokolünün katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Vali Orhan Tavlı konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’mizde ve tüm ilçelerimizde, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Trafik konusunda bugüne kadar hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum. İnşallah bundan sonra da trafikte hassasiyetimiz devam edecektir. 2019’da bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Araç sürücülerine broşür dağıtan güvenlik görevlileri ise yayalara geçiş üstünlüğü verilmesi konusunda sürücüleri uyardı. Yaya geçidinde yayalara yol vermeyen sürücülere 488 lira para cezası uygulanacak.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri IV. Koordinasyon Toplantısı Gerçekleşti

Published

on

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri IV. Koordinasyon Toplantısı Çanakkale Teknopark ev sahipliğinde Kolin Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Bilim ve Teknoloji Genel Müdür V. İlknur İnam ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen teknoloji ve inovasyon ekosisteminin yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Çanakkale Teknopark’ın tanıtım filmi izlendi ve Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Öğr. Gör. Erkan Bil’in konuşmaları ile devam etti.

Dünyanın herkesi derinden etkileyecek ve önümüzdeki yüz yılı belirleyecek yeni bir dönüşüm sürecinden geçtiğini vurgulayan Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Erkan Bil; “Bu süreç hayatın her alanında geniş kapsamlı ve köklü değişimleri beraberinde getiriyor. Elbette bu dönüşüm süreci ilk defa yaşanmıyor. İnsanoğlu neolotik çağdan günümüze kadar farklı dönemlerde farklı dönüşüm süreçlerini yaşadı. Bu süreçleri bilim insanları devrim olarak niteledi. İnsanoğlu bu güne kadar üç büyük devrim yaşadı şimdi ise dördüncüsünü yaşıyor. IV. Sanayi Devrimi henüz birkaç yıldır gündemde olsa da son 15 yılda her alanda hızla büyüyen ülkemiz, günümüzde hız kazanan yerli ve milli savunma sanayi anlayışı ile Ar-Ge reformu, teknolojiye ve katma değere verilen desteklerin artmasıyla büyüyen Tekno Parklarıyla aslında bu dönüşüme hazırlık yapıyor” dedi.

Erkan Bil toplantının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önderliğinde her yıl Türkiye’nin farklı bir şehrinde gerçekleştirildiğini, bu toplantılar ile bir araya gelindiğini ve Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon sisteminin bugününe ve yarınına ilişkin değerlendirmeler yapıldığını belirterek Çanakkale Teknopark hakkında bilgiler verdi.

Hayalleri Büyük, Enerjisi ve Sinerjisi Yüksek Çanakkale Teknopark 

“Çanakkale Teknopark olarak 2014 yılında faaliyete geçtik. 2016 yılı itibari ile çalışmalarımıza hız kazandırdık. Genç bir Teknoparkız ama hayalleri büyük, enerjisi ve sinerjisi yüksek bir Teknoparkız. Millî şuurun  başkentinde 2023, 2053, 2071 vizyonları ile yerli ve milli teknoloji üretmek için yola çıktık. Bu vizyonla çalışıyoruz.”

Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye

Bilim ve Teknoloji Müdürü V. İlknur İnam, Çanakkale Teknopark yönetimine, Valiliğe, ÇOMÜ’ye ve İl Müdürlüğüne ev sahipliği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında; Teknoparkların sayısının hızla artığını, 54 ilde Teknoparkın olduğunu ve teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının da 81’e çıktığını söyledi. Güçlü bir ekosistemin, 48 bin çalışanın, bine yaklaşan fikri sinayi mülkiyet hakkının, yaklaşık 5 bin projenin olduğunu, 82 milyar TL satış, 3,5 milyar dolarlık ciro, bugüne kadar devletin bu ekosisteme yaklaşık 18 milyar TL katkı sunduğunu dile getiren İnam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği hedefler hakkında bilgiler verdi ve “Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye söylemimizin altını doldurmak için çalışıyoruz” dedi.

