Connect with us

BİRİM HABERLERİ

Öğretim Üyemiz ve Ekibine TÜBİTAK’tan 200.000 TL Hibe Desteği

Published

on

Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda Aydın ve ekibi; Prof. Dr. Habib Kocabıyık, Doç. Dr. Anıl Çay ve M. Yasin Taşdemir, TÜBİTAK’ın Öncelikli Arge ve Yenilik Konuları arasında yer alan Hayvancılıkta Dijitalleşme konusunda önermiş oldukları proje ile BİGG4tech konsorsiyumuna gelen 474 başvuru arasından ilk 9 başvuru arasına girerek 200.000 TL’lik TÜBİTAK 1512  Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandı.  

TEKNOFEST-2020 kapsamında düzenlenen uluslararası patent yarışmasında dereceye giren akademisyenlere ödülleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından verildi.

Temel hedeflerinin ülke ekonomisine 300 Milyon Dolarlık ek bir gelirin oluşturulmasına katkı sağlamak olduğunu belirten Doç. Dr. Arda Aydın konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, ülkemiz AB ihracat yasağı nedeniyle halen AB ülkelerine beyaz et ihracatı yapamamakta ve her yıl yaklaşık olarak 300 Milyon Dolar civarında ihracat kaybı yaşamaktadır. AB hijyen ve kalite standartlarında bazı entegrasyonlara sahip olmamıza rağmen bu entegreler adına üretim gerçekleştirilen etlik piliç kümeslerinde yeterli teknolojik altyapıya sahip olmamamız, piliçlerin sağlık takiplerinin AB standartlarında gerçekleştirilmiyor olması, etlerdeki ilaç (antibiyotik) kalıntı oranları vb. gerekçeler bu ihracat yasağının temel sebeplerini oluşturmaktadır.   

Bu noktada piliçlerin sağlık durumunu 7/24 takip edecek ve hastalıkları erken teşhis edip çiftçiyi veya veterineri anında bilgilendirecek bir sisteme olan ihtiyaç önem arz etmektedir. Önermiş olduğumuz “Kümes Tarama, Hasta Piliç Tespit ve Erken Uyari Sistemi” ile, kümeslerde meydana gelen hastalıkların erken teşhisini sağlamayı, zamanında müdahale ile hastalıkların yayılımını engellemeyi, sadece hasta piliçlerin ilaçlanması ile hem ilaç masraflarını azaltmayı hem de antibiyotik kullanımını azaltarak etlerdeki kalıntı oranının düşürülmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Genel olarak hedefimiz etlik piliç kümeslerimizi hayvan sağlığı takibi noktasında AB standartlarına ulaştırmak ve AB ihracat yasağının kaldırılarak ülkemize yıllık 300 Milyon Dolar civarında ek ihracat gelirinin oluşturulmasına katkı sağlamaktır.  

Bunun yanında, önermiş olduğumuz proje çıktısı sadece ülkemizde değil dünyanın hiçbir ülkesinde var olmayan teknolojik bir sistem olduğundan ticarileşmesi durumunda ihraç potansiyeli de yüksektir. TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu bu sermaye desteği ile patent hakkı üniversitemize ait olan ve başvurusu üniversitemiz Proje Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilmiş olan prototipimize son halini vererek yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatine sunmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile patent başvurusu süreçlerindeki çok değerli katkılarından dolayı emeği geçenlere ve ÇOMÜ Proje Koordinasyon Merkezi’ne bir kez daha teşekkür ederim.”  

Doç. Dr. Arda Aydın, ÇOMÜ’nün, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi değerlendirmesinde üst sıralara çıkma hedefine direkt olarak katkı sağladıklarını belirterek, ÇOMÜ’nün araştırma üniversitesi olma çalışmalarına katkı sunmaktan dolayı mutluluk duyduğunun altını çizdi.  

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BİRİM HABERLERİ

GSF Dekanlık Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanlık Devir Teslim Töreni gerçekleştirildi.

ÇOMÜ GSF Dekan V. Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, görevi Prof. Dr. Dinçay Köksal’dan teslim aldı.

Törende, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden,  Prof. Dr. Suat Uğur, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Genel Sekreter Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ve fakülte idari ve akademik personeli yer aldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, dekanlık görevini yerine getiren Prof. Dr. Dinçay Köksal’a teşekkür ederken, görevi devralan Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya’ya başarılar diledi.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

ÇOMÜ Yükseköğretim İçin Erasmus Beyannamesi Belgesini Aldı

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yükseköğretim kurumlarının Erasmus programına katılması ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen projelere dahil olması için gerekli olan Erasmus Charter for Higher Education (ECHE), Yükseköğretim için Erasmus Beyannamesi belgesini aldı.

Avrupa Komisyonu tarafından ÇOMÜ Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’ne iletilen ve 2021-2027 Program Dönemi için geçerli olan belge, Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Pekar ve Erasmus Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Ali Emrah Tokatlıoğlu’nun katılımıyla ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından Rektörlük Makamında imzalandı.

ECHE Belgesinin edinilmesi ile birlikte ÇOMÜ, 2027 yılına kadar sürecek yeni program döneminde de Erasmus kapsamındaki projelere dahil olabilecek. Öğrenci ve personel değişim projesi kapsamında akademik birimlerin bölümler arası değişim anlaşmalarının ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen tüm işbirliği projelerinde akademisyenlerin kabul edilen projelerinin artması hedefiyle yapılan çalışmalar 2021-2027 program döneminde de Dış İlişkiler Koordinatörlüğü bünyesinde sürdürülecek.

Continue Reading

BİRİM HABERLERİ

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü 2021 Yılı 6. Enstitü Kurulu Toplantısı

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün 2021 Yılı altıncı Enstitü Kurulu Toplantısı 16.06.2021 tarihinde ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Covid-19 Salgını tedbirleri kapsamında geniş önlemler alınarak yüz yüze gerçekleştirilen toplantıya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  Bünyamin BACAK, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanları ve ÇOMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. R. Cüneyt ERENOĞLU katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ÇOMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Pelin KANTEN açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Pelin KANTEN konuşmalarında, Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün 16.06.2020 tarih ve 31157 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2654 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kapatılıp yerine Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün kurulduğunu ve toplantının gerçekleştirildiği tarih olan 16.06.2021 tarihi itibarıyla da Lisansüstü Eğitim Enstitü’nün birinci kuruluş yıldönümünü belirterek konuşmalarına Lisansüstü Eğitim Enstitüsü birinci yıl faaliyetlerinin değerlendirilmesi ile devam etti.

ÇOMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Pelin KANTEN’in açılış konuşmalarından sonra ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT bir yıllık süreç içerisinde üniversitemizin araştırma üniversitesi olma yolunda atılan adımlardan ve yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti belirterek, gerçekleştirilen çalışmaların eğitimin daha da nitelikli hale getirilmesine büyük katkı sağladığını ifade etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT’ın konuşmalarından sonra Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanları ile Enstitü Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Toplantıda “Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programları 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı kontenjanları” ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Adaylarının Lisansüstü Programlara Başvuru, Kayıt ve Kabul Yönergesi” konuları görüşüldü.

Enstitü Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Enstitü Yönetim Kurulu üye seçimi ile devam etti. Enstitü Yönetim Kurulu üyeliğine Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanları tarafından yapılan seçim sonunda oyların çoğunluğunu alarak Fen Bilimleri alanından Doç. Dr. Filiz UĞUR NİGİZ ve Sağlık Bilimleri alanından ise Prof. Dr. Gamze ÇAN seçildiler.

Toplantı, Enstitü Kurulu üyelerinin görüşleri ve önerilerinin değerlendirilmesi ile son buldu.

Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2021 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Haber Sitesi