Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

RTÜK’ten Abdullah Akın Kararı: “İfade Özgürlüğü. Cezaya Gerek Yok”

RTÜK’ten Abdullah Akın Kararı: “İfade Özgürlüğü. Cezaya Gerek Yok”
“Çanakkale ve Bursa’da camilerin genelev olarak kullanıldı” sözleri ile kamuoyunda tepki gören ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Akın’a hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kararını verdi. RTÜK Abdullah Akın’ın sözlerini ifade özgürlüğü ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

RTÜK, Doç. Dr. Abdullah Akın’ın “1924’te Çanakkale ve Bursa’da genelev olarak kullanılan camiler var” ifadesini ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında görerek ceza vermeme kararı aldı. Akın’ın Radyo Ton adlı kanalda programda ettiği söz tepki çekmiş, üniversite tarafından hakkında idari soruşturma açılıp disiplin cezası verilmişti. Sözcü’den Can Özçelik’in haberine göre RTÜK üyeleri İlhan Taşçı ve İsmet Demirdöğen, Radyo Ton hakkında şikâyetçi oldu.

Şikâyet üzerine RTÜK tarafından yapılan değerlendirmede, Akın’ın radyo programında söylediği sözlerin hakaret içermediği belirtildi. RTÜK, raporunda Akın’ın söz konusu ifadesinin cumhuriyet siyasal hayatı hakkında yorum olduğu ve ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girdiği savunuldu. RTÜK raporunda şöyle dendi: “Siyasal çatışmaların veya rekabetin bir sonucu olarak örgütlerin veya partilerin eleştirilmesi, itham edilmeleri demokratik bir ülkede ifade özgürlüğünün gereği olarak kabul edilmelidir. Yayının şikâyete konu olan bölümünde konuk tarafından sadece eleştirel ifadeler kullanılmıştır. Anlatılanların doğruluğunun ya da yanlışlığının tarafımızca açıklığa kavuşturulması mümkün değildir, bunların ancak bağımsız mahkemelerce karara bağlanabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Radyo Ton isimli medya hizmet sağlayıcının söz konusu yayınında ihlal olmadığı değerlendirilmiştir.”

aynalıpazar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 2 Haziran 2020, Salı