Esas Hedeflerimizin Başında Kaliteli Bir Üniversite Olmak Geliyor

Çanakkale Teknoparkın önemli ortaklarından birisi olarak kısaca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden bahseden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “ÇOMÜ’de esas hedeflerimizin başında daha kaliteli bir üniversite haline gelmektir ve bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Üniversite olmanın esas unsurlarından birisi bilimsel araştırma ve bilimsel araştırmaya bilimsel destek vermektir. Bu anlamda üniversitemizin çevresine ve kendi içinde yapılan bilimsel araştırmalara daha çok destek vermek için son üç yıl içerisinde birçok yapısal unsur oluşturduk. Bunlar içinde Proje Koordinasyon Merkezi kurmak, hocalarımızın bilimsel araştırmalarına daha çok destek vermek, çevre ile daha çok işbirliği yapmak geliyor. Bu çalışmalarımızın içinde de Teknoparkımızı esas unsurlarımızdan biri olarak gördük. Çanakkale Teknopark 2014 yılında bir nevi kâğıt üzerinde kuruluydu. Son üç yıldır yaptığımız ciddi çalışmalar neticesinde bugün 130 dönüm üzerinde bir yaşam alanı modeline uygun olarak oluşan bir Teknopark haline geldik” dedi.

Çanakkale, Teknoloji Geliştirme Merkezlerinden Birisi Olma Potansiyeline Sahip

Rektör Acer, Çanakkale Teknoparkı doğru şekillendirmek için yola hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki doğru örnekleri inceleyerek başladıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çanakkale’yi eğitim şehri bunun yanı sıra teknoloji geliştirme merkezlerinden birisi olma potansiyeline sahip bir şehir olarak görüyoruz. Burasının doğal nitelikleri, bazı merkezlere yakınlığı, son yıllarda ulaşım imkanlarının güçlenmiş olması Çanakkale’nin aslında bir teknoloji geliştirme merkezlerinden birisi olabilme potansiyelini yükseltmiştir. Çanakkale Teknoparkı Çanakkale’nin geleceğinde esas unsurlardan biri olarak görüyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza Çanakkale’ye Verdiği Destekten Dolayı Teşekkür Ediyoruz

Çanakkale Teknoparkın son üç yılda gelişmesine büyük katkıları olanlara da teşekkür etmek isterim. Çanakkale deyince başta Sayın Cumhurbaşkanımızın Çanakkale’ye verdiği desteği özellikle vurgulamak lazım. Çanakkale’nin tarihimizde ve bugünümüzde sahip olduğu yeri en iyi kavrayan kişilerin başında şüphesiz ki Sayın Cumhurbaşkanımız geliyor. Verdiği destekleri her vesile ile vurgulamalıyız. Sayın Başbakanımıza, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza Çanakkale Teknoparka gösterdikleri yakın destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Çanakkale’de talepler, projeler oluşmazsa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın vermek istedikleri desteklere ortam oluşturamazdık. Bu anlamda Valimize teşekkür ediyoruz.. Özellikle Çanakkale Teknopark’ta gerçekleştirdiğimiz yatırımların altında Valimizin büyük desteği var.  Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent Turan’a taleplere göstermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyoruz.  İl Özel İdaresine, GESTAŞ’a, Çanakkale Teknopark Yönetim Kuruluna ve çalışanlarına, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ediyoruz.”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı böylesine anlamlı ve geleceğimizi aydınlatan, geleceğimize umutla ve özgüvenle bakmamızı sağlayan teknoloji bölgelerinin yöneticilerinin Çanakkale’de toplanmasının önemli olduğuna değinerek bu toplantının organize edilmesinde emeği olanlara başta Teknopark Yönetimine ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine teşekkür etti ve geleceğimizi, kalkınmamızı ve gelişme potansiyelimizi değerlendireceğimiz bu toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Performans Endeksi sunumları ile gerçekleştirildi.

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi