Connect with us

Editörün seçtikleri

2021 üniversite sınavı ne zaman?

Published

on

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte YKS hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Üniversiteye geçiş kapsamında uygulanan YKS’de 2021 sınav tarihi, yeni yılın yaklaşmasıyla beraber merak konusu oldu. Adaylar YKS ne zaman yapılacak sorusunun cevabını merak ediyor. Bu kapsamda ÖSYM ya da diğer resmi kaynaklardan gelecek bilgileri takip ediyor. İşte, 2021 YKS süreci hakkında son bilgiler…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 2021 etabı için henüz tarih bilgisi netleşmedi. 2020 yılında YKS 27-28 Haziran’da yapıldı.

Bu bilgiler ışığında 2021 YKS oturumlarının da haziran ayı içinde yapılacağı tahmin ediliyor.

hürriyet

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Editörün seçtikleri

11 bin kişiye iş imkanı

Published

on

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, nisan ayında 1189 yatırım teşvik belgesi düzenledi.

Bakanlığın, nisan ayına ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, nisan ayında 1189 yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin yatırım tutarı 20 milyar 652 milyon 258 bin 773 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 28 bin 321 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Öte yandan, sabit yatırım tutarı 440 milyon 934 bin 80 lira olan ve 958 kişinin istihdam edilmesi öngörülen 32 yatırım teşvik belgesi iptal edildi.

Bu dönemde 185 firma yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi alırken, belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 4 milyar 654 milyon 972 bin 534 lira, bu firmalarda istihdam edilen kişi sayısı 11 bin 543 olarak gerçekleşti.

turkiyeegitim.com

Continue Reading

Editörün seçtikleri

Cemil Meriç Kimdir?

Published

on

Günlüklerinin yer aldığı Jurnal kitabında kendisini, “Kimim ben! Hayatını, Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.” sözleriyle tanımlayan yazar, çevirmen ve mütefekkir Cemil Meriç, 12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı’da doğdu.

Balkan Savaşı sırasında Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmüş bir ailenin çocuğu olan Meriç, o sıralar Fransız idaresindeki Hatay’da, Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi‘ni okudu. İlk yazısı 1928’de Hatay’da yayımlanan Yeni Gün gazetesinde çıktı.

Eğitimi ve öğretmenliği

Meriç, 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde, Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. İkinci Dünya Savaşı yüzünden Fransa stajına gidemedi. Sonraki yıl İnsan, Yücel, Gün, Ayın Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942’de eşi Fevziye hanımla evlendi. 1942 ve 1945 yılları arasında mecburi hizmetini Elazığ lisesinde yaptı. 1945’de oğlu Mahmut Ali, 1946’da kızı Ümit dünyaya geldi.

İstanbul’da 1952 ve 1954 yılları arasında Fransızca öğretmeni olarak çalışan Meriç, daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Yabancı Diller Okutmanlığı görevinde bulundu, sosyoloji bölümünde dersler verdi. İleri düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, İngilizceyi de anlıyor, Arapçayı ise kendi ifadesiyle “söküyor”du.

Görme yetisini kaybetmesi

Cemil Meriç, gözlerindeki miyop rahatsızlığının artması sonucu 1955 yılında görme yetisini kaybetmesinin ardından, önce Cerrahpaşa sonra Paris’te Kenzven Hastanesi’nde yapılan ameliyatların başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, olağanüstü çalışma ve üretme temposunu düşürmedi. Talebelerinin de yardımıyla çalışmalarını sürdüren Meriç, 1964 yılında Batı düşüncesinin karşısına Doğu’yu çıkaran, Asya düşüncesinin önemini vurgulayan “Hint Edebiyatı” eserini yayımladı. Eser, “Bir Dünyanın Eşiğinde” başlığıyla iki kez daha basıldı.

Gençlik yıllarında Fransızcadan Honore de Balzac ve Victor Hugo tercümeleri yapan, Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş gazete ve edebiyat dergilerinde yazıları ve çevirileri yayımlanan Meriç, Hisar dergisinde “Fildişi Kuleden” başlığı ile sürekli denemeler yazdı.

1984 tarihinde beyin kanaması geçiren Cemil Meriç, aynı yıl içerisinde bir de felç geçirdi ve 13 Haziran 1987 tarihinde ahirete irtihal etti.

bu yazı on5yirmi5.com’dan alınmıştır.

Continue Reading

Editörün seçtikleri

2020 YKS ne zaman yapılacak?

Published

on

2020 YKS ne zaman yapılacak? 2020 YKS’de hangi bölümlerde başarı sırası şartı var ? YKS’de yapılan değişiklikler nelerdir? Üniversite tercih işlemlerinde hangi bölümlere sıralama şartı getirildi? YKS başvuru işlemleri nasıl yapılır? YKS’ye girerken adayların yanında bulunması gereken belgeler nelerdir? Detaylar haberimizde…

YÖK, 2020 yılında gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bazı değişikliklere gitti. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek üniversite sınavına ilişkin yapılan değişiklikler bu yıl Yükseköğretim Dijital Dönüşüm Projesi ile hayata geçirilecek.

2020 YKS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK ?
Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum (TYT)

Başvuru: 6 Şubat – 3 Mart 2020
Geç Başvuru: 18-19 Mart 2020
Sınav: 20 Haziran 2020
Sonuç: 23 Temmuz 2020

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. Oturum (AYT)

Başvuru: 6 Şubat – 3 Mart 2020
Geç Başvuru: 18-19 Mart 2020
Sınav: 21 Haziran 2020
Sonuç: 23 Temmuz 2020

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 3. Oturum (YDT)

Başvuru: 6 Şubat – 3 Mart 2020
Geç Başvuru: 18-19 Mart 2020
Sınav: 21 Haziran 2020
Sonuç: 23 Temmuz 2020

2020 YKS İÇİN YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi ilk kez hayata geçirilerek 16 pilot üniversitedeki 3 bin öğretim üyesi ve yaklaşık 36 bin öğrenciye dijital dönüşüm eğitimi verildi. Söz konusu eğitimler sırasında, üniversiteye girişte puan sınırlaması getirilen bölümlere ilişkin detaylara yer verildi.

YÖK’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada, Yeni YÖK olarak sisteme başarı sıralaması şartı getirildiği ifade edildi.

2020 YKS’DE HANGİ BÖLÜMLER İÇİN BAŞARI SIRASI ŞARTI VAR ?
TIP İÇİN EN DÜŞÜK 50 BİN

Adayların Tıp Fakültelerine tercih yapabilmeleri için ilk 50 bin kişi arasına girmeleri gerekiyor.2020 YKS’de ilk 50 bin kişi arasına giremeyen adaylar tıp fakülteleri için tercihte bulunamayacak.

HUKUK İÇİN EN DÜŞÜK 125 BİN

Hukuk Fakültelerine girişte sıralama sınırı olacak.2020 YKS’de ilk 125 bin kişi arasına giremeyen adaylar Hukuk Fakülteleri için tercih yapamayacak.

DİŞ HEKİMLİĞİ İÇİN EN DÜŞÜK 80 BİN

Diş Hekimliği bölümlerine girişte de sınır getirildi.2020 YKS’de ilk 80 bin kişi arasına giremeyen adaylar diş hekimliği için tercihte bulunamayacak.

TÜM ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARI İÇİN EN DÜŞÜK 300 BİN

YÖK, tüm öğretmenlik (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık-PDR Dahil) programlarına başarı sıralaması şartı getirdi.Adayların öğretmenlik programlarına tercih yapabilmeleri için ilk 300 kişi arasına girmeleri gerekiyor.2020 YKS’de ilk 300 bin kişi arasına giremeyen adaylar öğretmenlik programları için tercihte bulunamayacak.

ECZACILIK İÇİN EN DÜŞÜK 100 BİN

Eczacılık fakülteleri için de sıralama sınırı geldi. 2020 YKS’de ilk 100 bin kişi arasına giremeyen adaylar, Eczacılık Fakülteleri için tercihte bulunamayacak.

MİMARLIK PROGRAMLARI İÇİN EN DÜŞÜK 250 BİN

Mimarlık programlarına yerleştirmede en az 250 bin sınırı getirildi.2020 YKS’de ilk 250 bin kişi arasında giremeyenler Mimarlık programları için tercihte bulunamayacak.

MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI İÇİN EN DÜŞÜK 300 BİN

Mühendislik programlarına yerleştirmede (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) bu yıl 300 bin barajı uygulanacak.2020 YKS’de ilk 300 bin kişi arasına giremeyen adaylar mühendislik programları için tercihte bulunamayacak.

YKS KILAVUZUNDA YER ALAN O İBARE KALDIRILDI

Türkiye’yi üniversite eğitiminde cazibe haline getirmek için yapılan çalışmalardan bir diğeri de, devlet ile özel üniversitelerinin yurt dışından kabul edeceği öğrenci sayısı oldu. YKS kılavuzunda konu ile iglili yer alan “Programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme” ibaresi kaldırıldı. Artık kontenjanlar üniversitelerin talepleri doğrultusunda YÖK tarafından belirlenecek.

Mühendislik lisans programlarıyla tıp, diş hekimliği, eczacılık ve sağlıkla ilişkili diğer programlarda öğrenci alabilmek ve eğitimi sürdürebilmek için gerekli asgari koşullar güncellendi ve kalite çıtası yükseltildi.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVINA (YKS) KİMLER BAŞVURABİLİR?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

YKS BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden başvuru yapabilirler.

YDT HANGİ DİLLERDE YAPILACAK?

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

SINAVA GİRERKEN ADAYLARIN YANINDA BULUNMASI GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

1) İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi

2) Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı

(Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

  • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,
  • Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı,
  • T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi” geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)

KAYNAK:ON5YİRMİ5

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi