Sayfa yükleniyor...
COMUHABER.COM - Çanakkale'nin En Güncel Haber Sitesi
ÇOMÜ Haber

ÇOMÜ’de 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı İlklerle Başladı

ÇOMÜ’de 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı İlklerle Başladı

Biyomühendislik Bölümü, İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Diş Hekimliği Fakültesi, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında ilk defa öğrenci alırken öğrencilerimizin ilk kayıtlarını AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan ve Rektör Prof. Dr. Yücel Acer gerçekleştirdiler.

Çeyrek asrını geride bırakmış, 16 fakültesi, 6 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu ve 4 enstitüsünde 209 farklı programla eğitim öğretim yapan; Türkiye’nin en büyük 15 üniversitesi arasında olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde ilk kayıt heyecanı başladı. ÇOMÜ’ye yerleştirilen 9449 öğrencinin kayıtları bir hafta sürecek.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının ilk kaydının yapıldığı tören, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Mustafa Görün ile akademik ve idari personelin katılımı ile Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleşti. Yeni akademik yılın ilk öğrenci kaydını Av. Bülent Turan ardından Prof. Dr. Yücel Acer gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, kayıtların öncesinde gerçekleştirdiği konuşmasında; geçen yıl çeyrek asrı geride bırakan, bu sene 26. yılında olan ve Türkiye’nin en büyük devlet üniversitelerinden bir tanesi haline gelen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni Çanakkale’ye, Çanakkale’nin büyüklüğüne, Çanakkale’nin geçmişinin azametine yakışır bir üniversite haline gelmesi için özel bir gayret gösteriyoruz diyerek şunları söyledi:

Bilimsel Alanda Büyüyen ve Gelişen Bir Ülkeyiz

Ülkemiz bilimsel alanda gittikçe büyüyen, gelişen bir ülke. Bu büyümeye bu gelişmeye layık olan bir üniversite haline gelmek istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızın bazı somut sonuçlar doğurduğunu görmek de bizleri mutlu ediyor. Bu seneki yerleştirmeler sonucunda ÇOMÜ, bu eğitim öğretim yılına 53 binin üzerinde bir öğrenci ile başlayacak. Bu bizi Türkiye’nin en büyük ilk 15 üniversitesi arasına sokuyor. Daha da önemlisi kalite sıralamasında üniversitemizin gittikçe değer kazandığını da görüyoruz. Üniversitemize bu sene başlayan öğrenciler arasında okul birincilerinin sayısı, Türkiye’de ilk 10 bine giren öğrenciler arasında üniversitemizi tercih eden öğrenci sayısı her geçen yıl daha da artıyor.

Türkiye’de İlk 20 Fakülte Arasında Yerini Aldı

ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin bu sene ilk defa öğrenci aldığını, buna rağmen Türkiye’de en yüksek puan alan öğrencilerin tercih ettiği fakülte olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Diş Hekimliği Fakültesi olan 50 devlet üniversitesi içerisinde daha şimdiden ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesinin ilk 20 fakülte arasına puan sıralamasına göre girmiş durumda olduğunun altını çizdi ve ekledi:

“Diş Hekimliği Fakültesi kurmak zor bir iş zira güçlü bir alt yapı istiyor. Diş Hekimliği Fakültesinin faaliyete geçebilmesi için son iki yıldır çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Birçok üniversite hoca bulmakta zorlanırken ÇOMÜ, hocaları kolaylıkla çeken bir üniversite. Başlangıç itibari ile bile 11 öğretim üyemiz oldu. Bu çok önemli bir şey. Yaptığımız tespitlere göre Türkiye’de 60 civarında Diş Hekimliği Fakültesi olan üniversite var. Bunlardan 5 tanesi KKTC’de. Bu 60 üniversite içerisinde 50 tanesi devlet üniversitesi ve biz 50 devlet üniversitesinden biri haline geldik.”

ÇOMÜ Türkiye’nin Her Köşesinden Öğrenciyi Çekiyor

ÇOMÜ’yü tercih eden öğrenciler arasında Marmara Bölgesi’nin birinci sırada olduğunu belirten Rektör Acer, “Karadeniz’den, Doğu Anadolu Bölgesinden gelen öğrencilerimiz de var. Bu, ÇOMÜ’nün Türkiye’nin her köşesinden çok sayıda öğrenciyi çektiğini gösteriyor” diyerek ÇOMÜ’nün uluslararası bir üniversite olma yolundaki çalışmalarının altını çizdi ve 400 olan uluslararası öğrenci sayının son üç yılda 2000’in üzerine çıktığını dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Uluslararası Niteliği Güçlü Bir Üniversite Haline Geldi

Daha üç yıl önce uluslararası niteliğinin zayıf olduğunu söyleyebileceğimiz 400 civarında öğrencisi olan, uluslararası programları bulunmayan bir üniversiteden sadece üç yıl sonra 2000’in üzerinde yabancı öğrencisi olan diğer uluslararası üniversitelerle ortak yüksek lisans ve doktora programları açmış bir üniversite olarak bu eğitim-öğretim yılına başlıyor durumdayız. Bu da tıpkı Çanakkale’nin kendisi gibi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin de uluslararası niteliğe sahip, uluslararası niteliği güçlü bir üniversite haline geldiğini bize gösteren bir başka gösterge.

Birçok İlki Bir Arada Yaşıyoruz

Diş Hekimliği Fakültesinin öğrenci alması dışında ÇOMÜ’de birçok ilkle yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Mesela Mühendislik Fakültesinde Biyomühendislik ilk defa öğrenci alıyor bu sene. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü yüzde yüz İngilizce ile eğitim öğretime başlıyor. Bu, üniversite tarihimizde bir ilk. Sosyal bilimlerin bir alanında yüzde yüz İngilizce ile eğitim yapıyor hale geldik. Fakülteleşmiş birimlerimiz var. BESYO, Spor Bilimler Fakültesi oldu. Biga’da tek bir fakülte vardı. Şimdi iki tane fakültemiz var. Bunlar üniversitemizin değerini artıran unsurlar.

Rektör Acer konuşmasının sonunda son üç yılda ÇOMÜ’nün farklı bir atmosfere girdiğini söyleyerek “Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, emeği geçen kişilere ve kurumlara üniversitemiz adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in konuşmasının ardından, AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan ise Türkiye’de yükseköğretim faaliyetlerindeki gelişmelerden bahsettiği konuşmasında şunları ifade etti:

“Türkiye’de son yıllarda yükseköğretim faaliyetlerinde çok büyük dönüşümler, gelişmeler oldu. Türkiye’mizin dört bir tarafında üniversite sayıları arttı. Büyük fotoğrafa baktığımızda Türkiye’de yükseköğretim faaliyetleri sayısal verilerle kıyaslandığında çok büyük bir mesafe alındı, gururla takip ediyoruz. Hem üniversite sayılarımızda hem Anadolu’nun ruhunun üniversitelere yansımasında hem de alt yapı faaliyetlerinde çok büyük mesafe kaydedildi. İstiyoruz ki her öğrencimiz, burs yurt, kredi imkânlarına ve kaliteli eğitime tartışmasız ulaşabilsin. Öğrencilerin bu ihtiyaç ve taleplerinin çok büyük oranda karşılanması da bir diğer keyfimiz.

ÇOMÜ Türkiye İçin Bir Kalite, Çanakkale İçin Bir Marka

Her üniversite kıymetlidir ancak biz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi özelinde baktığımızda çok ayrı bir gururu hep beraber yaşıyoruz. Dünyada kentin markasını geride bırakmış, daha ileri geçmiş üniversiteler var. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini de Çanakkale’den ayrı tutmuyoruz ama biliyoruz ki ÇOMÜ geldiği noktada Çanakkale markasının yanında ekstra bir marka yaratmaya başlamış durumda. Artık ÇOMÜ, sayısal verilerle, içerikle, bölüm sayısıyla değerlendirildiğinde Türkiye’mizin önemli üniversitelerinin başında geliyor. ÇOMÜ çok kıymetli bir değer, bugün de bu değere ekstra bir değer katmak için buradayız. Mühendislik Fakültesine ve ilk kez bu sene öğrenci alacak olan Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilk öğrenci kayıtlarını yapacağız.

Diş Hekimliği Fakültesi Çanakkale’nin Marka Kent Olma Özelliğine Artı Bir Katkı Sunacak

Diş Hekimliği Türkiye’de özel alanlardan bir tanesi. 120’den fazla devlet üniversitesi, 200’ün üzerinde özel üniversite var. Toplamda 50 kadar devlet üniversitemizde Diş Hekimliği Fakültesi var. 2015 yılında Rektörümüzün talebiyle ve bakanlar kurulumuzun kararıyla Diş Hekimliği Fakültesi kurulması kararı alındı. O günden bu güne gerekli altyapı çalışmaları yapıldı. Özellikle öğretim görevlisi sayımız onları aştı. İnşaat ise 1-2 ay içerisinde bitme aşamasına geldi. Kepez’deki eski üniversite hastanemiz artık Diş Hekimliği Fakültesi olarak Çanakkale’mize ve hassaten öğrencilerimize hizmet edecek. Diş Hekimliği Fakültesi, Çanakkale’mizim hem ekonomisine, hem öğrencilerimize hem de Çanakkale’nin marka kent olma özelliğine artı bir katkı sunacak.”

Toplumların dönüşümünde, gelişiminde üniversitelerin değerinin yadsınamayacağını, özellikle son yüzyılda, bir insan ömründe birkaç kuşak değişimine şahitlik ettiğimiz bu hızlı dönüşüm içerisinde üniversitelerimizin topluma vizyon katması ve çevresini şekillendirmesi açısından çok önemli bir görev ifa ettiklerini vurgulayan Turan;

“ÇOMÜ’de 53 binin üzerinde öğrencimiz, 10 bine yakın yeni kaydımız olmak üzere çok önemli bir sayıya ulaşmış durumdayız. Bunun yanında 676 doktora, 5360 yüksek lisans öğrencisi olması da üniversitemizin akademik kariyerine ekstra bir değer katıyor. ÇOMÜ’nün yeni fakültelerle zenginleşen bir üniversite olması için elimizden gelen gayreti göstereceğimize, üniversite yönetiminin yanında olacağımızı tekrar ifade etmek isterim.

Türkiye’nin en güzel illerinin başında gelen Çanakkale ve en değerli üniversitelerinin başında gelen ÇOMÜ’yü tercih eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Onlara katkı sağlayan ve yanlarında olan velilerimizi de kutluyorum. Üniversitemize, öğrencilerimize velilerimize başarı dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum” dedi.

Mühendislik Fakültesinde gerçekleşen kayıtların ardından Av. Bülent Turan ve Prof. Dr. Yücel Acer bu sene ilk defa öğrenci alan ve %100 İngilizce ile eğitim öğretim yapacak olan Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin kaydı için Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçtiler.

Sosyal Bilimler Alanında Bir İlk: %100 İngilizce İle Eğitim

Rektör Prof. Dr. Acer, ÇOMÜ tarihinde sosyal bilimler alanında ilk kez %100 İngilizce eğitimi verecek olan Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin aldıkları dil eğitimi ile mezun olduklarında dahi, kendi alanlarındaki mezunlar arasından seçilen öğrenciler olacaklarını vurgulayarak öğrencilere başarılar diledi.

Dünya Şartlarında Yabancı Dilin Önemi Tartışılmaz

Bu sene ilk kez öğrenci alacak olan Uluslararası İlişkiler Bölümünün en önemli özelliğinin %100 yabancı dil eğitimi veriyor olması diyen Turan, “Gelinen dünya şartlarında yabancı dilin önemi artık tartışılmaz. Dil bilen çok daha önde hayata başlıyor. Dil bilen kendi alanında çok daha ısrarcı oluyor. O yüzden ben bu bölümde okuyacak öğrencilerimizi tercihlerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu bölümü bitirdiklerinde gençlerimizin Türkiye’nin aranan siyasalcılarından olmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Diş Hekimliği Fakültesini kazanan Gaye Doğan ve Mehmetcan Bostancı ile Biyomühendislik Bölümünü kazanan Nergiz Genç ve Meltem Çalışkan, İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümünü kazanan Melike Özel, isimli öğrencilerin kayıtları Av. Bülent Turan ve Prof. Dr. Yücel Acer tarafından gerçekleştirildi. Kaydın ardından Turan, öğrencilere kimliklerini takdim ederek başarılar diledi.

Kayıtların ardından Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi önünde kurulan öğrenci yurdu stantlarını ziyaret eden Av. Bülent Turan sonrasında Prof. Dr. Yücel Acer’in makamına ziyarette bulundu. Ziyarette Prof. Dr. Yücel Acer,  Av. Bülent Turan’a hediye takdim ederken Turan da ÇOMÜ’nün ilk kayıt heyecanını paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek günün anısına Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e hediye sundu.

Uzun Yıllar Sonra Rektör Katılımıyla Bir İlçede Kayıt Töreni Düzenlendi

Terzioğlu Yerleşkesindeki Fakültelerde gerçekleştirilen ilk kayıt törenlerinin ardından uzun yıllar sonra Rektör katılımıyla bir ilçede kayıt töreni düzenlendi.

Lapseki MYO’da gerçekleştirilen ilk kayıt törenine ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve Rektör Yardımcılarının yanı sıra Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz katıldılar.

Lapseki MYO Maliye Bölümüne kaydolan Hatice Ada, Laboratuvar Teknolojisi Bölümüne kaydolan Yılmaz Uçarsoy ve Zeliha Çetin’in kayıtlarını Rektör Acer, Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve Lapseki MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Engin Gür yaptı.

Prof. Dr. Yücel Acer, kayıt töreninin ardından yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi Lapseki MYO akademisyenleri ile bir araya geldi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÇOMÜ Haber 11 Temmuz 2020, Cumartesi