Connect with us

BİRİM HABERLERİ

İlk öğrencilerini karşıladılar

Published

on

YÖK nezdinde alınan izinlerin ve akademik kadro çalışmalarının tamamlanması sonucu bu yıl öğrenci kabul etmeye başlayan ve 20 öğrencilik kontenjanının tamamının dolduğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuarının, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında ilk kez öğrenci alması nedeniyle,  Troia Kültür Merkezinde bir program düzenlendi.

“Çanakkale hedefimdi ve hedefimi gerçekleştirdim”

ÇOMÜ Devlet Konservatuarının ilk öğrencilerinden Mert Çekiç programda yaptığı konuşmada, “Öncelikle burada olmaktan çok mutluyum. Ben Ayvalık Güzel Sanatlar Lisesi mezunuyum. Kendimi şanslı hissediyorum. Çanakkale Konservatuar hedefimdi ve hedefimi gerçekleştiriyorum. 4 yılın sonunda, iyi bir keman sanatçısı olmak için çabalayacağım. ÇOMÜ Devlet Konservatuarından ilk bizler mezun olacağız bu da oldukça gurur verici” ifadelerinde bulundu.

“Bilgi, sanat, teknik; her anlamda sanatın yolcusuyuz”

ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Küçüköncü, “Bilgi, sanat, teknik her anlamda sanatın yolcusuyuz” diyerek bölüm hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: 

 “ÇOMÜ’de sanat alanında, öncelikle 1996 yılında Müzik Öğretmenliği bölümünü kurduk. 2009 yılında Devlet Konservatuarını kurmamıza rağmen ilk defa, ancak bu sene özel yetenek sınavı ile öğrenci alabildik. 20 öğrencimiz bu sene eğitim-öğretime başlayacaklar. Kendileri ile gurur duyuyoruz. Türkiye’nin her yerinden kayıt yaptıran öğrencilerimiz ile bölümümüz %100 doluluk oranına ulaştı. Her bir öğrencimizi tebrik ediyorum” dedi.

Rektör Murat: “ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat programda yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Değerli sanat öğrencileri, ilk kez öğrenci aldığımız konservatuvarımıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ediyoruz. Sizler çok kıymetli bir ilde eğitim alacaksınız. Bu eğitimi alırken Çanakkale Ruhunu gözetmenizi isterim. 

Yüz yüze eğitim yaptığımız ender gruplardan birisiniz. Bizim arzumuz, öğrencilerimiz ile bu üniversiteyi süslemek. Öğrenci olmadan üniversitelerin, okulların ne tadı ne tuzu olur. Daha konservatuara ilk adımınızı attığınız andan itibaren yüz yüze eğitim almanız sizleri çok önemli bir noktaya taşıyor.

“ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim”

Birkaç sene içerisinde, ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim. Ulusal değil, uluslararası konserler verelim. Gelecekte büyük insanlar olmak istiyorsanız çalışın ve bu işe ruhunuzu verin. Zaten özel yeteneklerinizle geldiniz ve bunu maksimum düzeye çıkarmak için gece gündüz gayret etmelisiniz.

Bu yıl konservatuar ilk kez öğrenci almasına rağmen %100 doluluk oranıyla bizi memnun etti. Sizler, sanatınız, eğitiminiz ve ahlakınızla pek çok kişiye örnek olacaksınız. Mezuniyetinize kadar pek çok faaliyette bulunacaksınız. Dilerim ki Çanakkale’nin adını tüm dünyada duyuralım. Bu konuda sizlere güveniyor ve başarılar diliyorum. Sizleri, bu güzel şehri, bu güzel üniversiteyi kazandığınız için tebrik ediyorum.” 

Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

GSF Dekanlık Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanlık Devir Teslim Töreni gerçekleştirildi.

ÇOMÜ GSF Dekan V. Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, görevi Prof. Dr. Dinçay Köksal’dan teslim aldı.

Törende, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden,  Prof. Dr. Suat Uğur, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Genel Sekreter Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ve fakülte idari ve akademik personeli yer aldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, dekanlık görevini yerine getiren Prof. Dr. Dinçay Köksal’a teşekkür ederken, görevi devralan Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya’ya başarılar diledi.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ Yükseköğretim İçin Erasmus Beyannamesi Belgesini Aldı

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yükseköğretim kurumlarının Erasmus programına katılması ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen projelere dahil olması için gerekli olan Erasmus Charter for Higher Education (ECHE), Yükseköğretim için Erasmus Beyannamesi belgesini aldı.

Avrupa Komisyonu tarafından ÇOMÜ Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’ne iletilen ve 2021-2027 Program Dönemi için geçerli olan belge, Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Pekar ve Erasmus Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Ali Emrah Tokatlıoğlu’nun katılımıyla ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından Rektörlük Makamında imzalandı.

ECHE Belgesinin edinilmesi ile birlikte ÇOMÜ, 2027 yılına kadar sürecek yeni program döneminde de Erasmus kapsamındaki projelere dahil olabilecek. Öğrenci ve personel değişim projesi kapsamında akademik birimlerin bölümler arası değişim anlaşmalarının ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen tüm işbirliği projelerinde akademisyenlerin kabul edilen projelerinin artması hedefiyle yapılan çalışmalar 2021-2027 program döneminde de Dış İlişkiler Koordinatörlüğü bünyesinde sürdürülecek.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

Öğretim Üyemiz ve Ekibine TÜBİTAK’tan 200.000 TL Hibe Desteği

Published

on

Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda Aydın ve ekibi; Prof. Dr. Habib Kocabıyık, Doç. Dr. Anıl Çay ve M. Yasin Taşdemir, TÜBİTAK’ın Öncelikli Arge ve Yenilik Konuları arasında yer alan Hayvancılıkta Dijitalleşme konusunda önermiş oldukları proje ile BİGG4tech konsorsiyumuna gelen 474 başvuru arasından ilk 9 başvuru arasına girerek 200.000 TL’lik TÜBİTAK 1512  Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandı.  

TEKNOFEST-2020 kapsamında düzenlenen uluslararası patent yarışmasında dereceye giren akademisyenlere ödülleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından verildi.

Temel hedeflerinin ülke ekonomisine 300 Milyon Dolarlık ek bir gelirin oluşturulmasına katkı sağlamak olduğunu belirten Doç. Dr. Arda Aydın konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, ülkemiz AB ihracat yasağı nedeniyle halen AB ülkelerine beyaz et ihracatı yapamamakta ve her yıl yaklaşık olarak 300 Milyon Dolar civarında ihracat kaybı yaşamaktadır. AB hijyen ve kalite standartlarında bazı entegrasyonlara sahip olmamıza rağmen bu entegreler adına üretim gerçekleştirilen etlik piliç kümeslerinde yeterli teknolojik altyapıya sahip olmamamız, piliçlerin sağlık takiplerinin AB standartlarında gerçekleştirilmiyor olması, etlerdeki ilaç (antibiyotik) kalıntı oranları vb. gerekçeler bu ihracat yasağının temel sebeplerini oluşturmaktadır.   

Bu noktada piliçlerin sağlık durumunu 7/24 takip edecek ve hastalıkları erken teşhis edip çiftçiyi veya veterineri anında bilgilendirecek bir sisteme olan ihtiyaç önem arz etmektedir. Önermiş olduğumuz “Kümes Tarama, Hasta Piliç Tespit ve Erken Uyari Sistemi” ile, kümeslerde meydana gelen hastalıkların erken teşhisini sağlamayı, zamanında müdahale ile hastalıkların yayılımını engellemeyi, sadece hasta piliçlerin ilaçlanması ile hem ilaç masraflarını azaltmayı hem de antibiyotik kullanımını azaltarak etlerdeki kalıntı oranının düşürülmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Genel olarak hedefimiz etlik piliç kümeslerimizi hayvan sağlığı takibi noktasında AB standartlarına ulaştırmak ve AB ihracat yasağının kaldırılarak ülkemize yıllık 300 Milyon Dolar civarında ek ihracat gelirinin oluşturulmasına katkı sağlamaktır.  

Bunun yanında, önermiş olduğumuz proje çıktısı sadece ülkemizde değil dünyanın hiçbir ülkesinde var olmayan teknolojik bir sistem olduğundan ticarileşmesi durumunda ihraç potansiyeli de yüksektir. TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu bu sermaye desteği ile patent hakkı üniversitemize ait olan ve başvurusu üniversitemiz Proje Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilmiş olan prototipimize son halini vererek yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatine sunmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile patent başvurusu süreçlerindeki çok değerli katkılarından dolayı emeği geçenlere ve ÇOMÜ Proje Koordinasyon Merkezi’ne bir kez daha teşekkür ederim.”  

Doç. Dr. Arda Aydın, ÇOMÜ’nün, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi değerlendirmesinde üst sıralara çıkma hedefine direkt olarak katkı sağladıklarını belirterek, ÇOMÜ’nün araştırma üniversitesi olma çalışmalarına katkı sunmaktan dolayı mutluluk duyduğunun altını çizdi.  

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi