Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haberleri
ÇOMÜ Haber

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti ÇOMÜ’deydi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyeti ÇOMÜ’deydi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan yaklaşık 8 Milyon Avro bütçeli “Renewable Youth Energy / RE-YOU (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi / Yeniden Sen) Operasyonu” çerçevesinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinden oluşan heyet, operasyonda yer alacak proje ekipleriyle birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti.

Makam ziyaretinin ardından Senato Salonunda operasyon hakkında değerlendirme toplantısı yapıldı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki uygulama yerleri gezildi.

Değerlendirme toplantısına; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot ve Bölüm personellerinden Program Yöneticisi Irene Zissimos, Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı, Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Ahmet Karan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Üniversitemizden projede görev alan diğer öğretim elemanları, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Sakarya ve projede görev alan diğer öğretim elemanları, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve diğer Ajans yetkilileri katıldı.

GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç’ün yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, GMKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Uzmanı Emine Aktuğ tarafından Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Sunum sonrasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinin soruları, operasyonda yer alacak proje ekibi üyeleri tarafından cevaplandı.

Toplantı sonrasında toplantıya katılım sağlayan ekip ile birlikte operasyonun uygulama yerini görmek için Eğitim Merkezi binası ziyaret edildi. Operasyon kapsamında alınacak olan yenilenebilir enerji eğitim kitleri ve ilgili ekipmanlar için ayrılmış olan rüzgar, fotovoltaik ve biyogaz enerjisi eğitim birimlerine ait olan alanlar kontrol edildi.

Program, Delegasyon ve ilgili proje ekibi üyelerinin Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı da ziyaret etmesiyle devam etti. Çanakkale Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıda operasyon süreci ve gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı ile ilgili Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya bilgi verildi. Bilgilendirme sonrası Orhan Tavlı Operasyon hakkındaki görüşlerini dile getirerek Delegasyon yetkililerine Çanakkale’nin potansiyeli ile alakalı bilgiler verdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 4 Aralık 2020, Cuma