Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

Üniversitemiz, Öğrenci Memnuniyetinde 16’ncı Sıraya Yükseldi

Üniversitemiz, Öğrenci Memnuniyetinde 16’ncı Sıraya Yükseldi

Üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan bağımsız bir araştırma laboratuvarı olan “Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı” (ÜniAr) tarafından ilki 2016 yılında yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın (TÜMA) üçüncüsü, 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26 binin üzerinde öğrenciden veri toplanarak gerçekleştirildi.

Türkiye Üniversite Memnuniyet Anketi raporuna göre  “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 2016’da 26, 2017’de 18. sırada yer alan Üniversitemiz bu yıl 16’ncı sıraya yükseldi.

Öğrenim deneyiminin tatminkârlığı, yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu, akademik destek ve ilgi, öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği, kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet, kişisel gelişim ve kariyer desteği başlıklarının, öğrencilerin memnuniyet alanlarını oluşturduğu araştırmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “Yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu / öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği” alanlarında öğrencilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan A Plus üniversite olmaya hak kazandı.

Yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu sıralamasında bu yıl; 31’den 23’üncü sıraya, akademik destek ve ilgi sıralamasında 46’dan 35’inci sıraya, kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet sıralamasında 61’den 52’nci sıraya yükselen ÇOMÜ, memnuniyet alanlarına göre ilk yirmi üniversite içerisinde yer aldı.

Bir diğer Araştırma: “Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri” Sıralaması

Temel amacı Türkiye’deki devlet üniversitelerini ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralamak olan ÜniAr’ın bir diğer araştırması da “Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri” sıralaması.

İki Önemli Fakültemizin Başarısı

Akademik teşvik performanslarının ölçü alındığı fakülteler sıralamasında, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Tıp Fakültesi bu yıl önemli ölçüde ilerleme kaydetti. Bu yılki sıralamada Eğitim Fakültesi 25’ten 10’uncu sıraya, Tıp Fakültesi 25’ten 11’inci sıraya yükseldi. Aynı araştırmada Sağlık Yüksekokulu 18’den 17’nci sıraya yükselirken İletişim Fakültesi son iki yıldır 1’inci sırayı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ise son iki yıldır 4’üncü sırayı koruyarak gelişim gösteren akademik birimlerimiz oldular.

Konuyla ilgili görüş bildiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Üniversitemizin kalitesini artırmak için 3 yıl boyunca yaptıkları çalışmaların meyvesini verdiğini söyleyerek kalitedeki bu gelişmenin her alanda olduğu gibi öğrencilerin memnuniyetlerine de yansıdığını belirtti. Prof. Dr. Acer, ÇOMÜ’nün yükselen kalitesiyle her yıl daha çok beğenilen ve tercih edilen bir üniversite haline geldiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 15 Temmuz 2020, Çarşamba